Baníku utekla remíza v poslední minutě, v Jihlavě padl 1:2

pá 27.8., Lukáš Švéda

J i h l a v a - Netradičně již v pátek nastoupili baníkovci ke svému zápasu v rámci 5.kola 2.fotbalové ligy. Od 18.00 hráli na půdě Vysočiny Jihlava, která se nacházela pouze o dvě místa nad Baníkem a měla náskok dvou bodů. Baník odehrál první poločas aktivně a vypracoval si několik šancí. Ve dvou z nich se ocitl Oleg Duchnič, ale brankáře Jihlavy ani jednou nepřekonal. Naopak krátce před přestávkou byl ve vápně faulován Dort, který následně i pokutový kop proměnil a poslal Jihlavu do vedení 1:0. Ve druhé půli se na obou stranách urodilo několik gólových šancí, ale branky padaly až v posledních minutách. V 88. minutě se Baník dočkal vyrovnání zásluhou Pilaře. Z vyrovnávací branky se baníkovci neradovali dlouho. V 90. minutě rozradostnil domácí Bača, jehož trefa přinesla Jihlavě tři body.

5.kolo, pátek 27.8.2010
Vysočina Jihlava - FK Baník Sokolov  2:1  (1:0)
Branky: 43. z pen. Dort, 90. Bača - 88. Pilař
ŽK: 51. Karlík, 74. Gába - 42. Šmerda, 79. Hanzlík
Rozhodčí: Kocourek - Večeřa, Kocián
Diváci: 1250
Vysočina Jihlava: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Šimáček, Veselý - Dort (K) (77. Bača), Karlík, Gába (81. Krutý) - Dolejš (90. Gavrič), Šimonek, Tecl
FK Baník Sokolov: Zacharda - Šmerda (84. Čada), Knakal, Kura, Hanzlík - Podrazký (66. Dittrich), Javorský, Pilař (K), Vaněček - Šilhan, Duchnič (68. Mlika)

Po domácí remíze 2:2 s béčkem Sparty udělal trenér Purkart před zápasem v Jihlavě dvě změny. Do branky se postavil Zdeněk Zacharda, který nahradil Jiřího Bertelmana. Na pravý kraj zálohy se po jednozápasové odmlce vrátil dosud nejlepší střelec Baníku Miroslav Podrazký. Na lavičku tak usedl Jaroslav Dittrich. Ostatní posty zůstaly beze změn, prostor opět dostalo důrazné duo Šilhan - Duchnič, které připravilo obě branky v posledním zápase. Šilhan vstřelil úvodní gól, Duchničova střela pět minut před koncem a následná teč Mliky znamenala vyrovnání.

Právě útočné duo Baníku zle zatápělo obraně Vysočiny. Utkání začali lépe domácí, kteří se snažili od první minuty Baník dostat pod tlak a využít jej ke vstřelení branky. Obrana Baníku si však s jihlavským náporem poradila. Do prvního náznaku sokolovské šance se dostal po centru Podrazkého David Vaněček, ale než stačil vystřelit, odzbrojil jej jihlavský Karlík. V 17. minutě už se mohli baníkovci radovat. Šilhan našel Duchniče, kterého však skvěle vychytal Uvarenko. O pár minut později to zkoušel Duchnič znovu a i tentokrát na domácího gólmana nevyzrál. Úspěšně si také poradil se střelou Podrazkého. Diváci na jihlavském stadionu mohli sledovat fotbal nahoru dolu, chvíli se hrálo před brankou Jihlavy, pak zase před tou sokolovskou. A u ní se v 43. minutě zrodil klíčový okamžik prvního poločasu. Šmerda si nedovoleně počínal v souboji s Dortem a rozhodčí Kocourek neváhala odpískat penaltu. Pravý obránce Baníku obdržel žlutou kartu, důležitější pro vývoj utkání byl fakt, že Dort penaltu proměnil - 1:0! Stejně jako v loňské sezóně dostal Baník v Jihlavě gól z penalty a stejně jako na jaře u toho byl domácí kapitán Filip Dort. Baník byl rovnocenným soupeřem, ale díky pokutovému kopu šli do kabin spokojenější domácí.

Do druhého dějství vykročili baníkovci dobře. Po necelých pěti minutách hry Hanzlík naservíroval na malé vápno míč Podrazkému, který jej ale nedokázal dopravit do jihlavské branky. Na druhé straně mohl udeřit Tecl, ale vystřelil jen vedle tyče. Druhý jihlavský gól mohl přidat Jiří Gába, jenže ve vyložené šanci také zklamal. A do třetice gólová šance Vysočiny. Dolejší v samostatném nájezdu obešel i Zachardu, ale poté trefil jen tyč. Domácí se poté začali soustředit více na defenzívu a jejich polevení mohl využít k vyrovnání Pilař. Proti jeho pokusu však opět zasáhl vynikající Uvarenko.

Už to vypadalo na tři jasné body pro domácí Jihlavu, ale Baníku se podařilo za pět minut dvanáct vyrovnat. V 88. minutě se po špatném odkopu z jihlavského vápna dostal k míči Pilař a konečně Uvarenka překonal - 1:1! Kdo si myslel, že zápas už skončí nerozhodně, byl na velkém omylu. Bohužel pro Baník domácí opět strhli vedení na svoji stranu. Několik desítek vteřin po vyrovnávací brance Pilaře vstřelil druhý jihlavský gól střídající Bača a rozhodl tak o výhře domácího týmu 2:1. Baníku se stejně jako proti Spartě podařilo v poslední pětiminutovce vyrovnat, ale na jeden bod to tentokrát nestačilo, i když v nastaveném čase měl blízko ke gólu Pilař, ale jeho pokus jen orazítkoval břevno!

Baník tak ani v 5. kole nebodoval a zatím má na kontě stále jen jednu výhru z úvodního kola. Další si bude moci připsat v sobotu 4.9., kdy hostí Viktorii Žižkov.

Luboš Urban (FC Vysočina Jihlava): "Hrálo se ofenzivní a nadstandardní druholigové utkání. Prošlo několika vlnami, v nichž vždy jeden z celků byl více nebezpečný. My jsme měli výborný vstup do utkání, ale gólu jsme se nedočkali. Naopak soupeř si vypracoval dvě tutovky, v nichž nás výborně podržel Uvarenko. V závěru první půle jsme byli lepší a vše vyústilo v pokutový kop po výborné individuální akci Filipa Dorta. Jsem rád, že na sebe vzal zodpovědnost a následně ji, ač sám faulovaný, proměnil. V druhém poločasu jsme chtěli hrát od kruhu a nechat soupeře útočit do naší uzavřené obrany. Sokolov se skutečně tlačil dopředu, z čehož jsme si mezi 45. až 60. minutou vypracovali čtyři tutové šance. Bohužel, nedokázali jsme je proměnit. Místo toho, abychom pojistili vítězství na 2:0 a donutili soupeře ještě více riskovat a útočit, tak se Sokolov nadechnul a začal nás přehrával. My jsme se prakticky jenom bránili, docházely nám síly a našich nebezpečných protiútoků ubývalo. Soupeř navíc kvalitně vystřídal a bylo to znát. Inkasovaná branka vznikla po nesmyslné malé domů Šimáčka, kterou na poslední chvíli Uvarenko ukopl do rohu. Poté jsme špatně odvrátili míč, soupeř se dostal do vápna a po následném závaru vyrovnal. Za takové situace je nesmírně cenné, že hráči nerezignovali. Veselý potáhl míč, Krutý se obtočil kolem soupeře a udělal to nejlepší, co mohl. Poslal přízemní centr směrem na bránu a Bača byl na správném místě."

Stanislav Purkart (FK Baník Sokolov): "Hráli jsme tady vloni na jaře, ovšem dnešní zápas měl větší náboj a kvalitu. Přispěl k tomu fakt, že obě mužstva potřebovala body. Hrálo se na vítězství, což fotbalu velice prospělo. Jihlava měla na začátku prvních patnáct minut převahu a my jsme si vyloženější šanci nevytvořili. Poté se hra vyrovnala, měli jsme tam dvě šance, jednou jsme nastřelili tyčku. Bohužel, kdyby jsme proměnili gólové šance, tak by Jihlava jistě znervózněla. Místo toho jsme na konci poločasu udělali zbytečný faul a z penalty šli domácí do vedení. Ve druhém poločase jsme to moc brzy otevřeli a nebyli jsme trpěliví. Vysočině jsme dali až moc velký prostor a ona si dokázala vytvořit tři velké brejkové šance. Pokud by z nich dokázala skórovat, tak by asi bylo po zápase. Měli jsme štěstí a tyto příležitosti jsme přežili bez úhony. Poté jsme se opět nadechli a měli jsme tam vyloženou šanci Pilaře. Snad zaslouženého gólu jsme se nakonec dočkali v 88. minutě. Jenže my si za třicet vteřin necháme dát druhý gól, což je naše blbost, ale i to se stává. Poté nám ještě chybělo štěstí, protože jsme v samotném závěru nastřelili břevno. Hrajeme dobrý fotbal od začátku sezóny, ale body neděláme. Jsme samozřejmě velmi zklamaní."