Baník poprvé venku prohrál - 1:3 na Žižkově

ne 25.10., Lukáš Švéda

P r a h a - Baník začal na hřišti Viktorie velmi dobře. Brankový účet zápasu otevřel již ve 13.minutě Tomáš Pilař, který zkušeně poslal Baník do vedení - 1:0! To ovšem netrvalo příliš dlouho, v 18. minutě také pěknou střelou vyrovnal Vaculík. Ve 22. minutě obdržel zřejmě za úder loktem do obličeje protihráče červenou kartu Oleg Duchnič! Aby toho nebylo málo, krátce před koncem poločasu se po souboji s Kalodem velmi nepříjemně zranil kapitán týmu Knakal a musel být z hrací plochy odvezen v sanitce. Do druhého poločasu vstoupili lépe domácí a odměnou jim byla druhá branka, kterou v 54. minutě vstřelil Novotný. O deset minut později přidal třetí branku střídající Kočí. Viktorie Žižkov tak porazila Baník 3:1.

13.kolo, neděle 25.10.2009
FK Viktoria Žižkov - FK Baník Sokolov  3:1  (1:1)
Branky: 18. Vaculík, 54. Novotný, 64. Kočí - 13. Pilař ŽK: 32. Knakal (SOK) ČK: 22. Duchnič (SOK)
FK Viktoria Žižkov: Hruška - Kučera, Procházka, Brabec, Šťastný - Vaculík, Pulkert, Novotný (57. Kočí), Culek, Zengue (82. Matějka) - Kalod (82. Martan)
FK Baník Sokolov: Zacharda - Kaplan, Studík, Knakal (45. Kura) (K), Hanzlík - Podrazký, Čada, Pilař (72. Javorský), Vaněček (78. Habai) - Dejmek, Duchnič
Počet diváků: 1620

Tento týden museli hráči Sokolova cestovat ke svému soupeři pod žižkovský vysílač, kde má své domácí hřiště Viktoria Žižkov. Exligový tým se v probíhající sezóně trápí, doma body překvapivě rozdává, a tak baníkovci před zápasem pomýšleli na bodový zisk. Zároveň se chtěli revanšovat za prohru v Ondrášovka Cupu. Trenér Purkart udělal v sestavě několik změn: za Šmerdu nastoupil na pravém obránci Kaplan, kapitánská páska se tak přesunula ke Knakalovi. Do středu zálohy se po trestu vrátil Čada a do útoku Dejmek.

Začátek zápasu vyšel lépe domácím, kteří byli aktivnější a měli míč častěji na svých kopačkách. Sokolovská obrana jim však nedovolovala dostat se na dostřel branky Zachardy. Baník se v útoku poprvé ukázal v 7. minutě, kdy Podrazký centrem hledal Vaněčka, před kterým musel na poslední chvílí uklidit míč do zámezí žižkovský Kučera. Ve 13. minutě už na stadionu Viktorky bylo veselo. Tomáš PILAŘ vystřelil a jeho pokus do protipohybu brankáře skončil za zády Hrušky - 1:0 pro Baník! Pilař byl při chuti a o pár minut později musel jeho další pěknou střelu zlikvidovat gólman domácích. Vedení Sokolova však dlouho nevydrželo. V 18. minutě vypálil z hranice vápna VACULÍK, na jehož střelu byl Zacharda krátký.

To ale nebyl jediný šok pro sokolovské fotbalisty. Ve 22. minutě byl za údajný úder loktem do obličeje protihráče vyloučen Oleg Duchnič, což se v dalším průběhu zápasu ukázalo jako klíčové. Po nadějném začátku přišly pro Baník dvě nepříjemné situace, které naopak pomohly Žizkovu. Ten se také proti deseti sokolovským hráčům začal více a více prosazovat. Baníkovská obrana si se všemi nepříjemnými centry poradila bez větších problémů. Ve 32. minutě dostal první žlutou kartu kapitán Knakal, který faulem napravil svoji předchozí chybu. Velké problémy dělal svým pohybem Pulkert. Domácí jedenáctka ale na sokolovskou defenzívu nedokázala vyzrát. Pět minut před koncem poločasu přišla další pohroma pro tým Baníku. Ve 40. minutě dohrál souboj s Knakalem po odkopu domácí Kalod a baníkovský kapitán zůstal s velkou bolestí ležet na trávníku. Utrpěl velmi nepříjemnou zlomeninu lýtkové kosti a hřiště musel opustit v sanitce. Na jeho místo poslal trenér Purkart Kuru.

Baník vstoupil do zápasu nejlépe, jak mohl - brankou. Domácí srovnali krok o pět minut později. Od 22. minuty hrál Baník v oslabení - sudí Damková vyloučila Duchniče. Od té chvíle byli domácí na koni a sokolovský tým přehrávali. Baník se ale dokázal všem útokům ubránit. Na konci poločasu se velmi nepříjemně zranil kapitán týmu Knakal a musel být ze hřiště odvezen v sanitce. Už hodně dlouho neměl Baník takovou smůlu.

Úvodní minuty druhého dějství patřily, stejně jako konec první půle, domácí Viktorce. Žižkov se z prvního poločasu nepoučil a stále to zkoušel vysokými nakopávanými míči, které sokolovští hráči odvraceli stále bez zaváhání. Naopak směrem dopředu se Baník dostával velmi sporadicky. Územní převaha přinesla Žižkovu odměnu. V 54. minutě se v malém vápně dostal míč k NOVOTNÉMU, který bez problémů dorazil míč do sítě - 1:2. K ojedinělé šanci se po Dejmkově akci dostal Kura, jehož střelu srazil na roh Hruška. V 64. minutě se domácí radovali potřetí. Vaculík vysunul za obranu KOČÍHO a ten prostřelil Zachardu. Hráči Viktorie byli proti oslabenému Sokolovu lepším týmem a baníkovská desítka musela neustále čelit atakům brankami namlsaných Pražanů. V 72. minutě trenér Baníku připravil druhé střídání. Hřiště opustil Pilař, jeho místo ve středu zálohy zaujal Javorský.

Druhý poločas se hrál prakticky na jednu branku, na tu baníkovskou, což bylo vcelku pochopitelné po tom, co byl vyloučen Duchnič. Domácí měli několik nadějných šancí, ale Zachardu počtvrté nepřekonali. V 78. minutě se sestava Sokolova změnila naposledy. Místo Vaněčka nastoupil Habai. Velkou šanci měl po sklepnutí Kaloda Vaculík, ale z deseti metrů branku netrefil. Do konce zápase se již zajímavého nepřihodilo, a tak si Baník Sokolov připsal první prohru na hřišti soupeře v této sezóně.

Hodnocení prvního poločasu sportovním ředitelem V. Hejretem: "Utkání jsme začali velmi dobře. Naše aktivita vyústili v branku Pilaře. Poté domácí vyrovnali a následně nám byl vyloučen Oleg Duchnič. Můj názor je takový, že to bylo velmi přísné, ale situaci jsem špatně viděl a onen zákrok jsem vůbec nepostřehl. Pomezní sudí ani faul nesignalizoval, avšak poté paní Damkové jako viníka určil Duchniče. Domácí se po našem vyloučení dostali více do hry a měli převahu. Pak se nám zranil Knakal, který má zlomeninu pravé nohy."