Do jarní části dorostenecké ligy vstoupil A dorost výborně

st 16.3., Tomáš Bouda

S o k o l o v - A dorost se během zimní přestávky musel vypořádat s odchodem několika hráčů a také velkou marodkou. Zimní příprava tak určitě neprobíhala podle představ trenéra Milana Pariho. Přesto A dorost vstoupil do jarních odvet velmi dobře. Baník v České lize dorostu porazil zvučného soupeře Slovan Liberec výsledkem 3:1. Jednou brankou se na výhře Baníku podílel také David Benda…

Do Sokolova přijel Liberec jako favorit, čemuž odpovídalo postavení obou celků v tabulce. V prvním poločase tuto roli severočeský tým plnil a ujal se vedení 1:0. Ve druhém poločase však udeřil Baník, který třemi góly otočil zápas a připsal si cennou výhru. Trenér Milan Pari utkání zhodnotil takto: „Prvních 20 minut jsme hráli s velkým respektem až ustrašeností. Hosté byli daleko pohyblivější, důraznější v poli, na šance byl první poločas ale vyrovnaný. V druhém poločase přišlo naše velké zlepšení - po perfektním centru Pachty na Bendu si hosté dali vlastní gól. Naše hra se v poli zlepšila, především nasazení a tím i kombinace. Zlepšení bylo korunované dvěma vítěznými góly.“ Na výhře Baníku se podílel i David Benda, jenž svým centrem připravil druhý gól pro Jindřicha Pachtu a třetí branku vstřelil sám: „Abych se přiznal, tak míč, který na mě letěl, jsem vůbec neviděl, protože mi svítilo sluníčko do obličeje. Nastavil jsem míči jen nohu a potom jsem už si to akorát píchl dopředu a přes hráče vystřelil.“ Celé utkání zhodnotil David takto: „Na to, že to byl první zápas po zimní přípravě, to bylo docela dobré.“

Právě zimní příprava nebyla taková, jakou si trenér představoval: „Se zimní přípravou nejsme úplně spokojeni, celou dobu jsme se potýkali s malou účastí na trénincích. Máme několik zraněných hráčů, mnoho hráčů bylo nemocných, někteří i vícekrát. Trochu se nám to naštěstí sešlo na soustředění, ale bohužel těsně před zahájením soutěže jsme měli druhou vlnu chřipek a posledních 14 dní, kdy mělo být herní doladění, chodilo na trénink 5 -6 hráčů. Na první mistrovská utkání určitě nebudeme kompletní. Stále jsou zraněni Váša, Světlík, Špak, Bartoš a nemocen je Poborský. Do prvních zápasů si musíme vypomoci hráči z B dorostu. Přes tyto problémy jsme odehráli několik dobrých přípravných utkání. V turnaji Vlastislava Marečka jsme skončili na 4 místě s 10 body a v utkání na Motorletu a především doma s Kladnem předvedli i dobré výkony.“

Slova trenéra potvrzuje i David Benda. Ten zimní přípravu A dorostu vystihl velmi stručně, ale jasně: „Chodilo nás v zimě málo…“ David Benda se v zimní přestávce ocitl také v přípravě juniorky. Určitě příprava juniorky a dorostu je rozdílná, říká nejlepší střelec A dorostu. David Benda bude zřejmě na jaře jedním z dorostenců, kteří budou vypomáhat juniorce. Samotný hráč v tom problém nevidí: „Se dvěma zápasy během víkendu se určitě vyrovnám.“ David je hráčem, který může nastoupit na více postech. Na podzim sokolovský odchovanec, jenž působil i v Teplicích, nastupoval v záloze. Davidův přesun do útoku se ukázal jako výborný tah, Benda již v průběhu dorostenecké ligy nastřílel devět gólů. Určitě mi to víc vyhovuje v útoku, říká mladý fotbalista, jehož snem je zahrát si za Barcelonu.

David je tahounem svého týmu, který se přes zimu poměrně dost změnil. Trenér Milan Pari však spíše počítá ztráty: „Změny jsou poměrně veliké. Pro nedostatek času na studování ukončili činnost hráči Panajotov, Lukeš a Beran. Drahorád a Kočí ukončili hostování. Naopak na hostování přišel Roman Riedl z Karlových Varů a Martin Špak z našeho B dorostu.“ Přesto chce A dorost na podzim odehrát lepší zápasy než na podzim a posunout se tabulkou směrem nahoru. Chceme ukázat, že podzimní část byla především o adaptaci na vysokou soutěž (přechod z krajského přeboru do ligy) a lepšími výsledky vystoupat v tabulce co nejvýše, jmenuje cíle pro jarní část soutěže trenér Milan Pari.

V sobotu je na pořadu další zápas České ligy dorostu. Baník v něm hraje opět doma. Od 13.00 hodin A dorost nastoupí proti Slavii Praha B. Po tomto zápase nastoupí proti Slavii od 15.15 hodin i C dorost.