Ředitel klubu Tomáš Provazník: Máme za sebou jeden z nejlepších půlroků v novodobé historii!

 
Ředitel klubu Tomáš Provazník: Máme za sebou jeden z nejlepších půlroků v novodobé historii!
 
út 9.12., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Sokolovskému Baníku se v podzimní části sezóny 2014/2015 dařilo téměř na všech frontách. Druholigové A mužstvo převzal Daniel Šmejkal a dovedl jej k historickému zisku 28 bodů a na 4. místo tabulky. Povedené výsledky však zaznamenaly také mládežnické týmy, které pro jarní část tohoto ročníku mají slibně nakročeno ke splnění svých cílů. I proto mohl ředitel klubu Tomáš Provazník shrnout uplynulý půlrok jako mimořádně úspěšný. V rozhovoru také zmínil řadu novinek, které klub v rámci svého rozvoje zavádí.

Na podzim dosáhlo druholigové A mužstvo historického maxima v podobě 28 bodů, což týmu zajistilo přezimování na 4. místě. Jak jste s tímto postavením spokojen?

Co se týče hodnocení A týmu, měl dva předsezonní základní cíle a úkoly. Zaprvé umístění v horní polovině tabulky, což jsme nad očekávání splnili, a zadruhé změna herního pojetí směrem k atraktivnější a aktivnější hře. V podzimní části ligy toto mělo nějaký vývoj, v posledních třetině podzimní části sezony se podařilo trenérovi herní automatismy z tréninku převést do utkání, kterých si všimli také diváci. Změně herního pojetí také napomohlo zařazení Vojtěcha Machka na post středního záložníka. Herní pojetí se blížilo parametrům, které od trenéra a A týmu očekáváme.

Dalo by se tedy po půlroční zkušenosti s Danielem Šmejkalem říci, že výběr hlavního trenéra pro A mužstvo splnil Vaše představy?

Ano, Daniel Šmejkal plní naše očekávání, a to jak po tréninkové i metodické stránce, tak i v komunikaci s hráči a vedením klubu. Vždy si můžeme najít faktory, které se dají zlepšovat, ale trenér Daniel Šmejkal stoprocentně splnil naše představy a naplňuje cíle, které jsme si společně stanovili.

Takovým protipólem ligovým výsledkům bylo účinkování v poháru, kdy Baník, stejně jako v minulých sezónách vypadl brzy a nepřivítal v Sokolově zvučnějšího soupeře. Určitě jsme v tomto směru očekávali více.

Pohár bývá jedním z dalších cílů A týmu, ale dlouhodobě se nám v něm nedaří. Bohužel i letos jsme vypadli ve 2. kole a nebudu se skrývat do nějakých frází. Cíl jsme nesplnili. Chtěli jsme doma přivítat prvoligový klub a udělat něco navíc pro naše fanoušky. Bohužel jsme na Admiře Praha kromě posledních dvaceti minut podali pasivní výkon a na penalty vypadli.

V letní přestávce došlo v kádru k částečné obměně, kdy přišli mladší a dravější fotbalisté. Jak jste po podzimní části sezóny s posilami spokojeni?

Když udělám komplexní hodnocení všech nově příchozích hráčů, tak všichni naplnili to, kvůli čemu jsme je angažovali. Asi nejvýraznějším příchodem a posilou se jevil útočník Marek Červenka, a to nejen přínosem pro hru, ale také počtem vstřelených branek.

Většině těchto hráčů končí hostování s koncem kalendářního roku. Nastává tedy doba jednání o podobě týmu pro jarní část sezóny. Jaké doplnění kádru chystáte pro zimní přípravu?

Se všemi hráči, kteří u nás na podzim působili, proběhla jednání, a máme zájem o jejich další působení v Baníku. Je dobrou vizitkou a prací klubu, že hráči mají eminentní zájem o další působení. Tím, že nejsou našimi kmenovými hráči, bude záležet na jejich klubech. Se sportovním ředitelem Vítězslavem Hejretem a trenérem Danielem Šmejkalem jsme si stanovili herní koncept, kterým chceme navázat na úspěšnou podzimní část, a se kterou se chceme profilovat i v jarní části. Do tohoto herního pojetí hledáme konkrétní typy hráčů. Nepřistupujeme k výběru hráčů nahodile. Nehledáme tedy nejdřív hráče a poté tomu nasazujeme herní systém. Máme definováno, co chceme hrát a v jakém rozestavení. A teprve následně hledáme hráče, kteří by nám do našeho pojetí mohli zapadat.

Stále ještě se objevují hlasy, že odchovanci či hráči z regionu nedostávají šanci. Jak to tedy je?

Při nákupu licence pro druhou fotbalovou ligu přešel před osmi lety i kompletní hráčský kádr z Pardubic. Za tu dobu kádr doznal změn. Z původního kádru zůstal již David Čada a František Dřížďal, který se vrátil po úspěšném působení v SK Slavia Praha a FC Zbrojovka Brno. Od té doby došlo k obměně včetně zapracování odchovanců naší mládeže: Jakuba Blažka, brankáře Jakuba Dvořáka, Vojtěcha Machka, dále v klubu působí hráči z regionu, které již bereme jako baníkovce: David Vaněček (Chodová Planá), útočník Jakub Dvořák (Tachov), Zbyněk Vondráček a Lukáš Hrubý (1.FC Karlovy Vary). Do kádru se snažíme zapracovávat další odchovance klubu jako Matěj Kravár, David Benda či Ludvík Tůma. Práce s mladými hráči po ukončení U19 naší mládeže je na několik let. Dlouhodobým cílem klubu je práce s našimi hráči a s hráči z regionu.

Pojďme tedy od dospělého fotbalu k mládežnickému. V dorostech loni zářila nejstarší U19, letos by se takto dalo hovořit o U17. Ale daří se všem třem kategoriím. Jaký z nich máte pocit Vy?

Loňský ročník 1995 se z kategorie U19 posunul do mužské, a tak současnou U19 tvoří ročníky 1996 a 1997. Letošní U19 je po herní stránce lepší a konstruktivnější než loňská, ale chybí jí oproti minulému ročníku střelec typu Tomáše Laciny, který za sezónu vstřelil zhruba čtyřicet branek. Letos jsou góly rozděleny mezi více hráčů. Nicméně U19 plní zadání, kterým je umístění v horní polovině tabulky. Pozitivem mezi dorosty je kategorie U17, která v současné době vede soutěž o osm bodů a na třetí místo má náskok třinácti bodů. První dva týmy této soutěže mají zajištěnou baráž pro mladší kategorii U16 a spočívá v tom, že v případě úspěšné baráže U16 bychom se posunuli v kategorii U17 a U16 do silnější skupiny A, kde se pohybují top kluby jako Sparta, Slavia či Viktoria Plzeň. Střednědobým cílem Baníku je právě postup do této lepší skupiny, která zajišťuje utkání v rychlejším tempu proti kvalitnějším protihráčům. Pevně věřím, že budeme úspěšní již po ukončení letošního fotbalového ročníku.

Současnému dorostu U17 se nedaří jen letos, tento ročník se i v minulých letech pohyboval vždy na špičce své soutěže. Dalo by se proto hovořit o silném ročníku, který má budoucnost?

Tento ročník byl již od přípravkových kategorií vhodně doplňován a velmi dobře trenérsky veden. Po lidské stránce jsou v týmu velmi slušní hráči. I přesto, že z této kategorie již několik talentovaných hráčů odešlo – Kocour do Hradce Králové, Burda s Prokšem do Liberce, Vican “postaršen“ do U19, naplňují nadstandardně výkonnostní předpoklady. Doufám, že někoho z tohoto silného ročníku uvidíme zanedlouho v druholigovém A týmu nebo v Synot lize.

Jakým způsobem rozvíjíte fotbalové schopnosti hráčů v dorosteneckých kategoriích?

Dalším systematickým krokem FK Baník Sokolov je nastavení tréninkového procesu u kategorie dorostů, respektive SCM. Druhým rokem všechny tři dorostenecká mužstva trénují „Verheina“, což je nizozemský model rozvoje kondice herní formou. Dříve se běhávalo kolem hřiště, na tartanu, kolem areálu nespecifickou formou. „Verheien“ je naopak specifický, hráči rozvíjí fotbalovou kondici přímo na hřišti pomocí malých, středních a velkých forem kopané v různých intervalech zatížení. Tato progresivní metoda si našla pozitivní odezvu nejen u dorostenců, ale i trenérů.

V žákovských kategoriích došlo v létě k reorganizaci soutěží, naše U15 s U14 se posunuly do elitní skupiny, kde bojují s nejlepšími českými kluby. Co jste si od účasti v této skupině slibovali a jak konfrontaci po podzimní části soutěže hodnotíte?

Všem mládežnickým kategoriím jsme před začátkem sezóny stanovili cíle, které prioritně nejsou o umístění v tabulce. Cílem je výchova mládeže a to platí také u zmíněných kategorií U15 a U14. Vedlejším cílem u kategorií U15 a U14 byla záchrana v soutěži. To znamená ve dvanáctičlenné skupině skončit alespoň na desátém místě. Jedenáctý a dvanáctý tým jde do baráže. V současné době jsme po odehrání dvoukolového systému na posledním místě. Nyní se tabulka dělí na dvě poloviny – 1. až 6. místo a 7. až 12. místo. Body se anulují a opět se hraje dvoukolovým systémem této spodní skupiny. Po odehrání těchto zápasů se poslední dva týmy dostávají do baráže, která má stejný princip jako u dorostů. V tomto případě by baráž hrála U14. Naše U15 a U14 si zpočátku zvykaly na vyšší tempo hry, na vysokou kvalitu ligových celků a mohu říct, že ani jedno z našich mužstev výrazně herně nepropadá, jak tomu bylo v minulosti. Je zde předpoklad, že U15 by mohla soutěž udržet i pro příští fotbalový ročník.

Přípravky jsou startovní čárou ve výchově mladých fotbalistů. Na podzim získala každá přípravka svého patrona, čímž došlo k dalšímu propojení profesionální části klubu s mládežnickou. Jak jste s tímto krokem spokojeni a co to klubu může přinést?

Konkrétním smyslem a naším záměrem bylo právě provázání hráčů A týmu s nejmenšími baníkovci, kteří tak na tréninku mohou vidět fotbalistu, jehož jinak vidí o víkendu při mistrovských zápasech A týmu. Dalším pozitivem je, že druholigový hráč může malým hráčům, trenérům i rodičům na tréninku ukázat, jak se fotbalové dovednosti realizují na vrcholné úrovni a mohou tak jít příkladem a být vzorem pro ty nejmenší fotbalisty. Na jarní část chystáme další propojení A týmu a úseku dorostů. Trenér A týmu Daniel Šmejkal prošel v SK Slavia Praha mládeží (juniorka, U19), kde byl velmi úspěšný. Trenér je ochoten se zapojit do metodiky a zejména účasti na dopoledních tréninkových jednotkách dorostenců. Účast hlavního trenéra A týmu na trénincích bude pro dorostence velkou motivací.

Někteří hráči se už v současné době zapojují do výchovy baníkovské mládeže, když působí v roli trenérů u přípravek. Potvrdíte, že se snažíte o to, aby profesionální hráči, kteří zde působí a jsou odsud, aby také Baníku něco vrátili?

Ano, snažíme se o to systémově a je to jedním z našich dlouhodobých cílů. Hráče, kteří zde prošli profesionálním fotbalem, se snažíme postupně zapojovat do tréninkového procesu buď u žáků, anebo u přípravek. Primárním předpokladem je jejich zájem. A ti, kteří jej mají a projeví svoje schopnosti být do budoucna úspěšnými trenéry, mají po ukončení své kariéry šanci pokračovat v roli trenérů mládeže a dál se tímto směrem profilovat.

Aby široká veřejnost získala představu, kolik mladých fotbalistů vůbec tvoří základnu Baníku? Daří se vám počet fotbalistů navyšovat nebo už jste dosáhli pomyslného stropu a nyní se chcete ubírat spíše kvalitativním směrem výchovy?

Po poslední aktualizaci elektronické členské základny máme 250 mládežníků od kategorie U19 až po ty čtyřleté, pětileté děti, které nazýváme elévy či vstupním výběrem. Druhým rokem organizujeme nábory na hlavním hřišti, kam pozveme mateřské školky a aktivní formou se snažíme vybírat děti, které mají pohybový talent. Troufnu si říct, že se nám to daří a členskou základnu u kategorií přípravek tvoří v šesti kategoriích 110 dětí. Navyšovat počty kategorií nebo mládežníků už nechceme, systematickou prací jsme se dostali na počet třinácti mládežnických kategorií, což je ucelený systém výchovy mládeže. Nyní se chceme ubírat cestou kvality. Samozřejmě i teď přijmeme do přípravek v podstatě kohokoliv, ale s akcentem na pohybový talent.


Zajímavým tématem pro fanoušky Baníku je zázemí klubu. Co konkrétního se v uplynulém půlroce podařilo v Sokolově zrealizovat a jaké plány v tomto ohledu máte do dalšího období? Jste spokojeni s přístupem města, které do sportovního vyžití obyvatel hodně investuje?

Díky otevření programu ROP Severozápad se nejen ve sportovním areálu Baník, ale celkově ve městě podařilo zrealizovat mnoho velmi pozitivních a důležitých investic. Pokud se zaměřím na městský sportovní areál, ve kterém sídlíme, musí mi dát pravidelní návštěvníci za pravdu, že šel velmi nahoru, co se týče výstavby nových a zrekonstruování stávajících sportovních prostředků (multifunkční hřiště, běžecká dráha na zadním hřišti, rekonstrukce tartanu, nové opěrné zdi a tribuna u umělé trávy, popřípadě zázemí zadního hřiště, skatepark, dětské hřiště). Do budoucna se chceme zaměřit na rozvoj další infrastruktury, která pozitivně ovlivní provoz klubu. Ve spolupráci s městem máme připraven projekt na rekonstrukci velké umělé trávy, která je v provozu sedmým rokem, je intenzivně vytížena a je potřeba ji obnovit. Dalším výrazným projektem, který je aktuální, je rekonstrukce zázemí budovy pro mládež a vedení klubu. V rámci této modernizace zázemí počítáme s posilovnou a kompletní regenerační linkou. Výsledkem by mělo být moderní zázemí odpovídající aktuálním požadavkům a potřebám výchovy mládeže. S městským úřadem mohu spolupráci popsat jako nadstandardní.

Co byste řekl k hlavnímu stadionu? Jaký je výhled na rekonstrukci hrací plochy, případně na modernizaci hlavní tribuny?

Pravděpodobně v roce 2015 bychom mohli zrekonstruovat hlavní hrací plochu včetně vyhřívání, což by bylo realizováno za pomoci dotací z FAČR, Karlovarského kraje i města Sokolov. Poslední nejdůležitější fází je již probíhající příprava projektové dokumentace na rekonstrukci hlavního fotbalového stadionu, která bude v různých etapách řešit v návaznosti na finance jednotlivé části stadionu. Stávající hlavní tribuna je již v “dožívajícím“ stavu.

Investuje samotný klub do lepších podmínek pro své fotbalisty?

Klubu se podařilo získat dva dotační tituly. Díky akci “Zelený trávník“ jsme zrekonstruovali horní tréninkové hřiště, včetně automatické závlahy. Druhou akcí bylo Minihřiště v areálu 3. ZŠ z projektu Grassroots. Toto hřiště bude sloužit nejen mládeži Baníku, ale také žákům školy a široké fotbalové veřejnosti.

Od loňského podzimu jste ředitelem Baníku. Jak byste ten jeden rok v nové roli okomentoval? Co Vám nová funkce přinesla, jak jste se s ní sžil a co vůbec tento post obnáší?

Těžko se mi to bude samotnému hodnotit. Hodnocení bych nechal na spolupracovnících a lidech, kteří jsou se mnou pravidelně v kontaktu. Za sebe můžu říct, že jsem spokojen v tom ohledu, že mě práce naplňuje a snažím se jít příkladem. Znovu musím poděkovat za šanci, díky které mohu i v tomto věku dělat ředitele druholigového klubu. Co se týče činnosti ředitele klubu, záleží pouze na tom, jak k tomu každý jednotlivec přistoupí. Kdo mě zná, ví, že jsem aktivní, snažím se klub rozvíjet a dávat mu směr. Baví mě dělat věci dopředu, přemýšlet několik kroků napřed a v mém pojetí je tato pozice multifunkční. Začíná to komunikací s FAČR, Karlovarským krajem a městem právě kvůli rozvoji areálu a podmínek klubu, a pokračuje řízením klubu směrem dovnitř. Komunikuji s lidmi v Baníku, předávám informace, organizuji schůzky a tak dále. Výčet činností je širší.

Všechna témata našeho povídání jsou zodpovězena, co byste řekl závěrem?

Uplynulý fotbalový půlrok mohu nejen za sebe, ale za celé vedení klubu hodnotit jako jeden z nejlepších v novodobé profesionální historii klubu. Hodnocení se týká nejen A mužstva, ale i všech mládežnických kategorií, trenérů a vedení Baníku. Chtěl bych za ekonomickou stabilitu poděkovat majiteli klubu Sokolovské uhelné, městu Sokolov, Karlovarskému kraji a všem partnerům klubu, díky nimž se můžeme soustředit na rozvoj sportovních a marketingových aktivit. Na úplný závěr děkuji všem, kteří se na chodu klubu spolupodíleli anebo napomáhají, aby se fotbal v našem městě rozvíjel a šel neustále kupředu.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner