Pozvánka: Baník zajíždí pod žižkovský vysílač

 
Pozvánka: Baník zajíždí pod žižkovský vysílač
 
pá 23.10., Jan Kašpar

S o k o l o v/P r a h a - Již tuto neděli čeká hráče sokolovského Baníku další druholigový zápas. Tentokráte zajíždí na půdu exligové Viktorie Žižkov. Sokolovu se v této sezoně na hřištích soupeře daří, naopak Žižkov na svém hřišti rozdává body více, než by bylo zdrávo. Pojďme si tedy zhodnotit, jaké mají svěřenci trenéra Purkarta pod žižkovským vysílačem šance na bodový zisk.

Sokolovským hráčům se poslední zápas podařil více než na výbornou. Na svém hřišti totiž přivítali Vysočinu Jihlavu, proti které si na jaře s chutí zastříleli – utkání 28. kola loňské sezony skončilo 5:0 ve prospěch Baníku. Jihlava proto tedy chtěla odčinit tento debakl bodovým ziskem. To se ale týmu okolo trenéra Urbana nepodařilo a Baník si s Jihlavou poradil lehce, 5:1. V tomto utkání byli nejvíce vidět například dvougólový Petr Knakal, nebo míčový kouzelník David Vaněček. Sokolov zesměšnil Jihlavu před 1270 diváky 5:1, na Žižkov tedy pojede západočeský tým s ambicemi na vítězství.

Baníku může navíc nahrávat další fakt. A to ten, že Sokolov v letošní sezoně doposud nepoznal hořkost prohry na hřišti soupeře. Poslední venkovní zápas sehráli sokolovští Hlučíně, odkud si odvezli jeden bod za bezbrankovou remízu. Vraťme se ale ještě k zápasu s Jihlavou. V něm se po vleklém zranění představil navrátilec do sestavy, Jiří Bertelman. Změnu provedl trenér Purkart i v obranné řadě, namísto Františka Kury se na hřišti objevil Jiří Studík, který spolu s Petrem Knakalem bezpečně zastavovali většinu jihlavských útoků.

Baník se po této kanonádě do sítě Jihlavy stal druhým nejlépe střílejícím týmem soutěže, v dvanácti zápasech se sokolovští radovali již z 20 branek. I obrana patří k druholigové špičce; inkasovala pouhých devět branek, díky čemuž je to druhá nejlepší obrana – méně branek dostalo už jen Ústí nad Labem.

Žižkov se zatím trápí

Žižkov se naposledy představil na hřišti vedoucího Ústí nad Labem. Pražané do toho zápasu nešli jako favorité, což se také nakonec potvrdilo. Ústí Žižkov přehrálo o dvě branky, 2:0. Oba zásahy zasadil hostům ústecký ostrostřelec Veverka. Jak již bylo zmíněno, Žižkov rozdává body na svém trávníku poměrně pravidelně. Z dosavadních pěti domácích zápasů totiž svěřenci trenéra Petržely tři prohráli. Porážku museli postupně skousnout od Dukly (1:2), Jihlavy (1:5) a naposled od Vlašimi 0:4.

Právě porážka od druholigového nováčka byla pro fanoušky Žižkova největším překvapením, hosté si totiž vytvořili tříbrankový náskok již po půlhodině hry. Šance, že se podobný kousek povede i Sokolovu proto nejsou vůbec malé. I přesto ale ze žižkovského stadionu zní hlasy, že pražané chtějí právě v zápase s naším týmem učinit ze svého hřiště nedobytnou tvrz, Baník tak rozhodně nečeká nic jednoduchého.

Toho si je také dobře vědom trenér Purkart: „Oba soupeři se znají, takže se bude hrát opatrně a ze zajištěných obran. Rozhodnout může jediná střela nebo chyba.“ Můžeme tak očekávat vyrovnaný fotbal i přesto, že tabulka říká něco jiného – Sokolovu totiž patří skvělá třetí příčka, kdežto Žižkov se krčí až na 11. místě.

Baník se s pražským týmem utkal v druhé lize zatím pouze dvakrát a to v premiérové sezoně Baníku v druhé lize, 2006/2007. Podzimní zápas se hrál v Praze, odkud si Sokolov ještě pod vedením Martina Pulpita odvezl bod za remízu 1:1. Na jaře se už západočechům proti Žižkovu zadařilo o poznání lépe, ve výborné atmosféře před necelými třemi tisíci fanoušků Sokolov porazil pražany 2:1. O toto vítězství se postarali svými brankami Šorfa a Koukal. Zajímavostí je, že ze všech hráčů Sokolova, kteří tento zápas sehráli, v současném kádru najdeme pouze Davida Čadu, který tehdy střídal Szaba.

Vůbec poslední zápas obou nedělním soupeřů se vztahuje k nedávnému datu; 2. září totiž spolu sehráli utkání 2. kola Ondrášovka Cupu. Žižkov tento zápas vyhrál 2:1, jedinou branku Sokolova vstřelil Bohumil Nádeníček. Pro Žižkov to tak bylo vůbec první vítězství nad Baníkem.

Vzájemná bilance Baníku a Žižkova v druhé lize:

Sezona 2006/2007: Žižkov – Sokolov 1:1; Sokolov – Žižkov 2:1

Sestavy z posledního vzájemného utkání (Ondrášovka Cup, 2. kolo):

Sokolov: Dvořák - Kaplan, Knakal (K), Studík, Čupr - Habai, Čada, Podrazký, Vaněček – Nádeníček, Komberec

Žižkov: Hruška - Kučera (K), Petrů, Brabec, Folwarczny - Hromek, Procházka, Novotný, Koukal – Matějka

Jestli se Baníku podaří odčinit porážku z pohárového utkání, můžete sledovat na serveru onlajny.cz, kde bude připraven online přenos z utkání.


 
 
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner