Baník sestřelil rezervu Sparty. Vstup do ligy zvládl na výbornou

so 1.8., Tomáš Bouda, Jan Čech

S o k o l o v – Hráčům sokolovského Baníku se vydařil vstup do nového ročníku II. ligy na výbornou. Rezervu Sparty bez větších problémů přehráli jasně 4:1. Sokolovské ochozy postupně rozjásali Oleg Duchnič, Miroslav Podrazký, David Čada a Bohumil Nádeníček, který přišel před sezonou na hostování z pražské Sparty. Fotografie z vítězného zápasu.

1.kolo, sobota 1.8.2009
FK Baník Sokolov - AC Sparta Praha "B"  4:1  (2:1)
Branky: 30. Duchnič, 45. Podrazký, 46. Čada, 72. Nádeníček - 8. Valíček.
ŽK: 3:3 (Duchnič, Šmerda, Nádeníček - Sus, Třešňák, Putz).
ČK:0:0
Rozhodčí: Hrubeš - Moudrý, Koval; delegát Veltruský.
Diváci:2030
FK Baník Sokolov: Zacharda - Šmerda, Knakal, Kura, Čupr - Podrazký, Čada, Pilař (82. Javorský) (K), Vaněček (85. Hanzlík) - Duchnič (73. Dejmek), Nádeníček. Trenér: Stanislav Purkart.
AC Sparta Praha "B": Švenger - Hejda, Valíček (K), Sadikovič (64. Putz), Sus, Krob, Folprecht, Glaser, Belaid (78. Valenta), Kadlec, Jeslínek (56. Třešňák). Trenér: Zdeněk Svoboda.
Počet diváků: 2030

V prvním zápase nového ročníku druhé ligy přivítal Baník rezervu pražské Sparty. V jejím dresu se představil bývalý mládežnický reprezentant Milan Švenger, dále např. Jan Krob, Jiří Jeslínek či Zdeněk Folprecht, kteří již měli šanci přičichnout k atmosféře sparťanského áčka. V dresu Baníku se naopak poprvé ukázal Bohumil Nádeníček, který je kmenovým hráčem právě Sparty.

V úvodních momentech zápasu měli více ze hry hosté, kteří od začátku vynikali rychlým pohybem a vypracovali si také první brankové příležitosti. Nejprve v 5. minutě Kadlec nezpracoval míč v nadějné pozici na malém vápně a nezakončil. Po něm v 7. minutě po skvělém uvolnění Folprechta zakončoval z úhlu Krob, Zacharada však vyrazil. Z následného rohu si však výborně naskočil hostující Valíček a umístil hlavičku ke vzdálenější tyči – 0:1.

Po inkasovaném gólu se osmělili i domácí, centry Vaněčka a následně Podrazkého však nenašly adresáta. Do nadějné příležitosti se po pěkném lobu Podrazkého dostával i ve 14. minutě Duchnič, brankář Švenger byl však u míče dříve. O chvíli později se dostal do zakončení Čada, střela z vápna mu nesedla. Stejně tak se Čadovi vedlo v 18.minutě , kdy rozehrával přímý kop Podrazký, míč ale ideálně netrefil. Do většího tlaku se Baník dostal okolo 22. minuty, při sérii rohových kopů visel gól na vlásku hlavně v situaci, kdy se výborně na levé straně uvolnil Vaněček a jeho centr si málem srazil do vlastní sítě stoper Sparty.

V 30. minutě již bylo vyrovnáno, po dlouhém nákopu obrany šel důrazně do souboje bojovník Oleg Duchnič, který předčil stopera Suse a vyzrál i na Švengera - 1:1. Hráči Sparty ještě reklamovali faul Duchniče, hlavní rozhodčí Hrubeš byl však neoblomný a branku uznal. Po vyrovnání v 36. minutě se urodily hned dvě vážnější situace, nejdříve před Zachardou hlavičkoval Belaid, vzápětí po uličce od Pilaře měl velkou příležitost Vaněček, střela z pokutového území však v síti Sparty neskončila. Ke konci poločasu měli na kopačkách míč častěji hráči Baníku , náznak šance mělo ve 42. minutě duo Čupr - Nádeníček, druhý jmenovaný však na centr o milimetry nedosáhl. O tři minuty bylo sokolovským radostněji. Duchnič na vápně vystřelil, střela mu nesedla, našla si však Podrazkého, který nedal Švengerovi šanci – 2:1.

Další úder sparťanské rezervě zasadil Baník ihned po přestávce, kdy ve 46. minutě po rohu Pilaře na zadní tyč naskočil nejlépe Čada a umístil míč pod břevno – 3:1.

Šance na zvýšení skóre se Sokolovským naskytla v 52. minutě. Vaněček na levé straně vykoupal Hejdu, následným centrem však Nádeníčka jen těsně nenašel. O čtyři minuty se sokolovské ochozy radovaly počtvrté. Rozhodčí Hrubeš však tuto euforii utnul, když odpískal ruku Pilařovi. Vzápětí však zahrozila i Sparta, proti střele Glasera však Zacharda zasahovat nemusel.

Poté se hra uklidnila a vyrovnala. Tleskalo se kombinacím Baníku ve středu hřiště, ale také technickým kouskům Vaněčka a Čady. V 67. minutě již proti povedené Krobově standardce Zacharda zasahoval, když prudkou střelu ukryl v náruči. V těchto momentech byli více iniciativní hráči Sparty, kteří zahrávali v krátkém časovém úseku několik rohových kopů.

Větší příležitost si však vypracoval Baník, když v 72. minutě rychle rozehrál standardní situaci Pilař na Podrazkého, jehož centr našel Knakala, který hlavičkoval těsně nad břevno. O minutu později již Sokolov jásal. Po křídle unikl Duchnič, předložil do pokutového území přesnou přihrávku Nádeníčkovi, který přízemní střelou zvýšil na 4:1. V 76. minutě se ukázal hostující Glaser, jehož dalekonosná střela vnějším nártem těsně minula šibenici branky domácích. Sekundovat se mu pokusil v 79. minutě Krob, který postupně obešel tři domácí hráče, z velkého úhlu střílel jen do připraveného Zachardy.

Ani ke konci zápasu nepolevoval Baník v aktivitě a bavil diváky ofenzivním pojetím hry. Ti již několik minut před posledním hvizdem aplaudovali domácím hráčům. I Sparťané v celém zápase působili sympatickým dojmem, na rozjetý Baník to tentokrát však nestačilo. Sokolov tak v důležitém prvním zápase zvítězil po výborném výkonu 4:1.

Stanislav Purkart (FK Baník Sokolov): Od začátku jsme si chtěli vytvořit tlak a převahu. To se nám, bohužel, nepovedlo. Od té chvíle co se dostala Sparta do vedení, tak hrála výborně. Naštěstí se nám podařilo rychle vyrovnat a na konci poločasu se dostat do vedení. Velice důležitá byla branka na začátku druhého poločasu.

Zdeněk Svoboda (AC Sparta Praha B): Když to celkově zhodnotím, tak Sokolov vyhrál zaslouženě. Jeden ze zlomových bodů byla vyrovnávací branka, která padla po chybě našeho brankaře. Nejdůležitější byl gól do šatny a pak také ten, který padl na začátku druhé půle. Tímto momentem jsme se sesypali jako domeček z karet.