Baník ukončil sérii bez vítězství, porazil Pardubice 2:0

so 28.9., Tomáš Bouda

S o k o l o v – V desátém kole na západ Čech dorazil nevyzpytatelný soupeř z Pardubic. Baník chtěl především protrhnout sérii bez výhry, což se povedlo. Ve vydařeném prvním poločase se střelecky prosadili Rostislav Šamánek a David Čada. Ve druhé půli byl vyloučen pardubický gólman Čihař, což kvalitě hry ublížilo a na skóre se již neměnilo. Důležité body tak zůstaly v Sokolově po výsledku 2:0.

10.kolo, sobota 28.9.2013
FK Baník Sokolov - FK Pardubice  2:0  (2:0)

Fauly: 13:12

FK Baník Sokolov: Dvořák I. – Vondráček, Hruška, Hofmann, Hrubý – Čada, Vrtělka – Blažek (78. Machek), Kobylík (81. Jurdík), Dvořák II. (69. Vaněček) – Šamánek
FK Pardubice: Čihař – Přibyl, Vencl, Němeček, Norek – Pospíšil, Kudrna, Řezníček (60. Fousek), Hundák – Hodas (50. Ptáček), Fusek (46. Kakrda)
Počet diváků: 753

Domácí trenér Jindra místo absentujícího Dřížďala postavil na kraj obrany Vondráčka, post v záloze pak zaujal Blažek. Pardubice nastoupily i s Pavlem Němečkem, jenž v Sokolově působil jako kapitán týmu.

Po opatrnějším úvodu se bylo na co dívat. Nejprve zahrozil Šamánek, který se po dlouhém autu Blažka ocitl sám před gólmanem, ale minul míč. Nebezpeční byli i hosté. V 15. minutě vybojoval balon Hundák, posunul ho na Fuska, jenž byl před Dvořákem sám, ale svou střelu namířil pouze do boční sítě. Blízko gólu byly Pardubice také ve 21. minutě, když Fusek málem využil nedorozumění Vondráčka s brankářem Dvořákem.

Poté už ale získali velkou převahu sokolovští fotbalisté a začaly také padat góly. Kobylík přesným pasem našel na vápně Čadu, který mohl střílet, ale posunul ještě na volného Rostislava Šamánka, jenž otevřel skóre – 1:0.

O chvíli později bylo na straně Baníku ještě veseleji. Ve 27. minutě byl faulován po pravé straně pronikající Blažek. Ke standardce se postavil David Kobylík, který poslal pěkný míč do vápna, kde se do centru položil David Čada a překonal hlavou Čihaře podruhé – 2:0.

A přišly i další šance. Ve 39. minutě to byl znovu Kobylík, jenž centroval tentokrát z levé strany, který našel nabíhajícího Blažka, jehož hlavičku vykopl z brankové čáry Němeček. Ve 42. minutě se Baník opět prosadil po lajně, znovu přišel přesný centr, do kterého se položil tentokrát Vondráček, a jeho hlavička jen těsně minula cíl. Náznaky šancí měli i hosté, ale Baník dokázal nebezpečí vždy odvrátit. První poločas tak skončil zaslouženým vedením Baníku 2:0.

Do druhé půle vstupovali hosté se snahou o zvrat. Jejich plány však vzaly za své ve 49. minutě, kdy brankář Čihař nepochopitelně chytil míč mimo pokutové území a rozhodčí byl nekompromisní. Čihař obdržel červenou kartu a Pardubice dohrávali o deseti.

A Baník chtěl přidat další gól. Hned poté, co se postavil mezi tři tyče Josef Ptáček, tak nový pardubický brankář musel čelit přímému kopu Kobylíka. Pěkná střela se však nakonec mezi tyče nevešla. Následně neuspěli Dvořák po drzém průniku a ani Kobylík, proti jehož střele zasáhl výborným zákrokem Ptáček.

Pardubice se po vyloučení zatáhly, což ale nevyhovovalo domácím a hra tak ztratila na tempu. Hosté se příliš dopředu nedostávali a Baníku, který útočil do plných, se již tolik nedařilo. Vyloučení hostujícího brankáře tak sokolovské hře paradoxně uškodilo.

Míč na kopačkách však i tak měl nadále převážně Baník, vyložené šance ale nepřicházely. Za zmínku stojí nebezpečný pokus Davida Čady, jehož nebezpečný pokus zpoza vápna skončil těsně mimo bránu. Hosté se k ničemu již nedostali, a protože Baník již další gól nepřidal, utkání skončilo vítězstvím Sokolova 2:0.

Aleš Jindra, trenér Baníku, na tiskové konferenci: "Já jsem velmi spokojený, co jiného bych mohl říct. Byli jsme v situaci, kdy jsme čtyři utkání v řadě nevyhráli. Do zápasu jsme vstoupili rozpačitě, soupeř byl sebevědomější. Po vstřeleném gólu jsme se uklidnili a začali hrát velmi dobře. Klíčový okamžik bylo vyloučení, které přišlo zničehonic a zadarmo. Paradoxně si myslím, že zápasu to ublížilo. Vítězství si vážím a doufám, že nás to posunu dál, především v sebevědomí hráčů, a že nastartuje pozitivní sérii."
Jiří Krejčí, trenér Pardubic, po utkání řekl: "Myslím si, že do utkání jsme nevstoupili vůbec špatně. Měli jsme dvě vyložené šance Fuskem, bohužel jsme je neproměnili. Po vyloučení našeho brankáře Čihaře jsme už neměli síly na nějaký zvrat. Možná že pohárový zápas ve středu vzal některých hráčům hodně sil, takže někteří hráči neměli takovou jiskru jako obvykle. Chci pogratulovat soupeři, myslím si, že to jejich vítězství je zasloužené. My jsme tentokrát nepodali optimální výkon, ale kdybychom bojovali tak, jak ve druhém poločase, měli bychom větší šanci na úspěch."