V prvním zápase nové sezony prohrál dorost U19 po penaltách

ne 10.8., Tomáš Bouda

S o k o l o v - V prvním kole České ligy dorostu U19 nastoupil Baník proti Viktorce Žižkov. V zajímavém utkání nechyběly šance na obou stranách, nakonec se ale mužstva rozešla smírně po remíze 0:0. V penaltovém rozstřelu pak bylo úspěšnější mužstvo Žižkova, které získalo druhý bonusový bod.

1.kolo, neděle 10.8.2014
FK Baník Sokolov - FK Viktoria Žižkov  0:1pen.  (0:0, na penalty 3:5)
Branky: Rozhodnutí po penaltách (3:5)
FK Baník Sokolov: Wagneter - Škopek, Vican, Mestl, Čuchran (72. Dom. Psota) - Krlička, Fojtík - Királyi (72. Geberth), Matoušek (56. Cinkanič), Olah (46. Maule) - Koubek

Úvod zápasu byl ve znamení nepřesností Baníku. Žižkov se snažil o dlouhé balony za obranu, Wagneter však včasným vyběhnutím vždy akce hostí ukončil. Brzy Sokolov začal přebírat iniciativu a přicházely i náznaky šancí. V 11. minutě po akci Matouška s Királyim, druhý jmenovaný hledal své spoluhráče zpětnou přihrávku. Míč se nakonec dostal ke Krličkovi, ale ten pálil nad bránu. V 16. minutě pak po rychlé akci Baníku byl v šanci Olah, střílel však vedle.

Na druhé straně se o chvíli později dostali do zajímavé situace hosté, Škopek však výborným obranným zákrokem nebezpečí zažehnal. Z brejku se pak do šance dostal i Baník, žižkovský gólman ale nakonec chytil míč na malém vápně a zabránil gólu.

Další příležitost měl Baník ve 28. minutě, kdy se stoper Vican vydal na útočný výlet, následně přišla přihrávka Koubka na Matouška, jenž v dobré pozici vypálil, ale po zákroku brankáře z toho byl jen roh. O chvíli později přišla největší šance prvního poločasu. Koubek na vápně udržel míč, našel úplně volného Olaha, jenž byl před gólmanem sám, ale žižkovský brankář se vyznamenal skvělým zákrokem.

Ve zbytku poločasu se hra přesunula spíše doprostřed hřiště a další příležitosti již nepřišly. První půle tak skončila remízou 0:0.

Začátek druhé půle byl ve znamení boje uprostřed hřiště. V 58. minutě byl při dalším ofenzivním výletě zastaven Vican, čehož hosté využili k rychlému brejku, kdy žižkovský útočník postupoval sám na Wagnetera, ten se však zaskvěl výborným zákrokem a vytáhl střelu na roh.

V následujících minutách měli o trochu více ze hry hosté, nebezpeční byli především z rohových kopů, skóre se však neměnilo. A tak přišly možnosti pro Baník. V 77. minutě se dostal do šance Fojtík, neuspěl, ale za chvíli měl ten samý hráč možnost na reparát. Po akci Cinkaniče s Geberthem byl Fojtík před brankářem zcela sám, ale znovu na žižkovského strážce tří tyčí nevyzrál.

V 86. minutě to pak hořelo před Wagneterem, dobývání sokolovské brány však ukončil útočný faul Žižkova. V 89. minutě Baník mohl rozhodnout. Po rychlém rozehrání standardní situace přihrával před bránu Geberth, nakonec ale hostující odkopli míč před domácím hráčem, který by skóroval do prázdné brány. Na vápně se následně ke střele ještě chystal Vican, po zákroku jednoho z hráčů se však k ní nedostal. Faul se ale také nepískal. I přes veškerou snahu obou týmů se skóre v úplném závěru již neměnilo a Baník se tak rozešel se Žižkovem smírně 0:0.

Rozhodnutí tak musely přinést pokutové kopy, které jsou novinkou v České lize dorostu U19. V prvních dvou sériích uspěli všichni střelci, za Baník Koubek a Krlička. Ve třetí sérii žižkovský hráč penaltu proměnil, Fojtík však bohužel ne. Ve čtvrté sérii proměnil Žižkov i sokolovský brankář Wagneter. Hosté nakonec proměnili i pátou penaltu a získali bonusový druhý bod.

Trenér Tomáš Hájek: „V prvním poločase jsme si vytvořili trvalý tlak, bohužel se nám nepodařilo proměnit ani jednu z několika vyložených šancí. Žižkov hrozil pouze z brejkových situací, které ovšem ve většině případů velmi dobře řešila naše obranná řada. Druhá půle už z naší strany nebyla herně ideální, ztrácely jsme mnoho míčů špatnou rozehrávkou, soupeř těžil z našich nepřesností a vyrovnal hru. Ještě v závěru utkání jsme mohli vstřelit vítěznou branku, ale opět jsme selhali v koncovce. V penaltovém rozstřelu jsme jednou neproměnili (Fojtík - Krlička, Wagneter a Mestl dali), soupeř proměnil všechny pokutové kopy a získal tak bonusový bod.“