Baník remizoval se Spartou B 2:2

so 21.8., Tomáš Bouda, Jan Kašpar

S o k o l o v - Ve čtvrtém kole druhé ligy nastoupil Baník proti rezervě pražské Sparty. Od začátku bylo na co koukat. Nejprve brankáře Zicha prověřil střelou Vaněček. V 8. minutě se už sokolovský stadion radoval. Hanzlík našel přesně Vaněčka, jehož přihrávka prošla až na Jaromíra Šilhana, jenž se nemýlil – 1:0. Jenže ve třinácté minutě bylo srovnáno. Adam Jánoš ve snaze centrovat překvapil všechny a míč skončil v síti – 1:1. V dalším průběhu měl Baník další příležitosti. Po gólu volala hlavně hlavička Kury. Na druhé straně měl obrovskou příležitost Kraják, ale mířil vedle. Ve 41. minutě hosté vstřelili druhý gól. Po rohovém kopu se míč dostal až k Jakubovi Podanému, jehož tečovaná hlavička propadla až do branky – 1:2. Stejným výsledkem skončil i první poločas. Ve druhé půli začal Baník náporem, vypracoval si šance, kopal několik přímých kopů, pokoušel se o centry, ale bez gólového efektu. Nakonec se Baník přeci jen dočkal. V 84. minutě Duchnič vypálil a Jiří Mlika usměrnil míč do branky. Baník se snažil i o vítězný gól. Skóre se však již neměnilo a tak se soupeři rozešli smírně 2:2.

4.kolo, sobota 21.8.2010
FK Baník Sokolov - AC Sparta Praha "B"  2:2  (1:2)

Fauly: 16:13
FK Baník Sokolov: Bertelman - Šmerda (58. Podrazký), Kura, Knakal, Hanzlík - Dittrich, Javorský, Pilař, Vaněček (77. Blažek) - Šilhan (77.Mlika) , Duchnič
AC Sparta Praha "B": Zich - Jánoš, Krch, Doležal, Podaný - Kadeřábek (73. Putz), Pavelka (89. Hrubý), Rada, Krejčí - Kraják (85. Glaser), Skalák.
Počet diváků: 1370

Baník bleskově vedl, Sparta ale do poločasu otočila

Trenér Purkart do dnešního utkání postavil místo Podrazkého Jaroslava Dittricha, pro kterého to tak byl první start v základní sestavě od jeho návratu na Baník. Do branky se vrátil Jiří Bertelman, který si už odpykal trest ze zápasu proti Zlínu. Kouč Sparty Svoboda přivezl tradičně mladý tým, složený převážně z hráčů ročníku 91. V Sokolově vládlo od rána slunečné počasí, podmínky pro kvalitní druholigový fotbal byly ideální. A to potvrzovalo od samotného úvodu utkání. Mladí sparťané nastoupili ve vysokém tempu a bylo jasné, že domácí nečeká nic snadného. První šanci si však připsal baníkovec David Vaněček, který již v 5. minutě střelou z dvaceti metrů řádně provětral rukavice brankáře Zicha. To však bylo nic proti tomu, co přišlo v minutě osmé. Tomáš Pilař z půlky hřiště poslal přesný balon na Hanzlíka a ten následně vrátil do vápna. V šestnáctce hostů se snažil balon vybojovat Vaněček, Jabulani se však dostal až k Šilhanovi, který z bezprostřední blízkosti před brankou poslal Baník do vedení – 1:0. Oproti trápení v Čáslavi to tak byl pro naše barvy snový začátek. O pár minut později však přišel pro celý stadion naprostý šok. Jánoš z dobrých pětatřiceti metrů z pravé strany poslal na první pohled nepřesný centr, který bohužel zapadl do růžku Bertelmanovy branky – 1:1. Zajímavé představení ale pokračovalo i nadále. Po rohu v 17. minutě měl na hlavě gól Kura, jeho pokus ale konečky prstů Zich vyškrábl z brány. V dalších minutách se pokračovalo v rychlé, atraktivní hře, brankových příležitostí už ale tolik k vidění nebylo. Baníku se často dařilo obléhat vápno Sparty, což ve 30. minutě přineslo nadějnou standardku z necelých dvaceti metrů. K její exekuci se postavil Tomáš Pilař, mířil ale přesně doprostřed Zichovo svatyně. O pět minut později to už vypadalo, že se hosté ujmou vedení. Z pravé strany totiž domácí obraně utekl Kadeřábek, po jehož centru byl ve skluzu blízko ke vstřelení branky Jiří Skalák. Naštěstí ale minul. Ve 41. minutě se už ale sparťané mohli radovat. Po rozehraném rohu se k hlavičce dostal Podaný, a poslal svůj tým do vedení – 1:2. To byla po úvodní euforii pro Baník studená sprcha. Do poločasu se skóre nezměnilo, Sparta tak po 45 minutách byla lepší o jednu branku.

Převaha přinesla vyrovnání až v závěru

Do druhé půle nastoupil Baník razantně, chuť po vyrovnání byla zřejmá. Šance Vaněčka ani Pilaře ale brankami neskončily. Jeden z nejaktivnějších baníkovců David Vaněček motal hlavy hostujících obránců i v 50. minutě, kteří ho v blízkosti vápna zastavili jen faulem. Z následné standardky ale nic nebylo. Baník pokračoval v tlaku i nadále, sparťanské obraně se však zatím dařilo rostoucí nátlak hlídat. V 58. minutě skončil zápas pro Jardu Šmerdu, kterého nahradil Miroslav Podrazký. Po hodině hry mohlo být bez potíží vyrovnáno, když Vaněček nebezpečně zleva střílel. Jeho pokus jeden ze Sparťanů tečoval k Duchničovi, ten však na poslední chvíli v domnění, že balon míří do branky, nadskočil a bylo po šanci. V dalších minutách byl Baník stále lepší, a hosté museli nebezpečné kombinace přerušovat ostrými fauly. Z toho pramenily dvě nadějné standardní situace Podrazkého. Tu první však fantastickým zákrokem zneškodnil Zich a druhý Podrazkého pokus letěl z hranice vápna těsně nad branku. V 77. minutě odstoupily ze dvě výrazné osobnosti zápasu, Vaněčka se Šilhanem, které nahradil Blažek, respektive Mlika. V 84. minutě konečně přišla pro Baník odměna za jeho stálou převahu. Na hranici vápna se po Blažkově přihrávce dostal k balonu Duchnič, z první jej napálil a po následné teči Jirky Mliky bylo konečně srovnáno – 2:2. V samotném závěru ani jeden z týmů třetí branku nepřidal a Baník tak bere po remíze s rezervou Sparty jeden bod.

Stanislav Purkart (FK Baník Sokolov): "Chtěli jsme hrát nátlakově a to se nám dařilo. Alespoň za začátku zápasu. Dali jsme branku, ale pak se mi zdálo, že jsme začali hrát trochu opatrně. Bohužel po chvíli jsme dostali tak trochu náhodný gól. Ta branka nás poznamenala. Další pak padla ze standardky. To už bylo po několikáté co se nám to stalo. Následující minuty byly sice vyrovnané, ale Sparta měla ještě jednu brejkovou šanci. Kdyby dali na 3:1, tak bylo s námi zle. Opřestávce jsme si řekli, že musíme jít do toho ještě více agresivněji. Utkání se dalo ještě otočit. Vytvářeli jsme si tlak, ale strašně jsme se na ten vyrovnávací gól nadřeli. Povedlo se nám to až v 80. minutě. Následně měl Jirka Mlika další šanci, kterou mohl vývoj zápasu otočit. Jestli je remíza zasloužená nebo není, tak to se dá jen těžko říci. Dopadlo to 2:2, tak je to asi zasloužené, ale já jsem chtěl víc."

Zdeněk Svoboda (AC Sparta Praha B): "Na můj vkus jsme rychle prohrávali. Naštěstí se nám ale podařilo se štěstím vyrovnat. To nás nastartovalo a následně jsme měli mnoho bejkových možností. Jednu jsme dotáhli i do gólu. Chtěli jsme hrát dál na brejky. Bylo tam několik náznaků. Možná jsme to měli řešit i jinak, ale kluci to nedotáhli do konce. Když to shrnu, tak z mého pohledu to bylo velice pohledné utkání. Nechybělo nasazení a hráči se vydali ze všech sil. Sokolov měl více míč ve svém držení a tím nás i několikrát dostal pod tlak. Nebezpečný byl hlavně po levé straně díky práci Vaněčka. Do nějaké stoprocentní šance jsme soupeře nedostali, přesto jsme inkasovali. Myslím si, že remíza byla a je zasloužená."