Šilhan vystřelil Baníku výhru nad Sigmou Olomouc!

pá 18.2., Lukáš Švéda

O l o m o u c - Baník zakončil své týdenní soustředění v Břeclavi přípravným duelem v Olomouci. Pro Sigmu šlo o generálku na start první ligy. Musela se však již obejít bez Michala Hubníka. První poločas přinesl očekávanou převahu domácího týmu, který se však nedokázal dostat do vážnějších šancí. Naopak skórovat mohl Oleg Duchnič, ale jeho střela branku jen těsně minula. Ve druhém poločase se již baníkovci mohli radovat. V 60. minutě se přesnou střelou zpoza vápna trefil Jaromír Šilhan, který na trávníku pobýval sotva pět minut. Do konce zápasu se domácí o přes svou snahu k ničemu nedostali, a tak si Baník z Hané odváží výhru 1:0.

přát., pátek 18.2.2011
Sigma Olomouc - FK Baník Sokolov  0:1  (0:0)
Branky: 60. Šilhan
Rozhodčí: Peřina – Chytil, Kubica
Sigma Olomouc: Drobisz – Janotka, Kučera (K), Škerle, Vepřek – Hořava, Rossi, Bajer – Ordoš (71. Pospíšil), Schulmeister (75. Hála), Tomeček (46. Šultes)
FK Baník Sokolov: Bertelman - Šmerda (K) (46. Blažek), Dřížďal, Chupáč, Hanzlík - Dittrich (82. Bereczký), Darida (71. Čada), Šindelář (71. Javorský), Vaněček - Podrazký (82. Mlika) - Duchnič (55. Šilhan)
Počet diváků: 400

Tento týden zakončilo A mužstvo své soustředění v jihomoravské Břeclavi přípravným utkáním v Olomouci. Na přírodní trávě Androva stadionu byla jejich soupeřem domácí Sigma, aktuálně třetí celek Gambrinus ligy a tým s druhým největším počtem nastřílených branek. Sokolovští fotbalisté se již nemuseli bát nejlepšího střelce ligy Michala Hubníka, který dnes podepsal smlouvu v polské Legii Varšava. Jestliže to pro domácí byla generálka na start 1. ligy, tak pro Baník šlo o předposlední zápas v zimní přípravě.

Do zápasu vyběhla celkem očekávaná jedenáctka, která se během zimní přípravy pomalu vykrystalizovala do sestavy, jež by se mohla objevit v Sezimově Ústí. Zápas začal opatrně, oba týmy se spíše oťukávaly. Po pěti minutách hry se k první střele osmělil Tomeček, ale s jeho pokusem si Bertelman bez větších problémů poradil. Na druhé straně se Drobiszovu branku pokusil ohrozit Oleg Duchnič. Střele však chyběla přesnost. První půlhodině nenabídla oku lahodící podívanou, což se ale změnilo po půlhodině hry. Nejprve se v šanci ocitl Hořava, kterému přesným centrem posadil míč na nohu Ordoš, ale olomoucký záložník z voleje mezi tři tyče nezamířil.

Baník odpověděl nebezpečnou hlavičkou Duchniče. Sokolovský útočník byl hlavní postavou i o minutu později, kdy za velkým vápnem napřáhl a jeho přízemní střela jen těsně minula tyč olomoucké branky! Domácí tým měl v prvním poločase mírnou převahu, zahrával více rohových kopů, ale obranu Baníku nepřelstil. Po prvních pětačtyřiceti minutách se tak hrálo bez branek.

Do druhé půle došlo v sestavě Baníku ke změně na kraji obrany, kdy Jaromíra Šmerdu nahradil Jakub Blažek. O deset minut později se na hrot dostal Jaromír Šilhan, který vystřídal Duchniče. A trenérovi Látalovi druhé střídání vyšlo na výbornou. V 60. minutě se právě vytáhlý kanonýr Baníku gólově prosadil, když střelou z vápna nedal Drobiszovi šanci - 1:0 pro Baník. Baníkovce vstřelená branka nabudila a o několik minut později to mohlo být již o dva góly. David Vaněček netradičně napřáhl z velké dálky a jeho parádní střelu Drobisz konečky prstů vytáhl nad břevno. Poté došlo v sestavě Baníku ke dvěma změnám. Daridu se Šindelářem nahradili defenzivnější hráči Čada a Javorský.

S přibývajícími minutami rostla snaha Olomouce vstřelit vyrovnávací branku, ale obrana Baníku působila kompaktně a všechny nájezdy Hanáků bezpečně odvrátila. Necelých deset minut si zahráli Bereczký s Mlikou, kteří zaujali pozice Dittricha a Podrazkého. Baník do konce utkání své vedení udržel a domácí Sigmě pokazil její poslední zápas před startem 1. ligy.

Baníku v přípravě chytl fazónu jako hrom, zlepšil obrannou činnost a dnes dokázal porazit i přední český tým. A jak utkání viděl sportovní ředitel klubu Vítězslav Hejret? "Z naší strany jsme 70 minut podali výborný výkon, jehož vyústěním byla branka Šilhana. Ve druhém poločase po několika střídáních trochu trvalo, než se hráči na hřišti srovnali. Domácí měli jednu vyloženou šanci, kterou fantasticky zneškodnil Bertelman. Hráči se opět přesvědčili, že hrát se dá s každým. Celkově to bylo kvalitní utkání a pro nás mělo velký přínos."

Zdeněk Psotka (SK Sigma Olomouc): Byla to generálka na ligu. Soupeř byl dobrý, běhavý, my jsme se ale neprosadili a nevytvořili jsme si šance. Generálka to ale byla dobrá. Zkoušeli jsme na hrotu Michala Ordoše, zkoušeli jsme i další varianty v útočné činnosti.

Radoslav Látal (FK Baník Sokolov): Pro nás to byla další příprava v rámci soustředění. Domluvili jsme se Sigmou, potřebujeme hrát těžké zápasy a určitě nám to jenom prospělo. Sigma nás sice zatlačila ke konci, měli jsme i několikrát štěstí. Se soustředněím jsem byl spokojený, vyšlo nám počasí, trénovali jsme na přírodní trávě, takže to bylo v pořádku. Vítězství nad ligovým mužstvem samozřejmě hřeje, ale opravdu je to jen příprava. V pondělí to už ani nebudeme vědět.