Nový trenér brankářů Stanislav Vahala: Nejvíce budeme pracovat na kopací technice

 
Nový trenér brankářů Stanislav Vahala: Nejvíce budeme pracovat na kopací technice
 
čt 10.7., Lukáš Švéda

S o k o l o v - S novým hlavním trenérem přišel na západ Čech také nový trenér gólmanů, kterým se stal bývalý prvoligový brankář a nyní zkušený kouč, 53letý Stanislav Vahala, jenž na tomto postu nahradil Milana Zahálku. Starat se tak bude o dvojici Dvořák - Krbeček a v následujícím rozhovoru se také zmínil, na čem hodlá v Baníku pracovat. Věnovali jsme se však i dalším neméně zajímavým tématům.

Začneme tradiční otázkou. Jak se zrodil Váš trenérský přestup do Baníku Sokolov?

V Bohemce mi končila smlouva, navíc skončil i trenér Luděk Klusáček, který odešel za Ivanem Haškem do Kataru. Místo něj tak přišel nový trenér Pivarník, který si s sebou přivedl Švagra a Vaniaka. Tím pádem se to tam pro mě uzavřelo a já musel hledat nové angažmá. Naštěstí přicházel do Sokolova Dan Šmejkal, který si mě vzal s sebou, a tak jsem tady.

Odkud se vůbec s trenérem Šmejkalem znáte?

Známe se ze Slavie, už jako spoluhráči jsme sedávali v jedné šatně. Potom jsme se ve stejném týmu sešli i jako trenéři, kdy on vedl B mužstvo a já měl na starosti gólmany.

Během své hráčské kariéry jste odehrál velmi slušnou porci zápasů v nejvyšší soutěži. Kdybyste se měl vrátit k této části Vašeho života, na které okamžiky vzpomínáte nejčastěji?

Největšími úspěchy v mé kariéře pro mě byla dvě vítězství v československém, respektive českém poháru. Prvního jsme dosáhl v dresu Dunajské Stredy v roce 1987, kdy jsme v Kopřivnici porazili na penalty pražskou Spartu. Druhé přišlo v roce 1995, to jsme na Strahově s Hradcem Králové také na penalty porazili Viktorii Žižkov. Také si považuji toho, že se mi vyhýbala zranění a díky tomu jsem mohl odchytat 315 ligových zápasů. Aktivní kariéru jsem tak ukončil ve věku 38 let.

Neměl jste chuť si vyzkoušet zahraniční angažmá?

Bohužel mě ještě zasáhla komunistická doba, kdy byl problém se do zahraničí dostat. Nějaké nabídky proběhly, dokonce i jedna na emigraci. Bylo to do švýcarské Bellinzony, ale to jsem odmítl. Potom s přibývajícím věkem už na to bylo pozdě.

Po aktivní části Vaší kariéry jste se vrhl na trenérské řemeslo. Můžete fanouškům Baníku vyjmenovat Vaše dosavadní angažmá a kteří současní gólmani Vám „prošli pod rukama“?

S fotbalem jsem skončil v roce 1998 v Hradci Králové. Hned poté jsem dostal nabídku ve Slavii, kde jsem působil celkem jedenáct let. Snad kromě áčka jsem působil u všech mužstev, od béčka až po malé špunty. Tehdy mi rukama prošli Valeš, Hanuš, Kozáčik, Berkovec, Diviš, je jich celkem dost, kteří chytají v profesionálních soutěžích. Půl roku jsem vydržel v Mladé Boleslavi. Od roku 2009 jsem dva roky trénoval brankáře v Sezimově Ústí, dva roky jsem také byl v Bohemce. Kromě toho jsem působil i u reprezentačních týmů. V roce 2003 jsem se s U20 zúčastnil mistrovství světa, hlavním trenérem tehdy byl Pavel Vrba. Od roku 2004 do roku 2007 jsem společně s Ladislavem Škorpilem a Vlastou Marečkem trénoval u U21. Dá se říci, že to byly moje největší úspěchy v trenérské kariéře.

Už z Vašeho bohatého životopisu je zřejmé, že trenérské zkušenosti jste načerpal v různých soutěžích. Liší se práce v druholigovém týmu od těch jiných, třeba v první lize?

Já si myslím, že práce se neliší. Když jsem měl možnost poznat práci trenéra v Bohemce při působení v první i druhé lize, ničím se nelišila. Záleží pouze na trenérovi, jaký systém práce má. Nemůže se ve druhé lize trénovat méně než v té první. Totéž se týká náročnosti. Nároky na hráče jsou kladeny stejně. Samozřejmě otázkou je kvalita, ta je jiná a o tu jde.


V Baníku máte k dispozici dvojici Jakub Dvořák – Lukáš Krbeček. Jak se Vám během té doby, co běží letní příprava, jeví?

Oba dva jsou přibližně na stejné úrovni. Oba jsou poctiví, pracovití kluci a je vidět, že ty brankářské základy mají. Tam není třeba je nic nového učit. Pro gólmana je totiž nejdůležitější hlava. Pokud gólman umí chytat a zvládne to hlavou, může něčeho dosáhnout. Pokud nemá hlavu v pořádku, pak je to špatné. Ale to už je práce samotného brankáře.

Oba naši brankáři se pomalu blíží do ideálního věku. Co lze ještě u těchto hráčů po gólmanské stránce rozvíjet?

Vždycky je na čem pracovat a kluci jsou učenliví. Dnes se klade velký důraz na práci nohou. Po gólmanech se chce, aby pomalu uměli kopat lépe než hráči v poli. Taková je doba, mě to minulo, já jsem to tolik nepotřeboval. Musíme se tomu přizpůsobit, a proto z tohoto hlediska je nutné pořád na kopací technice pracovat a neustále ji zlepšovat. Hlavně levá noha a kvalita přesnosti, to je dnes hrozně důležité.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2020 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner