Daniel Šmejkal: V zimě budeme pracovat na vylepšení naší ofenzívy

 
Daniel Šmejkal: V zimě budeme pracovat na vylepšení naší ofenzívy
 
út 23.12., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Fotbalový podzim je už minulostí, a tak nastává čas bilancování. V létě se novým koučem Baníku stal Daniel Šmejkal, který poté s týmem získal rekordních 28 bodů a dovedl baníkovce na čtvrtou příčku. Proto v jeho hodnocení podzimní části Fotbalové národní ligy převládají pozitiva. Za listopadové výkony navíc obdržel cenu pro nejlepšího trenéra měsíce ve FNL.

Máte za sebou první podzim v roli hlavního trenéra druholigového mužstva. Jak po šestnácti zápasech Fotbalovou národní ligu hodnotíte? Je opravdu tak vyrovnaná, jak o ní každý říká?

Na vlastní kůži jsem ji zažil poprvé a musím říct, že byla a je obrovsky vyrovnaná. Opravdu se zrodily výsledky, kdy poslední týmy porážely ty první. Jako v každé soutěži by se týmy daly rozdělit na ty, které byly hodně fotbalové a které měly svůj výkon naopak založený na bojovnosti. Soutěž svou kvalitu rozhodně má.

Angažmá na západě Čech jste začal čtyřzápasovou sérií bez porážky. To v novém prostředí určitě pomůže, souhlasíte?

Určitě, nebylo to však jen o úvodu v novém působišti. Každý trenér si přeje, aby se mu povedl úvod, aby hráči získali sebevědomí a mužstvo se do sezóny odrazilo pozitivně. Já jsem hrozně rád, že první třetina ligy se nám výsledkově podařila a samozřejmě to byl základ k tomu, že jsme se udrželi v horní polovině tabulky.

Zajímavé utkání jste odehráli doma proti exligové Sigmě Olomouc, kterou jste po dramatickém průběhu porazili 3:2. Byl pro Vás tento zápas nejlepším, jaké mužstvo na podzim odehrálo? Případně které se Vám jako trenérovi líbilo nejvíce?

Samozřejmě úspěch proti Olomouci se počítá. Když to zpětně zhodnotím, tak s výsledkem jsme spokojení byli, ale herně byla Olomouc na vyšší úrovni než my. Nechybělo nám to nezbytné štěstí a výhry si nesmírně vážím. Zároveň si myslím, že jsme v sezóně odehráli jiné zápasy, ve kterých jsme jednak dokázali zvítězit, ale také jsme si výhru herně zasloužili.

O kterých konkrétních zápasech mluvíte?

Důležité a zajímavé utkání jsme sehráli s Varnsdorfem, a jak už jsem říkal, myslím si, že další zajímavé zápasy jsme odehráli v poslední třetině podzimu. Mluvím o utkání s Mostem a Vlašimí, i když s tímto soupeřem jsme se dopustili patnáctiminutového výpadku.

A existuje nějaké utkání, které byste nejraději vymazal z paměti?

Nebyli jsme spokojeni s utkáním ve Zlíně, kde jsme prohráli 0:3. Výsledek je jedna věc, ale zápas nám nevyšel ani herně. Hodně nespokojený jsem také s výsledkem, který jsme uhráli doma s Ústím nad Labem. Sice jsme neprohráli, ale výkon se nám nelíbil.

V Sokolově dlouhodobě chyběl střelec, který by dokázal tým gólově táhnout. Marek Červenka tento úkol splnil, vstřelil sedm branek. Vy ho dobře znáte, ale čekal jste, že se takto prosadí?

Pevně jsme v to doufali. Před chvilkou jsem s Markem mluvil a zopakuji i Vám, že prvních sedm osm zápasů měl nadstandardních. Vstřelil sedm branek, ale potom ho přibrzdilo zranění. Dneska nedokážeme říct, jestli by jeho výkony v podobném duchu pokračovaly. Každopádně s Markem jsme byli moc spokojeni s jeho účinkováním a věřím, že se s ním ještě potkám. Samozřejmě tady v Sokolově.

Kromě kanonýra Marka Červenky se dařilo i defenzivním hráčům. Jak jste spokojen s činností obranné řady?

Inkasovali jsme čtrnáct branek, čímž jsme se zařadili mezi nejlepší týmy. Celkově bych řekl, že mužstvo podávalo směrem dozadu dobrý výkon. Není to samozřejmě jen o obranné čtyřce, ale patří k tomu i brankář Belaň.

Můžete vyjmenovat hráče, kteří byli na podzim oporou týmu, případně jací vytvořili osu mužstva?

Řeknu to upřímně. Dokázal bych je vyjmenovat a vím, že jsme během podzimu měli hráče, kteří pro nás byli důležití a kteří, jak říkáte, vytvořili osu týmu. Takže ano, dají se vyjmenovat, ale na druhou stranu hraje jedenáct hráčů a s těmi, co nenastupují pravidelně, všichni jsou pro nás ohromně důležití. Nikdo není důležitější víc než ten druhý.

Fotbalový podzim jste zakončili pěti zápasy bez porážky. Dalo by se říct, že je pro Vaše mužstvo škoda, když liga už nemůže pokračovat?

Nevím, jaké to bylo u hráčů, ale můj pocit byl takový, že jsem se těšil na každý zápas, užíval jsem si celý půlrok. Samozřejmě když se Vám daří výsledkově a herně to má smysl, tak jsem si trochu říkal, že by zápasy mohly pokračovat. Navíc bylo i dobré počasí, takže jedno dvě kola bychom klidně odehráli.

Listopad se Baníku povedl, ani jednou jste s Vaším mužstvem neprohrál. V čem hledat příčiny povedených výsledků v závěru podzimu?

V závěrečné třetině podzimu se nám herně i výsledkově povedlo domácí utkání s Mostem, takové derby. Mužstvo si začalo více věřit, kluci získali sebevědomí a musím říct, že pak jsme podzim dojeli dobře. A jsme samozřejmě moc rádi, že se to takhle podařilo.

Z rukou zástupců Ligové fotbalové asociace jste převzal cenu pro Trenéra měsíce listopadu. Je to první ocenění Vaší trenérské práce?

V první řadě chci říct, že to neberu jako moje ocenění. Chtěl bych říct, že to je naše ocenění, protože patří nám trenérům, realizačnímu týmu, hráčům. Myslím si, že fotbal absolutně není individuálním sportem. Já jsem pochopitelně rád, že jsme toto ocenění dostali jako klub a jako tým a doufejme, že není poslední. (úsměv)

Myslíte, že díky tomuto ocenění od Vás budou fanoušci očekávat ještě více? Že se tím zavazujete k určitému standardu výkonů, jaké Baník má podávat?

Chápu, jak to myslíte, ale ne. Pro nás všechny je ocenění za měsíc listopad příjemný, ale nemyslím si, že by to mělo vliv na to, co od nás lidé očekávají. V Sokolově je náročný divák, který je dlouhodobě zvyklý na to, že se tady mužstvo vždy pohybuje na předních příčkách tabulky. Chtějí se podívat na atraktivní fotbal a my máme za úkol jim ty sny a přání uskutečnit. I nadále se bude snažit je potěšit a sebe taky.

Takřka během celého podzimu se mužstvo potýkalo se zraněními. Jak bylo složité nahrazovat vypadnuvší hráče a jak to s některými vypadá v současné době?

Když nenastanou žádné komplikace, tak se Víťa Vrtělka i Standa Hofmann zapojí do přípravy bez omezení. Uvidíme, jak jejich rekonvalescence bude probíhat. Budeme mít osmitýdenní přípravu, takže doufám, že oba budou stoprocentně fit. Co se týče zranění hráčů během podzimu, někdy Vám umožní udělat jiné věci, u kterých zjistíte, že jsou pro hru týmu prospěšné. Měli jsme štěstí a ukázalo se, že se změny v sestavě podařilo vyřešit. Nebyli jsme nadšení z toho, že se nám tři hráči dlouhodobě zranili, ale zvládli jsme to.

První jarní mistrovské utkání je na programu téměř za tři měsíce. Na čem během zimní přípravy budete pracovat? Jaké nedostatky bude potřeba odstranit?

Určité nedostatky máme pořád v defenzivě, ale chceme se také zaměřit na ofenzivní část naší hry, protože jsme vstřelili třiadvacet branek a ty nejlepší týmy nám o deset branek utekly. Budeme chtít stabilizovat obranu a pokusíme se zapracovat na tom, abychom byli ještě lepší směrem dopředu.

Ředitel našeho klubu Tomáš Provazník řekl, že jsou s Vaší prací spokojeni a že jste splnil očekávání. Splnil klub z Vašeho pohledu to, co jste od něj očekával Vy?

Musím říct, že jsem znal jak klub, tak i konkrétní lidi. Znal jsem sportovního ředitele Víťu Hejreta, znal jsem i některé kluky. Vždycky se sezóna hodnotí lépe, když se podaří splnit cíle, které si dáváte. Vrátil jsem se pracovat do kraje, ze kterého pocházím. Prožil jsem tady hezký půlrok a věřím, že nebude poslední. (smích)

Momentálně si hráči užívají dovolenou. Co v tomto období dělá sokolovský trenér, dokáže i relaxovat?

Samozřejmě, že to jde. Budu odpočívat v klidu, na dovolenou se zatím nikam nechystám. Určitě budu sledovat fotbal, ale těch prvních čtrnáct dní se budu snažit fotbal trochu vysadit. Čekají nás svátky, takže si především budeme hlídat váhu. (úsměv)

Rok 2014 byl pro Vás osobně velice úspěšný. Na jaře jste s juniorkou Slavie Praha získal titul, na podzim jste pak už ve Fotbalové národní lize vedl Sokolov, s nímž jste po podzimu na 4. místě. Jak vysoko se právě končící rok umístí ve Vaší trenérské kariéře?

Sice jsem na to takhle detailně nemyslel, ale tím, jak mi to říkáte, musím uznat, že pravda to je. Celý rok byl úspěšný, a když vezmu v potaz mojí dosavadní trenérskou kariéru, tak je neúspěšnější.

Vaše trenérská hvězda vyletěla v podzimní části sezóny poměrně vysoko. Svědčí o tom i fakt, že jste byl v médiích pasován na možného nového kouče prvoligové Jihlavy. Zaregistroval jste to, a jak jste se k tomu postavil?

Byl jsem zástupci tohoto klubu kontaktován a byl jsem v užším výběru tří trenérů. Po půlročním působení v roli hlavního trenéra ve druhé lize to pro mne byla čest. Musím však okamžitě dodat, že jsem tady v Sokolově po všech stránkách spokojený, mám tady rozdělanou práci a rozhodně se nechystám nikam odcházet.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2023 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner