Dorost U19 porazil Litvínov a vede ligu o 11 bodů

ne 11.5., Tomáš Bouda

S o k o l o v - Ve 26. kole České ligy dorostu U19 porazil Baník na vlastním hřišti Litvínov 3:1 po poločase 2:1. Vzhledem k tomu, že pronásledovatelé o víkendu body ztratili, vede Baník čtyři kola před koncem ligu již o jedenáct bodů.

25.kolo, neděle 11.5.2014
FK Baník Sokolov - FK Litvínov  3:1  (2:1)

Pokutové kopy: 0:0
FK Baník Sokolov: Strnad - Netrval (61. Bauer), Krlička (61. Cinkanič), Veselovský, Mestl - Matoušek, Kravar, Čuchran - Machala (77. Fojtík), Koubek (77. Olah) - Lacina (63. Maule)
FK Litvínov: Průša - Moravec, Erlitz (87. Fišer), Rameš, Skrčený (81. Geroč), Forman (87. Hejsek), Morávek, Mikula, Havlíček, Skurský, Krzák.
Počet diváků: 90

Od začátku měli domácí na hřišti převahu. A netrvalo dlouho a měnil se také stav utkání. V 8. minutě potáhl Matoušek akci po křídle až do vápna, kde zpětnou přihrávkou našel Tomáše Lacinu, jenž si odstoupil od bránících hráčů a přesnou střelou k tyči zakončil – 1:0.

Vyrovnání však na sebe nenechalo dlouho čekat. Zničehonic se totiž po protiútoku dostali do zakončení hosté a na povedenou střelu Jakuba Formana Strnad nestačil – 1:1. Baník mohl odpovědět vzápětí, kdy Lacina pálil po zemi na zadní tyč, ale míč minul bránu o centimetry.

Ve 20. minutě byl faulován Čuchran a k přímému kopu se postavilo několik hráčů. Nakonec se ke střele odhodlal Matěj Kravar a i s pomocí bránícího hráče poslal míč do sítě – 2:1.

Ve zbytku prvního poločasu se skóre již neměnilo. Baník měl sice více ze hry, ale scházela přesnější finální přihrávka a ani pokusy z větší vzdálenosti se do brány nevešly.

Na začátku druhého poločasu pálil Machala, jenž při střele uklouzl, a jen těsně přestřelil. V 52. minutě propadl centr až na malé vápno k Lacinovi, ten však tentokrát v zakončení selhal a poskakující míč za brankovou čáru nedostal.

V 59. minutě přišel třetí, uklidňující, gól. Obránce Litvínova vyrobil ve vlastním pokutovém území obrovskou hrubku, kdy prakticky předal balon Karlovi Koubkovi, jenž neměl problém se vstřelením gólu – 3:1.

Poté Baník měl sice míč pod kontrolou a nepouštěl soupeře do šancí, ale sám si je také dlouho nevypracovával. Litvínov zahrozil prakticky již jen jednou, ale na centrovaný míč dva hráči Severočechů nedosáhli.

Domácí v průběhu druhého poločasu prostřídali sestavu a prostor tak dostali všichni hráči kromě brankáře Wagnetera. V 81. minutě z nenápadné akce pálil Matoušek a balon se nakonec odrazil od tyče. V 84. minutě pak do vápna vlétl Bauer, jenž se rozhodl pro střelu, ale jeho pokus byl zblokován. A protože se Baník neprosadil ani z rohových kopů, zápas skončil vítězstvím 3:1.

Výhra sokolovských dorostenců je naprosto zasloužená. Domácí sice nepodali ideální výkon, ale vybojovali další velmi cenné tři body. K jistému vítězství v České lize dorostu U19 tak Baníku stačí získat ve zbývajících čtyřech zápasech 2 body. O postup do nejvyšší soutěže by pak dorostenci bojovali v baráži s jedním z posledních tří mužstev extraligy.

Trenér Tomáš Hájek: „Vývoj utkání jsme měli naprosto pod kontrolou, přestože se nám příliš nedařilo proti nadšeně a obětavě bojujícím hostům dostat míč do zakončení. První gól jsme vstřelili v prvním poločase po pěkné kombinaci a zpětné přihrávce, soupeř vyrovnal po naší hrubé chybě v obranné činnosti a střele ze střední vzdálenosti. Zpět do vedení nás dostala střela z přímého kopu. Výsledek utkání jsme pojistili ve druhém poločase, kdy jsme potrestali hrubku litvínovského obránce.“