Vítězství Baníku proti Opavě zajistil v 65. minutě Jurdík

st 22.5., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Ve 28. kole Fotbalové národní ligy nastoupili fotbalisté Baníku od 17 hodin proti poslednímu týmu soutěže SFC Opava. Po třech zápasech bez výhry chtěli svěřenci trenéra Jindry zabrat a opět si připsat tři body. Zápas nabídl velké množství příležitostí na obou stranách. V prvním poločase měl největší Dvořák II., který trefil tyč opavské brány. Přehlídka šancí pokračovala i ve druhém poločase, ale v 65. minutě se šest stovek diváků mohlo radovat. Po Šamánkově akci skóroval Milan Jurdík. O deset minut později mohl srovnat Mrázek, ale trefil jen tyč. Baník své těsné vedení udržel a po výhře 1:0 se posunul zpět na 3. místo.

28.kolo, středa 22.5.2013
FK Baník Sokolov - Slezský FC Opava  1:0  (0:0)

Fauly: 11:13

FK Baník Sokolov: Dvořák I. – Blažek, Hošek, Vondráček, Dřížďal – Čada, Vrtělka – Vaněček (K) (90. Machek), Dvořák II., Hrubý (60. Šamánek) – Jurdík
Slezský FC Opava: Hampel – Hrabina, Štrbák, Kostelný, Šrom – Wirth – Partyš, Sedláček (K), Zapletal (74. Ficek) – Mrázek (83. Lokša), Prokeš
Počet diváků: 590

V nevlídném počasí a na velmi těžkém terénu se proti sobě postavily dva týmy z odlišných pólů tabulky. Do Sokolova zavítala poslední Opava, která potřebovala na západě Čech bodovat, aby přiživila šanci na záchranu. Baník naopak chtěl ukončit sérii tří zápasů bez výhry.

Do sestavy Baníku se vrátil stoper Zbyněk Vondráček a oproti předpokladům nastoupil v základní sestavě i v rámci možností doléčený Lukáš Hrubý. Změny se udály také na straně Opavy, kterou poprvé vedl bývalý výborný hráč Jan Baránek.

V úvodu utkání si obě mužstva vypracovala jednu příležitost, ale jak hostující Prokeš, tak sokolovský Blažek svými pokusy bránu netrefili. Následně převzal iniciativu Baník, který častěji držel míč na svých kopačkách. Hru však komplikoval podmáčený terén, na kterém se balon zastavoval v kalužích.

Baník si však také vypracovával šance. Do jedné z nich se dostal jako vždy aktivní Blažek, ale opavský gólman se vytáhl výborným zákrokem. Poté dvakrát zahrozil Jakub Dvořák II., ale ani ten nenašel recept na hostujícího brankáře. Opava se sice snažila hrát aktivně, ohrožením pro sokolovskou defenzivu však bylo jen několik centrů.

Úvodní gól zápasu měl v 36. minutě na své kopačce Blažek, který se dostal do další šance, ale brankář Opavy se opět zaskvěl. Ve 40. minutě byl již hostující strážce svatyně překonán, jenže pokus Dvořáka II. zastavila tyč. A jak to tak bývá, do vedení mohla jít Opava. Naštěstí pro domácí proti Sedláčkovi zasáhl Jakub Dvořák I. a hosté neuspěli ani s následnou dorážkou. Do šaten se tak odcházelo za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu vstoupila lépe Opava, avšak první větší příležitost měl domácí Jurdík, jenže jeho střela minula cíl. Opava měl v úvodu druhé půle více ze hry a málem z toho těžila, Zapletal ale svou šanci zahodil. Následně se hra odehrávala především uprostřed hřiště a postupem času bylo více než zřejmé, že o výsledku může rozhodnout jediná chyba a jediný gól.

V 60. minutě přišel na hřiště Rostislav Šamánek a střídání se vyplatilo. Domácí ofenzivní fotbalista byl rázem jeden z nejaktivnějších hráčů a v 65. minutě byl sokolovský „Šaman“ ústřední postavou akce, po které Baník skóroval. Nejprve hostující Šrom zachyboval, Šamánek se po levé straně dostal do úniku, následně před bránou našel lépe postaveného Milana Jurdíka, jenž měl poměrně snadnou úlohu a neměl problém uklidit míč do brány – 1:0.

Milan Jurdík mohl zanedlouho přidat i druhý gól, po centru Jakuba Blažka však minul cíl. Opavě nezbývalo nic jiného než vrhnout všechny síly do útoku a málem udeřilo. Slezané zatlačili domácí před jejich vlastní bránu a Mrázek dokonce trefil tyč. Následně ještě hosté znovu zahrozili, ale domácí obrana se úspěšně bránila.

Hostům se nedařilo vypracovat si souvislejší tlak. Naopak to byli domácí, kteří se dostávali k protiútokům. Pěknými pokusy se prezentoval Jakub Dvořák II., ale opavský gólman Hampel se překonat již nenechal. A protože opavští si již nevypracovali žádnou další šanci, skóre se neměnilo a Baník si připsal tři body za vítězství 1:0.

Sokolovští tak konečně naplno bodovali a mohli se svými nejvěrnějšími diváky slavit vítězství. Opava, sympaticky podporovaná malou skupinkou fanoušků, se prezentovala bojovným výkonem, po porážce se však Slezský FC ocitl ještě blíže sestupu. Ze hřiště tak hosté odcházeli velmi zklamaní.

Baník si vydřenými třemi body naopak udržel třetí místo, které bude hájit i v posledních třech kolech. Již v sobotu hraje Baník v Karviné a následně soutěžní ročník 2012/2013 ukončí Sokolov v atraktivních domácích utkáních proti Zlínu a především proti Bohemians 1905. Věříme, že se umoudří i počasí a diváci podpoří Baník konečně v hojném počtu.

Aleš Jindra, trenér Baníku: "Na začátek musím říct, že Opava, ač je poslední, podala dobrý výkon. Musím také říct, že naše vítězství se rodilo těžce a označil bych ho za vítězství vůle. Dnes to bylo o jednom gólu. Čekal jsem těžké utkání a to se potvrdilo, bylo ještě těžší, než jsem si myslel. Na druhou stranu musím vzdát mužstvu kompliment a pogratulovat, že tou vůlí jsme do brány jeden gól dotlačili. Až do poslední minuty jsem se strachoval o naše vítězství, protože v předchozím domácím zápase jsme obdrželi vyrovnávací branku až v nastavení. Dnešní výhru považuji za extrémně a enormně důležitou a do posledních tří kol nám to dává klid i naději, že se herně ještě zvedneme."

Jan Baránek, kouč poražené Opavy: "Samozřejmě všichni věděli, v jaké situaci jsme před zápasem byli, takže z tohoto hlediska je výsledek utkání pro nás zklamáním. Na druhou stranu si myslím, že náš výkon, který jsme v Sokolově předvedli, snesl určité parametry. Bohužel to však bylo bez gólového efektu, což je v naší situaci velká škoda. Nemůžu mužstvu vytknout nějaké chyby, brance soupeře však předcházelo zaváhání Šroma. Po průběhu sezóny, který Opava zažila, jsme se dnes chtěli vrátit do reálné hry o záchranu, ale nyní už to pro nás bude složitější."