U15 začali sezonu porážkou se Spartou

čt 21.8., Jan Kašpar

S o k o l o v - S jedním z nejsilnějších soupeřů začali U15 sezonu v České lize staršího žactva - skupina A. Na domácí půdě podlehli pražské Spartě 0:4.

2.kolo, neděle 17.8.2014
FK Baník Sokolov - AC Sparta Praha  0:4  (0:3)
Branky: 8. a 21. Kutina, 27. Vondrák, 38. Rohla
FK Baník Sokolov: Süttö – Shorný, Stolec, Burda, Synek – Hůrka – Dotzauer, Šulc, Deme, Fišer – Štursa
AC Sparta Praha: Gillern – Rohla, Vokřínek, Ullman, Šnajdr – Alexandr, Konopásek, Ambler – Petrák, Kutina, Vondrák
Počet diváků: 160

Na úvod sezony soupeř jména nejzvučnějšího – mistrovská Sparta Praha. Úřadující mistr České republiky věkové kategorie starších žáků do 15 let ale byl nad síly sokolovských mladíků. Pražská Sparta ovládla hru a podle reálných předpokladů dosáhla vítězného výsledku. První gólovou situaci si ale pár vteřin po zahájení zápasu vytvořili domácí baníkovci. Na kolmou přihrávku se rozběhnul kapitán týmu Ondřej Štursa a řítil se sám na povyběhnuvšího a dobře reagujícího brankáře Sparty Gillerna, ten ale tuhle gólovku jako hrom bravurně vychytal. Sparta záhy hrozila centrem Kutiny na Konopáska, jeho hlavička těsně vedle pak byla prvním vážným varováním pro obranu Baníku. Netrvalo dlouho a mladí Pražané udeřili a šli do vedení, při dravém brejku si dva výše jmenovaní hráči Sparty vyměnili role a pak už Kutina po nezištném centru Konopáska zleva prudkým volejem zblízka pod břevno otevřel účet zápasu parádním gólem na 0:1.

Baníkovci se snažili udržovat vyrovnanou hru, jenže postupem času se stále více prosazovala Sparta. Ve 20. minutě pálil tvrdě k tyči kapitán týmu hostí Alexandr, brankář Baník Süttö však jeho těžkou ránu k tyči zneškodnil. Minutu nato už obrana Baníku kapitulovala podruhé. Aktivní Alexandr potáhl útok středem hřiště, přiťukl míč vpravo nabíhajícímu Filipu Kutinovi, který umístěnou ranou svým druhým gólem zvýšil na 0:2. Pražský výběr si vynutil převahu a ve 26. minutě se skóre zápasu měnilo potřetí. Sparta se blýskla další útočnou akcí zprava, Alexandr přesným centrem vybídl urostlého Vondráka, jehož prudká hlavička pod břevno pečetila poločasový stav zápasu na krutých 0:3. A mohlo být i hůř. Chvíli nato vypálil štiplavou střelu z voleje k tyči Ambler, jednička Baníku Süttö však efektním zákrokem vyrazil míč na roh. Náznak a sražená střela domácího Štursy pak první část zápasu zakončila.

Obraz hry se příliš neměnil ani v průběhu 2. půle. Krátce po změně stran přišla série tří rohových kopů Sparty v řadě za sebou a z toho třetí ve 39. minutě hoši z Letné udeřili počtvrté, když Jaroslav Rohla po závaru dorážkou zblízka upravil stav zápasu na konečných 0:4. Více gólů už nepadlo, byť si i domácí baníkovci vytvořili tři velmi nadějné brankové příležitosti. V 53. uniknuvší Štursa přihrál vpravo nabíhajícímu spoluhráči na paty, takže bylo po šanci, a vzápětí brejk Demeho uhasil stoper Ullman ve spolupráci s brankářem Gillernem.

V 57. přišla šance Baníku nejvýraznější. Po ojedinělém hrubém zaváhání obrany Sparty se řítil do obrovské příležitosti urostlý Štursa, ale přízemní střelou z hranice velkého vápna na pravou tyč sparťanskou branku o fous minul. Z těchto tří gólových situací baníkovci neproměnili ani jedinou, a tak vyšli z prestižního duelu střelecky, ale i bodově naprázdno. V závěru zápasu ještě sparťanský Banka přízemní střelu zprava otřel o bližší tyč a boční síť mimo, a krátce nato se už pískal konec utkání. Sparta byla podle očekávání herně lepší, kontrolovala hru i průběh zápasu, takže vyhrála naprosto zaslouženě.

Trenér Petr Schneider: „Hosté si připisuji zasloužené vítězství. Dokázali potrestat naše chyby. Byli lepší při práci s míčem, měli lepší výběr místa, dobře četli hru, výborně kombinovali, rychle přistupovali k našim hráčům a my jsme tak neměli čas pro vlastní kombinaci. My jsme se snažili pozorně bránit a vyrážet do rychlých protiútoků. Když jsme se dostali do zakončení, tak jsme nedokázali šanci proměnit. V tomto byl také rozdíl. Sparta měla za první poločas pět šancí a z toho třikrát padla branka. Nám se v první půli ze tří šancí nepodařilo ani jednou skórovat. Celkově byl z naší strany o trochu lepší první poločas, i když jsme inkasovali tři branky. Ve druhém poločase jsme se nechali až moc zatlačit a nedokázali podržet míč vpředu a tím nebyli ani tak nebezpečný jako v prvním. Jasně jsme se přesvědčili, že tyto zápasy budou úplně jiná úroveň než na co jsme zvyklí.“