Baník slaví historický triumf na Žižkově, zvítězil 2:1

ne 7.4., Lukáš Švéda, Petr Vrba

P r a h a - Na Žižkově se v rámci 22. kola hrál duel mezi čtvrtou Viktorií a osmým Baníkem. Vstup do utkání měli baníkovci na výbornou, již v 8. minutě usměrnil centr za záda domácího gólmana Jakub Dvořák II. V dalším průběhu byli sokolovští hráči nebezpečnějším týmem a ve 25. minutě to potvrdil Jakub Blažek, který svůj slalom mezi obránci zakončil přesnou střelou do žižkovské sítě. Ve druhém poločase se dařilo Baníku držet svůj náskok, až v 89. minutě fauloval gólman Dvořák I. a domácí nabídnutý pokutový kop proměnili, trefil se Pavel Čermák. To však bylo vše a baníkovci získali cenné tři body za vítězství 2:1!

22.kolo, neděle 7.4.2013
FK Viktoria Žižkov - FK Baník Sokolov  1:2  (0:2)
Branky: 90. z pen. Čermák - 8. Dvořák II., 25. Blažek
ŽK: 70. Mareš - 89. Dvořák I.
Rozhodčí: Jílek – Plesar, Blažej
FK Viktoria Žižkov: Boháč – Šťastný (62. Dressler), Bodeček (54. Kiidron), Besta, Čermák – Jawad, Mareš, Kotyza, Bartl – Kalod, Surynek (73. Hejný)
FK Baník Sokolov: Dvořák I. - Blažek, Hošek, Vondráček, Dřížďal - Čada, Vrtělka - Vaněček (90. Holub), Dvořák II., Hrubý (76. Machek) - Jurdík (82. Šamánek)
Počet diváků: 852

Skvělý vstup do utkání

Hned z úvodu utkání Baník převzal iniciativu na hřišti, to vyvrcholilo již v 6. minutě prvním ohrožení domácí branky, kdy Hrubý jen těsně minul pravou tyč. Pouhou minutu po prvním střeleckém pokusu přišla gólová situace. Čada skvělou nabídkou vysunul do vápna Vrtělku, který naservíroval přesný centr na hlavu Dvořáka II, ten bez problémů zakončil – 0:1. Baníkovský tlak pokračoval i v dalších minutách. Ve 14. minutě druhý Dvořákův pokus před prázdnou bránou zablokovala domácí obrana. V 17. minutě po kolmici Vaněčka dokázal skórovat Hrubý, gól však nebyl uznán kvůli těsnému ofsajdu. Postupný baníkovský tlak vyvrcholil ve 24. minutě k druhé brance utkání. Blažek se na levé straně vápna uvolnil po rychlé kombinaci s Vaněčkem, jeho první střelecký pokus gólman Boháč kryl, ale na následnou dorážku nestačil – 0:2. Do konce poločasu Baník těžil ze skvělých kombinací po křídlech, ale k přesné koncovce se již nedopracoval. Skvělý první poločas tak skončil 0:2.

Útlum Baníku a skvělý Dvořák

Do druhého poločasu vstoupila aktivněji Viktorie, která zpřesnila hru a kombinací zatápěla obraně Baníku. Na druhé straně Baníku se nedařilo navázat na herní pohodu z prvního poločasu. V 51. minutě přišlo první ohrožení v podobě přízemní střely, se kterou si Dvořák poradil. Následně domácí využili prvního střídání. V 60. minutě došlo k nepříjemnému střetu Vrtělky a Šťastného, hráč Žižkova byl z trávníku odnesen na nosítkách a trenér Žižkova byl tak nucen šáhnout po druhém střídání. V 63. minutě pak Surynek vyslal nepříjemnou střelu, jenž o kousek minula levý horní roh Dvořákovi svatyně. Postupem času se Baník držel častěji u míče a úspěšně snížil počet nepřesností v rozehrávce. V 71. minutě ale útok Žižkova zpřesnil a gólman Dvořák měl hodně práce, aby vytěsnil polovysokou střelu Bartla. V 80. minutě pak musel zasahovat proti centru a následné střele, situaci uklidnil až odkopem Vít Vrtělka. V 85. minutě se po propadlém míči dostal do situace jeden na jednoho Bartl, proti Dvořákovi, který zkušeně vycítil pokus o lob však neobstál. Minutu před koncem řádné hrací doby došlo ke špatné domluvě mezi obranou a gólmanem Baníku, po souboji o propadlý míč skončili na zemi Dvořák i útočník Žižkova. Rozhodčí bez váhání nařídil pokutový kop. Exekutor penalty Čermák se přesnou střelou k levé tyči nemýlil a snížil tak stav na 1:2. V dalších okamžicích pak dal průchod emocím trenér Západočechů Aleš Jindra, za což byl vykázán z lavičky na tribunu. Ve zbytku utkání si pak Baník zkušeně pohlídal jednobrankové vedení a poměrem 2:1 si odváží z hřiště Žižkova historicky první 3 body.

Zápasu přijel také přihlížet tradiční výjezd věrných fanoušků FK Baník Sokolov, kteří svůj tým po celé utkání povzbuzovali a po závěrečném hvizdu se mohli společně s hráči radovat z výhry.