Sportovní ředitel Vítězslav Hejret hodnotí baníkovský podzim

 
Sportovní ředitel Vítězslav Hejret hodnotí baníkovský podzim
 
út 1.12., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Všechna družstva sokolovského Baníku, počínaje A mužstvem a konče D žáky, ukončila podzimní působení ve svých soutěžích. Proto jsme požádali o rozhovor sportovního ředitele FK Baník Sokolov Vítězslava Hejreta, jenž je na Baníku ten nejpovolanější, který nám jejich účinkování může zhodnotit.

Na začátek bych se Vás chtěl zeptat, jak jste Vy a celkově klub spokojeni s výsledky, hrou a celkovým působením A mužstva ve 2. lize, neboť právě „áčko“ je vizitkou sokolovského klubu.

Zdravím fanoušky Baníku. Do sezóny jsme šli s jasným cílem, a to hrát v horní polovině tabulky a navázat na jarní výkony, což se nám povedlo. Odehráli jsme několik výborných zápasů, povedl se nám vstup do sezóny, ale také jsme odehráli zápasy, ve kterých jsme chtěli zahrát lépe. To jsou například domácí utkání s Hradcem Králové a Zlínem. Tady se ukázalo, že tyto týmy k nám nejezdí vyhrát, ale hrají opatrně a čekají na své šance. Opačným příkladem je Jihlava. Přijela sem hrát fotbal a byl z toho krásný zápas. Druhou příčinou některých neúspěchů byla horší forma útočníků, kteří neproměňovali i vyložené šance. Jinak co se týče atmosféry na stadionu, návštěv, to hodnotíme kladně a jsme spokojeni.

Fanoušci v naší anketě se také vyjádřili v tom smyslu, že s malými výhradami jsou spokojeni. Když na to navážeme, můžete nám říci něco o zimní přípravě a cílech v jarní části sezóny?

My jsme v první řadě rádi, že máme stabilizovaný kádr, čili pohyby, které jsou v zimní přestávce obvyklé, u nás nebudou tak zásadní. Samozřejmě nemůžeme vyloučit nějaké změny. Chtěli bychom přivést gólového útočníka, který by zlepšil naši útočnou produktivitu a vzhledem ke zranění Petra Knakala i obránce. Zimní příprava má jednu obrovskou výhodu. V tomto dlouhém přípravném období dostanou více prostoru ti hráči, kteří během mistrovských utkání nedostávali tolik času, jmenujme například Habaie nebo Javorského. Máme v plánu 13 přípravných utkání, ve kterých dostanou všichni hráči dostatek času. Chceme také naši hru zatraktivnit. Každý říká, že chce hrát pro diváky, ale my na tom skutečně pracujeme a budeme zkoušet, kam až můžeme zajít, aby naše hra byla bezpečná. Jsme čtvrtí a můžeme si to dovolit. Samozřejmě, co se týče cílů na jaro, je jasné, že chceme zůstat tam, kde se nacházíme po podzimu.

Opačné starosti má juniorka, které se nedaří a je těsně nad pásmem sestupu. Jak to vidíte Vy? Kde jsou hlavní příčiny tohoto neúspěchu?

Pokud to vezmu trochu zeširoka, my jsme od juniorky chtěli profesionalismus hlavně v přístupu. Aby hráči juniorky měli stejný tréninkový model jako hráči A týmu. V krajském přeboru se všichni zlepšovali, ale tato soutěž pro nás nemohla být měřítkem. V divizi jsme narazili na problém. Naše dorostenecké soutěže nejsou dostatečně vysoké. Dorostenecká divize je až třetí nejvyšší soutěž, některá dorostenecká mužstva hrají jen krajský přebor. Hráči pak přicházejí připraveni jen na to, čím doposud prošli. Také jsme čekali, že hráči z A týmu pomohou více, než tomu ve skutečnosti bylo. Ale rozdíl mezi druhou ligu a divizí zase není takový, aby dva tři hráči dokázali změnit výkony celého mužstva. Dále přicházeli hráči, kteří se potřebovali rozehrát, ale to byli vesměs defenzivní fotbalisté. Stejně jako v áčku, ani v béčku nebyli útočníci, kteří by rozhodovali zápasy. My bychom navrhovali model soutěže jen pro rezervní týmy, kde by mohli dostávat prostor jenom tito mladí fotbalisté. Tím, že se tu hraje 2. liga, se zde rozšířil mýtus, že divize je něco podřadného, něco jednoduchého. Ale v mnoha klubech jde o prestižní záležitost a nastupuje za ně mnoho výborných fotbalistů, kteří prošli kvalitními mládežnickými kategoriemi.

Jak vidíte naděje juniorky na záchranu v divizi?

Nesdílím názor, že bychom s udržením měli mít zásadní problémy, ani není prostor pro paniku. Poučili jsme se z naší poslední divizní sezóny. Není důležité, kolik bodů uhrajete, ale kdy je uhrajete. Proto se budeme snažit uhrát je na začátku jarní části, aby pak mohli dostávat šanci junioři nebo dokonce dorostenci. Abych fanoušky ujistil, hráči juniorky opravdu poctivě trénují. Ale ta malá míra zkušenosti nebo i talentu jim ztěžuje uplatnění v divizi. V krajském přeboru to ještě šlo, ale v divizi již narazili. Samozřejmě samotní hráči musejí chtít se zlepšovat. V Plzni nebo Příbrami jsou hráči v rezervách lepší, ale ne o tolik. Musejí být motivovaní, musejí mít cíl a snahu se zlepšit. Dostat se například do áčka. Někdy je však mezi nimi taková pohoda, že z nich není cítit a vidět právě to nadšení.

Otázka trenéra. Panují zde hlasy, že Jiří Dreiseitl na to nemá, je mladý, nemá ty potřebné zkušenosti. Jaký názor na to máte Vy?

Je ohromně kvalifikovaný a pracovitý. I přes to riziko, že je mladý, jsme do toho šli. Samozřejmě, i on se musí učit. Učit se koučovat, učit se ve vztazích k hráčům. Trénovat umí, ale ty ostatní zkušenosti se musí ještě praxí naučit. Určitě je zde prostor pro rychlé zlepšování.

Velký problém je i v tom, že v našem regionu chybí dostatečná základna kvalitních fotbalistů, že ano?

Jistě, tady prostě nejsou. Myslím ty hráče, kteří nejsou již v našich dorostech. Hráči jako Komberec, Čertík nebo Bastl jsou velmi talentovaní, ti právě přišli „z venku“. A tito hráči budou mít šanci ještě jednu sezónu. Mají za sebou podzimní část, teď mají před sebou náročnou zimní přípravu a pak je ještě čeká jarní část. V té nadcházející, přípravných zápasech, by právě měli získat ty zkušenosti, které jim chybí. Pak jsou tu hráči, kteří by i přicházeli v úvahu, ale oni k nám nechtějí. Dají přednost spíše partě, mají určitou volnost a nemají důvod přecházet k nám, kde by se museli chovat profesionálně. To se děje v klubech, které nemají dostatek kvalitních hráčů. Proto za tyto týmy, které hrají krajský přebor, nastupují věkem ještě dorostenci. A tím je jejich růst zastaven. Přitom by se mohli zlepšovat daleko lépe a dlouhodoběji.

Tím se přesouváme k dorostenecké kategorii a zvláště u A dorostu musí být spokojenost, plný počet bodů. Tady by Baníku postup neměl utéci.

Tito dorostenci spolu hrají druhým rokem a není náhoda, že mají takové výsledky. Ostatně ročník 1991 je nadprůměrně kvalitní, který byl ještě citlivě a vhodně doplněn. Co bych chtěl zdůraznit, že jde o ofenzivně laděný tým, ve kterém je spousta výtečných individualit směrem dopředu, ať je to Kouba, Jankovský, Nerad, Domin nebo Hudec. Na jejich kombinace je radost se dívat a je to příslib do budoucna. Jsou to hráči, na které by se mělo v budoucnosti chodit. Na druhou stranu se nám podařilo skvěle složit obranu. Šaloun, Oláh, který šel neskutečně nahoru. Jsou to všechno hráči spolehliví, zodpovědní s velmi dobrým charakterem. Ale co je také dobré připomenout, že jde stále jen o třetí nejvyšší soutěž, což ve srovnání s nejvyššími soutěžemi není dostatečně srovnatelné. Takže nás mrzí, že tento ročník nebude mít příští rok možnost konfrontace s nejlepšími českými celky.

Což v příští sezóně čeká následující ročník, který hraje teď krajský přebor. To jistě bude oříšek.

My máme ročník 1992 také velmi silný, ale jak už jste naznačil, hrají pouze krajské přebor, což je skok dvou soutěží. Je tu faktor předchozí soutěže, kdy záleží na tom, co ti hráči hráli za soutěž před tím a jak kvalitní byla. Ale z krátkodobého hlediska rozhoduje síla toho ročníku. Jako příklad poslouží žáci, kteří hráli divizi a v lize se pak dokázali prosadit. Jiní žáci hráli stejnou soutěž, ale v lize na to nenavázali. Takže z 80% je důležitá síla ročníku a kvalita jednotlivých hráčů. Ročník 1992 samozřejmě chceme kvalitně doplnit, aby tu dorosteneckou ligu mohl hrát.

A udržel ji.

Ano a otázkou je, zda na to budou mít. Ale to my v danou chvíli nevíme. My si myslíme, že je tento ročník složený dobře, ale jedná se o přechod do soutěže, kterou jsme ještě nehráli. Neznáme soupeře a neznáme kvalitu ročníků jiných celků. Bude to pro nás premiéra.

Poslední otázka směřuje na A žáky a jejich působení v lize. Co této kategorii říkáte?

Šli jsme do soutěže s vědomím, že tento ročník není silný. Psychiku hráčů ohromně ovlivnil první zápas na Slavii. Poté přišly opravdu nepovedené zápasy, jak herně, tak i výsledkově. Vypadalo to, že jsme odsouzeni k sestupu. Ale tím, jak mužstvo v čele se zkušeným trenérem Vášou na sobě začalo pracovat, se začalo postupně zlepšovat a adaptovat se na tuto soutěž. Díky posledním třem zápasům, kdy jsme uhráli sedm bodů, jsme se dostali do kontaktu s týmy nad námi. Cíl a motivace je pro nás i hráče jasná. Chceme se umístit na nesestupových příčkách.

Přeji, aby se tento cíl i ty další Baníku podařily splnit a Vám děkuji za příjemný rozhovor, který bude doufám pro fanoušky Baníku přínosný a zajímavý.

Já také děkuji.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner