Premiéra se povedla, Baník porazil Zlín 2:0

so 27.7., Jan Kašpar

S o k o l o v - V prvním kole nového ročníku FNL na sokolovský stadion přijel zlínkský FASTAV. Úvod utkání herně vyšel lépe hostům, z branky se však radoval domácí Baník. Poločasové vedení zajistil totiž svému týmu David Čada, který se trefil ve 39. minutě po přesném Hrubého centru. První půle tak vyzněla lépe pro Sokolov. Ve druhém poločase Baník prakticky celou dobu držel balon na svých kopačkách, domácí hráči rychle dokázali zvýšit na 2:0, když se trefila nová posila David Kobylík, který navázal na povedené představení v poháru. Na obou stranách poté padla ještě jedna branka, ani jedna však nebyla pro ofsajd uznána. Baník tak bez větších obtíží dovedl utkání do vítězného konce a na úvod sezony bere proti aspirantovi na postup zasloužené tři body.

1.kolo, sobota 27.7.2013
FK Baník Sokolov - FC FASTAV Zlín  2:0  (1:0)

Fauly: 14:8

FK Baník Sokolov: Dvořák I. – Blažek, Vondráček, Hofmann, Dvořák II. – Čada (K), Vrtělka – Vaněček (84. Machek), Kobylík (87. Šamánek), Hrubý – Jurdík (90. Holub)
FC FASTAV Zlín: Dostál – Pazdera, Malý, Hájek, Hubáček – Holík (56. Poznar), Polách (K), Elšík, Hruška (68. Bartolomeu) – Malcharek, Železník (56. Ruskovský)
Počet diváků: 1025

V základní sestavě Baníku se představily hned dvě nové tváře, a sice obránce Stanislav Hoffmann a zkušený záložník David Kobylík, který se blýskl v pohárovém utkání v Chebu, když vstřelil hned dvě branky svého týmu. Se Zlínem přijel i další ligou ostřílený borec – David Hubáček, který se do rodného Zlína vrátil z dlouholeté štace ve Slavii Praha.

Kapitán Čada vstřelil první branku sezony a zajistil poločasové vedení

Do utkání výrazně aktivněji vstoupili Ševci ze Zlína, kteří od první minuty zakládali jeden útok za druhým a využívali každou slibnou pozici k ohrožení branky Jakuba Dvořáka I. Žádná z nich však neujala. S přibývajícími minutami se i Baník dostával do tempa a obraz hry se začal pomalu vyrovnávat. V 16. minutě předvedl povedený únik středem Víťa Vrtělka, který následně přes Kobylíka posunul balon až k Vaněčkovi. Ten se z rohu vápna uvolnil do střelecké pozice, jeho přízemní pokus ale nemohl brankáře Dostála zaskočit. Následně se krásnou střelou levačkou prezentoval Jurdík, ale ani jeho zakončení z hranice vápna v síti hostů neskončilo. O šest minut později padla první žlutá karta utkání, kterou si po nešetrném zákroku na Vaněčka vysloužil zlínský Hájek. Po necelé půlhodině si vyloženou šanci vypracoval i Zlín. To Hruška našel dlouhým pasem Malchareka, který, sic v očividném ofsajdu, pláchl poslednímu stoperu Baníku a řítil se na osamoceného Dvořáka I. Zlínský hráč však nezakončil ideálně a Dvořák I. jeho střelu z bezprostřední blízkosti zneškodnil. Deset minut před koncem se zajímavé věci děly i přes zlínskou svatyní. To zkazil malou domů Malý a k balonu se dostal Milan Jurdík. Sokolovský útočník posléze obstřelil Dostála, jeho tečovaný pokus ale nakonec mířil centimetry vedle levé tyče. Ve 39. minutě se už ale domácí fanoušci dočkali. Hrubý poslal parádní centr do vápna od levé lajny, který našel Davida Čadu, jenž následně z první nedal ranou do šibenice Dostálovi šanci! Hned o tři minuty však mohlo být vyrovnáno. Když hosté rozehrávali trestný roh zpoza vápna, střílející Polách pořádně prověřil Dvořáka I. Ten vyrazil balon před sebe, ke kterému se dostal dorážející Holík, proti sokolovskému brankáři ale tváří v tvář neuspěl a Dvořák díky bleskovým reflexům zabránil brance. Krátce nato sudí Bílek odpískal konec prvního poločasu, který tak Sokolov vyhrál 1:0.

Kobylík v úvodu druhé půle pojistil vedení a Baník bere tři body

A úvod do druhého poločasu? Jako z říše snů. V 50. minutě centroval z levé strany Dvořák II., jeho přihrávka propadla po vyražení od brankáře dostala k dobře postavenému Davidu Kobylíkovi, který se nerozpakoval a naprosto bez nervů poslal balon z první do růžku Dostálovy branky – 2:0! Krátce po druhém gólu hosté provedli hned dvojité střídání, když za odstoupivší Holíka a Železníka naskočili na trávník Poznar a Ruskovský. Domácí byli v těchto chvílích očividně při chuti a téměř permanentně okupovali polovinu Zlína. V 63. minutě však sokolovským příznivcům i přes horké počasí lehce zamrazilo. To se Ruskovský dostal po přihrávce Hrušky z levé strany do střelecké pozice a přesně zakončil. Balon skončil v síti, gól však pro těsný ofsajd nemohl být uznán. A krušné okamžiky pro Zlín pokračovaly i nadále. V 66. minutě sejmul Hájek nesmyslně ostře Jakuba Blažka, za což zcela po právu viděl druhou žlutou kartu a následně i červenou. Vše tak bylo nakloněno tomu, aby Baník nadějně rozehraný zápas dotáhl do zdárného konce. Zlínští navíc začali přidávat na agresivitě, z čehož v 74. minutě resultoval faul Ruskovského zezadu na sprintujícího Hrubého. Z celé situace vyplynula žlutá karta pro Ruskovského a standardní situace pro Baník. Po té se hlavou trefil Hofman, jeho branka však pro další ofsajd neplatila. V závěrečných minutách drželi balon na svých kopačkách především domácí hráči, kteří si tak pohodlně drželi vypracovaný náskok. Ten dokázali bez větších obtíží udržet až do závěrečného hvizdu a Baník tak proti silnému Zlínu bere na úvod všechny tři body.

Aleš Jindra, trenér Baníku, po zápase: "Klíčovým momentem zápasu byl nájezd Malcharka, který Kuba Dvořák chytil. V prvním poločase jsme nehráli dobře, ale vstřelili jsme jednu branku, což bylo také klíčové. O přestávce jsme si vše vyříkali a do druhého poločasu jsme vstoupili lépe než soupeř, samozřejmě nám pomohl druhý gól. Mrzí mě, že jsme další příležitosti neproměnili. Doufám, že výkonnostně půjdeme ještě nahoru." Marek Kalivoda, trenér Zlína, po utkání řekl: "Soupeři gratuluji k vítězství, zápas svou zkušeností zvládl lépe. Vstup do utkání jsme měli lepší, ale poté přišel rozhodující moment, když Malcharek neproměnil svůj nájezd. Domácí se poté dostali více do hry a udeřili zásluhou své silné stránky, což je hra po křídlech. Na začátku druhé půle jsme inkasovali totožný gól, navíc jsme poté obdrželi červenou kartu a s tím už se moc dělat nedá. Šance na snížení jsme měli, ale soupeř už zápas zkušeně zvládl. Ale takový je fotbal a my musíme jít dál."