Baník porazil Most 3:1!

so 3.5., Jan Kašpar

S o k o l o v - Hornické derby mezi dvěma Baníky bylo dnes dopoledne k vidění na sokolovském fotbalovém stadionu. Domácí hráči vstupovali do utkání jako mírní favorité a očekávání sedmistovky přítomných fanoušků beze zbytku naplnili. Do vedení se Sokolov dostal po půlhodině hry, kdy branku vstřelil David Čada. Hned zkraje druhého poločasu kopal penaltu sokolovský Hofmann, hostujícího brankáře Belaně ale nepřekonal. A tak přišlo vyrovnání. O to se v 55. minutě postaral sokolovský odchovanec v dresu Mostu Jiří Procházka. Poté se už ale prosazovali pouze domácí hráči. V 58. minutě nejdřív krásnou branku střelou ze střední vzdálenosti zaznamenal Glaser a vedení Sokolova pojistil čtvrt hodinu před koncem z další penalty střídající Šamánek. Sokolov tak zaslouženě porazil Most 3:1.

25.kolo, sobota 3.5.2014
FK Baník Sokolov - FK Baník Most 1909  3:1  (1:0)

Fauly: 13:23

FK Baník Sokolov: Dvořák I. – Blažek, Hofmann, Vondráček, Hrubý – Čada (K) (84. Schut), Ivasko – Machek, Glaser, Dvořák II. (67. Šamánek) – Kuzmanović (87. Vaněček)
FK Baník Most 1909: Belaň (K) – Tomeček, Charuza, Redzić (66. Veselý), Vojta, Surynek (75. Jakovlejvič), Rosendo, Sudek, Procházka, Ba (82. Bohó), Řehák
Počet diváků: 740

Do historie utkání nemohl zasáhnout sokolovský kapitán Dřížďal, který poté, co při zápase v Pardubicích musel odstoupit pro zranění, stále není zcela fit. Na jeho místě tak nastoupil Jakub Blažek. V dresu Mostu dnes chyběla největší persóna kabiny Severočechů, Petr Johana. Ten si odpykává karetní trest.

První poločas: Sokolov byl lepším týmem a zaslouženě skóroval

Úvodní utkání mezi dvěma Baníky patřily tomu sokolovskému. Domácí hráči byli aktivnějším týmem a častěji drželi balon na svých kopačkách, snažili se tvořit hru. První zákrok si mostecký brankář Belaň připsal již ve druhé minutě, kdy zasahoval proti pokusu Ivaska. Stejně tak úspěšný byl hostující strážce tří tyčí proti přímému kopu David Čady ve 12. minutě. Byli to ale domácí borci, kdo určoval tempo hry. I v dalších minutách bušili sokolovšťí na obrannou tvrz Mostu, ta však zdárně odolovála. Hosté spoléhali především na brejky a spíše se věnovali defenzivní činnosti. Po půlhodině hry ale Sokolov konečně udeřil. Ve 32. minutě totiž Hrubý našel centrem z levé strany Davida Čadu, který si naběhl k přední tyči a balon dopravil do mostecké sítě! Aktivní projev domácích tak byl odměněn vedoucí brankou. Hosté nedokázali na gólový úspěch Sokolova zareagovat. V závěru poločasu měl druhou branku na kopačkách domácí Dvořák II., sám před Belaňem však neuspěl. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0.

Sokolov v druhé půli dominoval a bere tři body

Jedinečnou možnost navýšit skóre hned zkraje druhého poločasu měli domácí ve 49. minutě, kdy byl hostujícím Vojtou ve vápně podkopnut Machek. K nařízené penaltě se postavil stoper Hofmann. Svoji šanci však trestuhodně zahodil, když střílel k levé tyči, kde Belaň dokázal balon vyrazit. A tak se jali skórovat hosté. V 55. minutě si to středem hřiště k vápnu Sokolova namířil Rosendo, posunul balon sokolovskému odchovanci Jiřímu Procházkovi, který přízemní střelou elegantně překonal Dvořáka I. Po téměř hodině hry se tak začínalo od začátku. Nerozhodný stav však nevydržel dlouho. V 59. minutě z dobrých dvaceti metrů mocně napřáhl Petr Glaser, a svým ostrým projektilem nekompromisně propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:1! Rychlá branka, která vrátila domácím vedení, naše borce evidentně nabudila a i v dalších minutách předváděli atraktivní fotbal. Glaser byl hlavní postavou v 73. minutě, kdy se drze probil do vápna hostí, kde jej jednoznačně fauloval Řehák. Byla z toho další penalta, ke které se tentorkát postavil Rosťa Šamánek. Stejně jako předtím Hofmann mířil k levé tyči, Belaň si tentokrát ovšem vybral opačnou stranu. Skóre se tak posunulo už na 3:1! Třetí branka v hostující síti dodala sokolovským borcům klid a bez potíží si v závěru utkání hlídali svoje vedení. Naopak Most nebyl nijak nebezpečný a prakticky se nedostal do blízkosti branky Dvořáka I. Všechny tři body tak zůstávají v Sokolově, který vítězí zcela zaslouženě.

Domácí trenér Aleš Jindra po vítězství Baníku: "Myslel jsem si, že do utkání vstoupíme lépe. Postupem času se hra vyrovnala a dali jsme důležitý první gól, kdy jsme se začínali dostávat do hry. Měli jsme další velké příležitosti, jen škoda, že jsme před přestávkou nepřidali další branku. Ale poločasové vedení bylo přesn to, co jsme chtěli. Ve druhém poločase jsme byli chvíli nahoře, chvíli dole. Kopali jsme dvě penalty, z toho jsme jednu nedali. Vyrobili jsme jednu velkou chybu, kterou soupeř potrestal. Vážím si toho, že jsme hráli dál, utkání zvládli a připsali si důležité tři body. To nám teď dává šanci se tabulkou posunout výš."
Mostecký Vít Raszyk nemohl být po zápase spokojen: "Se zápasem nejsme spokojeni, protože jsme prohráli. Zezačátku se to pro nás vyvíjelo dobře, nehráli jsme ustrašeně, naopak velmi klidně. S tím jsme šli i do zápasu. Postupem času jsme ale dělali chyby, ze kterých i vyplynul první gól Sokolova. V kabině jsme si řekli, že naši hru musíme zlepšit. To se nám povedlo, vstřelili jsme i vyrovnávací branku. Když jsme se nadechovali k náporu, přišly zbytečné chyby a fauly a zákonitě i góly soupeře. Domácí byli agresivnější, lepší, šli si za vítězstvím více než my a zaslouženě vyhráli."