Příprava: Baník v hornickém derby porazil Most 1:0

so 22.2., Lukáš Švéda

H o r n í J i ř e t í n - Díky takřka jarnímu počasí se předposlední přípravný zápas Baníku odehrál na přírodní trávě v Horním Jiřetíně. Soupeřem sokolovského mužstva byli fotbalisté Baníku Most. Tradiční soupeři z Fotbalové národní ligy před vypršením přestupního termínu posilovali, a tak se na obou stranách představilo několik zajímavých posil. O jediný gól se postaral v 15. minutě Nemanja Kuzmanovič. Šance byly na obou stranách, ale další góly již nepadly.

příp., sobota 22.2.2014
FK Baník Most 1909 - FK Baník Sokolov  0:1  (0:1)
Branky: 15. Kuzmanovič
FK Baník Most 1909: Divkovič - Řehák, Johana, Běloušek, Nguyen - Nečas, Jan Procházka, Šlapák, Tomeček - Jiří Procházka, Surynek (střídali: Belaň, Rosendo, Jakovljevič, Olejník, Veselý, Sudek, Kotlan, Redzič, Djiby Ba)
FK Baník Sokolov: Dvořák - Blažek (62. Tůma) Hruška, Vondráček, Hrubý (76. Jankovský) - Čada (88. Kravar), Schut - Glaser, Kobylík (46. Machek), Vaněček (62. Došlý) - Kuzmanovič (46. Šamánek)
Počet diváků: 60

Baníkovci dorazili na sever Čech bez Františka Dřížďala, Jakuba Dvořáka II., Aleše Ivaska a Stanislava Hofmanna. Naopak připravena byla nejčerstvější posila z brněnské Zbrojovky Petr Glaser, který odehrál celé utkání.

Začátek zápasu vyšel mnohem lépe mosteckým fotbalistům, jejichž hra byla přesnější a směrem dopředu daleko nebezpečnější než ta baníkovská. Už ve 2. minutě mohl otevřít skóre Surynek, který se řítil sám na brankáře Dvořáka, ale skvěle načasovaný skluz Hrušky celou situaci zachránil. Agilní Surynek to později zkoušel z úhlu, jenže Dvořák míč vytáhl nad břevno. Třetí šanci Mostu zastavil stoper Hruška, když vyhlavičkoval balón mířící do prázdné brány Baníku.

Po čtvrthodině hry Baník udeřil. Schut důsledně napadal rozehrávající obránce Mostu, kteří chybovali. Mostecký odchovanec ve službách Sokolova posunul míč před vybíhajícím brankářem doleva na Nemanju Kuzmanoviće a ten už měl poměrně lehkou úlohu - 0:1! To však bylo ze strany hostujícího celku v první půli vše, střelecké příležitosti si vytvářeli především domácí, kteří zásluhou Surynka trefili v 36. minutě tyč.

Druhý poločas přinesl, dle očekávání, střídání na obou stranách. Ve žlutém dresu se postupně objevili Machek, Šamánek, Došlý, Tůma, Jankovský a Kravar.

Baník podal ve druhém poločase lepší výkon, rozhodně se častěji dostával do zakončení. Hlavní roli obstaral střídající Rosťa Šamánek, ale dvě střely hlavou se neujaly. V 72. minutě vysunul Glaser do úniku opět Šamánka, jenže ten si na Belaně nepřišel. O chvíli později mohl standardní situaci zužitkoval znovu "Šaman", ale mosteckou síť rozvlnit nedokázal.

Mostečtí hráči si převahu vytvořit nedokázali, měli k dispozici několik standardních situací, ale ty vždy sokolovská obrana pokryla bez větších problémů. Naopak v samotném závěru mohl Baník navýšit své vedení. Kravar skvěle vyslal do samostatného nájezdu Šamánka, který sice prostřelil Belaně, ale míč se dokutálel jen vedle tyče. To však baníkovcům vadit nemuselo, utkání nakonec zvládli a zvítězili.