Baníkovci zabojovali a porazili Zlín 2:1!

so 1.6., Lukáš Švéda, Tomáš Bouda

S o k o l o v - Podmínky vhodné spíše pro vodní pólo přivítaly na západě Čech jak domácí baníkovce, tak hostující fotbalisty Zlína. Od začátku se však hrál ofenzivní fotbal, který nabídl několik zajímavých šancí. Skóre se poprvé měnilo ve 22. minutě, kdy se po rohovém kopu hlavičkou prosadil Vondráček. O deset minut později naservíroval Blažek míč před bránu Čadovi a bylo to 2:0. Ve druhém poločase se Zlín dostal do zápasu v 78. minutě, kdy se po závaru trefil Kroča. Sokolovští hráči těsný náskok do konce utkání uhlídali a připsali si důležité tři body!

30.kolo, sobota 1.6.2013
FK Baník Sokolov - FC FASTAV Zlín  2:1  (2:0)

Fauly: 13:12

FK Baník Sokolov: Bertelman – Blažek, Hošek, Vondráček, Dřížďal – Čada, Holub – Vaněček (K) (83. Machek), Dvořák, Hrubý (72. Šamánek) – Jurdík (89. Mlika)
FC FASTAV Zlín: Kořínek – Pazdera (84. Holík), Malý, Kroča, Červenka (K) – Železník, Elšík, Dobeš, Ruskovský (70. Bartolomeu) – Poznar, Malcharek
Počet diváků: 359

V dnešním utkání se utkali dva sousedi v tabulce a hráči museli bojovat nejen s protivníkem, ale také s promáčeným terénem. Navzdory nepříznivému stavu hrací plochy se však diváci nenudili a viděli zajímavý fotbal. Ale postupně…

Domácí trenér Jindra musel provést jednu změnu v sestavě. Proti Zlínu již tradičně nenastoupil Vít Vrtělka, který by však stejně nemohl hrát pro čtyři žluté karty. Vrtělku tak ve středu pole nahradil Antonín Holub, jenž se prezentoval kvalitním výkonem. Hosté pak nastoupili v silné sestavě, avšak postrádali mj. velezkušeného Polácha.

Od začátku utkání se hrál poměrně pěkný fotbal, ačkoliv balon zastavovaly kaluže a podmáčené hřiště bylo těžké i pro pohyb hráčů. Ale fotbalisté bojovali s nepříznivými podmínkami statečně a v úvodu se zdálo, že lépe se s terénem poprali domácí borci. Již ve třetí minutě se prodral po pravé straně aktivní Blažek, jenž poslal před bránu pěkný centr, který našel Jurdíka, ale jeho střela a ani následný pokus Holuba do brány neprošel. Zlínští hráči dokázali nebezpečné pokusy zblokovat.

I nadále se oba týmy snažily kombinovat. Více ze hry měli domácí, ale i soupeř dokázal zahrozit a bylo vidět, že hosté jsou kvalitním mužstvem. Další šanci měl ale znovu domácí Baník. Ve 22. minutě totiž na pravé straně znovu zapracoval Blažek, našel Jurdíka, který pěkně vypálil, a jeho tečovaná střela jen těsně minula cíl. Domácí tak zahrávali rohový kop a z něho se prosadili. Dvořák od rohového praporku pěkně odcentroval, Zbyněk Vondráček si udělal ve vápně místo a nikým neatakován si neomylně naskočil na centr a suverénně zakončil – 1:0.

Netrvalo dlouho a domácí publikum (dnes nepříliš početné) se radovalo znovu. Již tradičně velmi dobře hrající Blažek poslal do vápna Zlína ostrý centr, na který si neohroženě naběhl David Čada a z voleje poslal Sokolov do dvougólového vedení – 2:0. Baník tak rázem mohl hrát ve větším klidu. Konec prvního poločasu však mohl zdramatizovat hostující Kroča, který se ocitl zcela osamocen před Bertelmanem a měl dostatek času na hlavičku, ale šanci zlínský hráč trestuhodně zahodil. A protože se skóre neměnilo ani po nebezpečné střele Vaněčka, Baník po prvním poločase vedl 2:0.

Úvod druhé půle se odehrával především uprostřed hřiště, obě mužstva se sice snažila na svého protivníka něco vymyslet, ale větší šance delší dobu nepřicházela. Až v 58. minutě se do sóla dostal Jakub Dvořák II. ale hostující brankář Kořínek se prezentoval skvělým zákrokem a překonat se nenechal. Na druhé straně měl zanedlouho dobrou příležitost Kroča, ale znovu minul bránu. Baník tak i nadále držel dvoubrankové vedení a mohl hrát relativně v klidu.

V 68. minutě se tleskalo Františkovi Dřížďalovi, který pěknou dalekonosnou střelou vystrašil zlínského brankáře. Postupem času se Zlín čím dál tím víc tlačil dopředu a v 78. minutě se hosté také dočkali. Při rohovém kopu se všichni zlínští hráči natlačili do brány, ale nakonec si toto rozehrání rohového kopu rozmysleli. Jak se ukázalo, šlo o dobře secvičený signál, neboť hosté udělali před bránou Bertelmana zmatek, po centru z rohu se míč odrazil k Zdeňkovi Kročovi, který dokázal prostřelit Bertelmana – 2:1.

Bylo tedy více než jasné, že závěr zápasu bude ještě napínavý. Hosté se snažili o vyrovnání a sokolovská obrana se měla co otáčet. Ale sokolovští defenzivní hráči pracovali spolehlivě a především domácí stopeři Vondráček s Hoškem s přehledem nakopávané míče odvraceli. Naopak do brejku se dostali i domácí, nejnadějnější byla akce Machka, jenž ještě hledal střídajícího Mliku, bohužel pro Baník přihrávka adresáta nenašla. Ševci se pokusili ještě o závěrečný tlak, ale hosté se již nedostali k žádné střele, natož k šanci. Po závěrečném hvizdu tak domácí tým mohl slavit vítězství 2:1.

Diváci museli ze zápasu odcházet spokojeni. K vidění byl, s ohledem na podmínky, pěkný fotbal a divákům se muselo i líbit, že hráči nechali na hřišti všechno. Získanými třemi body se Sokolov odpoutal od Zlína a již je jasné, že letos Baník neskončí hůře než na pátém místě. Bohužel Varnsdorf dokázal v Ústí nad Labem také zvítězit a tak i nadále drží třetí příčku.

O bronzové příčce se tak bude rozhodovat v posledním kole, kdy Baník přivítá soupeře nejatraktivnějšího – Bohemians Praha 1905. Velmi zajímavý souboj se odehraje netradičně ve středu 5.6.2013 od 17.00 hodin. Na tomto utkání by neměl chybět žádný fanoušek fotbalu…

Aleš Jindra po vítězném zápase: "Já si vážím každého našeho vítězství, každé je jedinečné. Nestřílíme moc gólů, a proto se každé naše vítězství rodí těžce. První poločas byl z naší strany vynikající. Podali jsme dobrý výkon, ze kterého jsme vytěžili dvě branky. Soupeř byl nebezpečný prakticky jen ze standardních situací. Ve druhé půli Zlín přidal, chtěl vyrovnat a my jsme nedokázali kontrolovat průběh zápasu. Neproměnili jsme šanci na 3:0, naopak padnul gól do naší sítě a my se až do konce strachovali o vítězství. Narozdíl od podzimních zápasů jsme však své vedení udrželi."

Hostující trenér Marek Kalivoda po utkání: "Na úvod musím říct, že vítězství domácích je zasloužené, protože byli důraznější v šestnáctce, kde se zápas rozhoduje. Hlavně první poločas byl ze strany Sokolova kvalitní. Naše taktika postavená na defenzivních úkolech a brejkových situacích tak dostala trhliny už v první půli. Ve druhém poločase se mužstvo probralo, dokázali jsme ještě snížit. Bohužel se stále opakuje, že hráči začnou hrát, až když jim začne téct do bot. Zápas se však rozhodl v prvním poločase v naší šestnáctce."