Šamánek zařídil těsné vítězství. Baník - Vlašim 1:0

so 19.10., Jan Kašpar

S o k o l o v - V dalším domácím utkání byla soupeřem Baníku Vlašim. Baníkovci šli vzhledem k postavení obou týmů v tabulce do utkání jako favorité. A svou roli potvrdili. Po bezbrankovém prvním poločase, ve kterém měl Baník převahu, ovšem nedokázal skórovat, otevřel skóre v 58. minutě Rostislav Šamánek. Tato branka se nakonec ukázala jakou vítěznou a Baník tak po zásluze bere všechny tři body.

12.kolo, sobota 19.10.2013
FK Baník Sokolov - FC GRAFFIN Vlašim  1:0  (0:0)

Fauly: 7:8

FK Baník Sokolov: Dvořák I. – Blažek, Hofmann, Dřížďal (K), Hrubý – Čada, Dvořák II. – Machek, Kobylík (83. Holub), Vaněček (90. Tůma) – Šamánek (88. Jurdík)
FC GRAFFIN Vlašim: Švenger – Sus, Petrů (K), Kryštůfek, Jícha – Jeřábek (82. Janda), Vebr, Tomášek, Průcha (60. Kocourek) – Putz, Krmenčík (72. Ujec)
Počet diváků: 780

První poločas: aktivní Baník a bezchybný Švenger v brance hostí

Jako papírový favorit vstupoval do utkání domácí Baník. Hosté z Vlašimi se totiž krčili až na první nesestupové příčce. Úvod zápasu ale přinesl poměrně vyrovnanou partii co do držení balonu. I přesto ale Vlašim byla nebezpečnější, když dvakrát zahrozila z rohových kopů. Obrana Baníku v čele s brankářem Dvořákem I. však byla pozorná. Vlašim častěji kombinovala, kdežto domácí se snažili především o přímočaré, rychlé akce kupředu. V 19. minutě po jedné takové dostal příležitost k zakončení Šamánek, jeho pokus zpoza vápna ale mířil nad Švengerovo branku. Stejný hráč byl v permanenci i o pár minut později. To Vaněček vybojoval ve středu hřiště balon a jemným obloučkem jej poslal právě na Šamánka. Ten si na hranici šestnáctky zasekl před bránícím stoperem a vyslal na Švengera technický pokus, kterému chybělo jen krapet přesnosti. V těchto okamžicích byl Baník jasně lepším týmem, a co chvíli ohrožoval branku hostí. Nejprve vyslal tečovanou střelu Hrubý, o pár vteřin později zahrozil i Kobylík. Ani jeden z pokusů ale zatím v síti neskončil. Ani hosté ale nezaháleli a při každé příležitosti pádili kupředu. Ale i jejich akce končily nepřesným zakončením. Ve 35. minutě přišla obrovská šance domácích. Po rohovém kopu se nejvýše do vzduchu vyšvihl Hofmann a po jeho ostré hlavičce vznikl na malém vápně pěkný závar. Balon nakonec dokázal schovat ve svých rukavicích Švenger. Těsně před poločasovou přestávkou se domácí už tak tak radovali ze vstřelené branky, když krásný průnik do vápna podnikl Dřížďal, z brankové čáry zacentroval zpět na volného Vaněčka, který z první pokusem k zadní tyči řádně prověřil Švengerovo hbitost. Ten ale balon za svá záda nepustil a tak první poločas skončil 0:0.

Skvělý Šamánek zařídil hubené vítězství

I zkraje druhého poločasu byl Baník tím týmem, který tvořil hru a téměř neustále měl balon na svých kopačkách. A v 58. minutě konečně domácí udeřili. To Vaněček před vápnem vysunul do střelecké pozice Rostislava Šamánka, který s ledovým klidem obstřelil Švengera přesně do šibenice! Baník tak šel do zaslouženého vedení. Krátce nato vstřelil na druhé straně gól Jícha, byl ale přistižen v ofsajdu. Hosté ale byli v této pasáži pod viditelnou dekou, zatímco Baník byl evidentně v pohodě. V 68. minutě předvedli rychlou akci Blažek s Machkem, po které z bezprostřední blízkosti od branky Vlašimi zakončoval Vaněček. Baník ale bez problémů kontroloval hru a hosty nepouštěl prakticky k ničemu. Deset minut před koncem byl v akci opět Vojta Machek. Ten přijal před hranicí vápna vysoký centr zleva a nebál se vyslat na branku hostí dalekonosný projektil. Jeho střela ale mířila vysoko nad. Krátce nato zahrozili i vlašimští, jmenovitě střídající Ujec, který nebezpečně centroval z pravé strany, který musel likvidovat Dvořák I. V závěru měl šanci na zvýšení skóre ještě Machek, v jedné z posledních akcí však neuspěl. To ale domácím vůbec nemusí vadit, jelikož Baník zvítězil 1:0 a připsal si tak další domácí tři body.

Trenér Baníku Aleš Jindra po vítězném utkání: "My jsme se na utkání připravovali velmi zodpovědně s vědomím zásadního omezení počtu hráčů, které jsme měli k dispozici. Apeloval jsem na hráče, že musíme podat opravdu poctivý výkon. Měl jsem obavy, jak to zvládnou hráči, kteří se do sestavy dostali po delší době. Musím říct, že jsme to zvládli velmi dobře. První poločas jsme hráli do plné obrany, ale vytvořili jsme si tři čtyři velké příležitosti. Musím vyzdvihnout brankáře Švengera, který podal nadstandardní výkon a ukázal, že má vyšší kvality než jen na druhou ligu. Pro Vlašim je velká posila. Zabránil dvou třem jistým gólem. Ve druhém poločase jsme v nátlakové hře pokračovali a jsem rád, že jsme ten gól vstřelili. Byla to skvělá akce Davida Vaněčka a Rosti Šamánka. Jediné, co mě mrzí, je zranění Davida Kobylíka a neskutečný počet žlutých karet zbytečně rozdaných."
Hostující trenér Michal Horňák po utkání: "My jsme chtěli navázat na domácí utkání s Hradcem Králové, kdy se nám ten zápas herně povedl. Z naší strany to bylo bojovné utkání. Bohužel to, co jsme chtěli po hráčích, aby předvedli v tomto utkání, a co ukázali v minulém zápase, se nestalo. Předvedli jsme bázlivý výkon, který z naší strany neměl žádné parametry a kvalitu. Z toho vyplývá, že domácí zaslouženě vyhráli."