Zápas hrůzy. Baník prohrál ve Varnsdorfu o pět branek

ne 23.3., Jan Kašpar, Lukáš Švéda

V a r n s d o r f - Zápasem 19. kola o tomto víkendu pokračovala Fotbalová národní liga. V nedělním odpoledni nastoupili hráči Baníku Sokolov na hřišti Varnsdorfu. Utkání nemělo předem jasně daného favorita, obě mužstva se totiž v tabulce pohybují v těsné blízkosti. V celém zápase ale byli lepším týmem domácí, kteří měli více ze hry a častěji se jim dařilo Baník zatlačit do jeho obranného pásma. Převaha Varnsdorfu vyústila v první gól v síti Lukáše Krbečka ve 39. minutě, když domácí dostali balon do vápna Sokolova. Tam se ze skrumáže hráčů vytvořil nepřehledný závar, po němž balon nakonec od jednoho z baníkovců doputoval za brankovou čáru. Baník tak po prvním poločase prohrával 0:1. A druhý poločas se pod zataženými nebesy stal pro Baník doslova očistcem. V 54. minutě totiž na 2:0 pro domácí zvýšil Kouřil. Tím Varnsdorf odstartoval svoji exhibici ve druhém poločase. Hned o tři minuty později další branku přidal Kotiš, následujíce ho Kouřil a Volf, kteří v 61. minutě, respektive 82. minutě dokonali dílo zkázy. Aby toho nebylo pro družinu Aleše Jindry málo, po hodině hry dostal dvě žluté naráz a tudíž červenou kartu Petr Glaser. Oslabený Baník tak dostal přísnou lekci a po dvou vítězstvích na úvod jara přichází ledová sprcha v podobě porážky o pět branek na severu Čech.

19.kolo, neděle 23.3.2014
FK Varnsdorf - FK Baník Sokolov  5:0  (1:0)
Branky: 39. Hruška (vl.), 54. Kouřil, 61. Kouřil, 57. Kotiš, 82. Volf
ŽK: 77. Cana - 35. Blažek, 44. Dřížďal, 60. Glaser, 74. Čada
ČK: 60. Glaser
Rozhodčí: Houdek – Fišer, Arnošt
FK Varnsdorf: Porcal – Kouřil, Zbrožek, Tvaroha – Breite, Kotiš(K), Cana (82. Zieris), Jakobovský, Rudnytskyy (74. Halbich) – Martan (66. Volf), Schubert
FK Baník Sokolov: Krbeček - Blažek, Hruška, Vondráček, Hrubý - Čada, Hofmann - Dřížďal (55. Kobylík), Glaser, Vaněček (84. Dvořák) - Šamánek (75. Kuzmanović)
Počet diváků: 580

Trenér Baníku Aleš Jindra před zápasem zamíchal se sestavou, když od začátku poslal na hřiště Hrubého, František Dřížďal se místo disciplinárně potrestaného Machka posunul do pravé zálohy a na post defenzivního záložníka se vrátil Hofmann. Schut se tak ocitl na lavičce náhradníků.

Na severu Čech vydatně pršelo, ale i na vodou nasáklém terénu byly k vidění pěkné fotbalové okamžiky. Bohužel pro Baník hlavně ze strany domácích. Již po pár minutách hry napřáhl k pěkné střele Cana a Krbeček musel velmi brzy prokazovat své kvality. Varnsdorfští fotbalisté, kteří na jaře ještě nevyhráli a nevstřelili jediný gól, měli o motivaci postaráno a jejich útočné výpady byly hodně nebezpečné. Baníkovci čekali na otevřená vrátka domácí obrany, do které několikrát zajímavě pronikl Hrubý nebo Vaněček, ale bez výraznějšího efektu.

Po půlhodině hry mohlo být na střídačce veselo. Na zadní tyči hlavičkoval Hruška, jenže Porcal jej skvěle vychytal. Prakticky z protiútoku mohli domácí odpovědět, ale Breiteho pěkný pokus opět výtečně zlikvidoval Krbeček. Ve 39. minutě už ale obrana Baníku inkasovala. Po několika hlavičkových soubojích padal míč do brány, Luboš Hruška jej chtěl odhlavičkovat, ale balón mu sklouzl z hlavy jen do sítě - 1:0. V závěru poločasu si Varnsdorf vypracoval před Krbečkem obrovský závar, ale Západočeši se s vypětím všech sil ubránili.

Pokud byli baníkovci po první půli zklamaní, pak druhý poločas pro ně musel být noční můrou. V 54. minutě rozehrávali domácí standardní situaci, na centr si naskočil vysoký Martin Kouřil a balón usměrnil k tyči - 2:0. Snížit mohl Rostislav Šamánek, ale na Porcala si nepřišel. Jak se skóruje, ukázali vzápětí hráči Varnsdorfu. Matěj Kotiš se za hranicí šestnáctky zmocnil míče a technickou střelou do horního rohu brány nedal Krbečkovi šanci - 3:0.

Baník prožíval těžké chvíle, které bohužel nekončily. Po hodině hry se Petr Glaser dopustil dvou faulů během několika desítek vteřin, vyfasoval dvě žluté karty za sebou a putoval předčasně pod sprchy. Toho Varnsdorf dokonale využil. K přímému kopu se postavil Kouřil a jeho tečovaná střela zaplula za bezmocného Krbečka - 4:0. Severočeši v té době excelovali, oslabený Baník neměl jak utkání zdramatizovat. Konečnou podobu výsledku dal v 82. minutě střídající Marek Volf, jenž využil Krbečkova zaváhání a dopravil míč do prázdné sítě - 5:0.

Baníkovci si tak z Varnsdorfu vezou nečekaně vysokou a hořkou porážku 0:5. Zároveň poprvé na jaře nevyhráli a nevstřelili soupeři branku. O reperát se svěřenci Aleše Jindry pokusí proti lídrovi soutěže Táborsku. Hraje se v sobotu.