Podzimní hodnocení s Alešem Jindrou - díl třetí

 
Podzimní hodnocení s Alešem Jindrou - díl třetí
 
čt 19.12., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Podzimní část deváté druholigové sezóny Baníku je minulostí. Fotbalisté ze západu Čech v ní obstáli solidně, přezimují na 7. místě. A protože se hráči A mužstva rozprchli na zasloužené dovolené, nastal čas pro hodnocení jejich podzimních výkonů. Oslovili jsme tedy hlavního trenéra Aleše Jindru a jeho odpovědi vám přineseme ve třech dílech. Poslední část bude věnována hodnocením výkonů brankářů, obránců, záložníků a samozřejmě i útočníků.

První část rozhovoru čtěte zde

Druhou část rozhovoru čtěte zde

Věnujme se nyní jednotlivým řadám. Do sezóny nastoupil jako jednička Jakub Dvořák, záda mu kryl Lukáš Krbeček. Jak jste s jejich podzimními výkony spokojen?

Tahle řada nám přináší nejméně starostí ze všech. Já jsem s určitými drobnostmi spokojen s výkony obou dvou brankářů. U Kuby je to tedy dost zásadní a týká se to mentální roviny, aby se celkově zklidnil. Na druhou stranu mu první polovina sezóny vyšla, o tom není pochyb. Je to trochu zvláštní, v šestadvacetiletech vstupoval do sezóny poprvé jako jednička. Kuba nás podržel v Třinci, proti Pardubicím a jedinou chybu si vybavuji snad na Vltavínu. Lukáš nebyl úplně stoprocentní v poháru, ale celkovým přístupem byl pozitivní. Udržoval se, chodil často chytat za farmu, aby byl připraven. Viděl jsem, že má velkou formu, a když se Kuba zranil, věděl jsem, že to zvládne. Suverénní a klidný výkon nepředvedl jenom doma s Třincem, ale také v Karviné.

Přesouváme se do obrany. O Standovi Hofmannovi jsme již hovořili, tak co dodat k ostatním členům defenzívy?

Pokud bychom si mohli odmyslet čtyři góly na Vltavínu, tak naše obrana nikdy neinkasovala více než dvakrát. Myslím si, že patnáct inkasovaných branek je v mezích. Ale jedenáct by bylo pochopitelně lepší (smích). To bychom pak měli nejlepší obranu. Představoval jsem si, že budeme více kompaktní. Ale přišli dva noví stopeři. Luboš Hruška musel v určitých kritických okamžicích podzimu nastoupit a řekl bych, že obstál. Ať to bylo v Budějovicích nebo ve Frýdku. Naše obranná řada byla také ovlivněna propadem formy Kuby Blažka, který nenavázal na výkon z jarních zápasů. Bohužel ho na začátku sezóny potkaly zdravotní problémy. Zasáhlo nás také zranění Lukáše Hrubého, kterého se podařilo „předělat“ na levého obránce. Podával stabilně slušné výkony, dokázal zachovat klid, přenést hru, připsal si asistence. Je obounohý. Oproti minulým rokům se nám v obraně protočilo hodně hráčů. Abych to shrnul, tak až na výpadek na Vltavínu mohu hovořit o určité spokojenosti.

Několikrát jste inkasovali ze standardních situací, což Vy osobně považujete za důležité momenty zápasu. Ať už co se ofenzivní hry týče, tak i té defenzivní.

Velký počet inkasovaných branek ze standardek mě mrzí. Mužstvo, které dlouhodobě inkasuje z těchto situací, nemůže být ve druhé lize nikdy úspěšné. Nám se to na podzim příliš nedařilo a dokonce během podzimu nastala i série, kdy se inkasované góly opakovaly. To se mi nelíbilo.

Když se máme bavit o záloze, vybaví se mi David Čada, který je opět nejlepším střelcem týmu. V tom negativním duchu zase Víťa Vrtělka, který se v Mostě zranil a Baník přišel o klíčového hráče.

V poslední době je mi trochu vyčítáno, že hrajeme defenzivněji. Mužstvo je tak poskládané a hraju s tím, co mám. Je těžké shánět hotové a kvalitní druholigové hráče. A proto máme středovou dvojici Čada – Vrtělka. Naštěstí je David Čada poslední dvě sezóny velmi produktivní. Vstřelil je v první polovině podzimu, což je logické, protože pak musel suplovat roli Víti Vrtělky. A to není jeho šálek kávy. Nebyl ani dobře vzadu, ani dobře vepředu. Jsem přesvědčen, že Víťovo zranění ovlivnilo naše podzimní umístění. Byl to pro nás šok a je pravda, že jsme se s takovou ztrátou nevyrovnali.

Končíme v útoku, kde zpočátku nastupoval Milan Jurdík, ale poté jej nahradil Rosťa Šamánek. Ovšem jejich gólový přínos asi není takový, jaký jste očekával.

V první řadě musím předeslat, že Rosťa byl původně angažován jako podhrotový hráč, který měl plnit roli záložníka. Což mu úplně nesedělo a z nouze se stal alternativou v útoku. Stálo nás velké úsilí přivést Milana Jurdíka ze Sparty a nakonec se to podařilo. Jeho jarní výkony byly velkým příslibem a očekávali jsme, že jeho výkonnost bude mít stoupající tendenci. Tentokrát upadl do takové krize, že se v utkání s Ústím bál i balónu. A to je pro fotbalistu poslední stadium. V Táborsku ho nahradil Šamánek, který podal výkon odpovídající jeho naturelu – bojovný, houževnatý, ale bez efektu. Milan se ještě vrátil na dva zápasy. Ale poté už ta výměna byla dlouhodobější. Rosťovi pomohl důležitý gól ve Frýdku, navíc ho potvrdil i doma s Pardubicemi. Jsou to dva odlišné typy hráčů. Milan je kondičně výborně připravený a rychlostně velmi dobře vybavený. Bohužel je ještě fotbalově i lidsky nezralý. Co mě zklamalo, byla jeho reakce, když nehrál. Svým způsobem se urazil nebo se cítil ukřivděný, a to se promítlo i do tréninků. Pro mě to bylo zklamání, protože ode mě měl velkou podporu. Rosťa je ohromně ambiciózní, ale trochu limitován svou výškou a dispozicemi. Hodně se nabízí, snaží se zapojit do každé akce. To ho pochopitelně vysiluje. Je to o zkušenostech, pak bude vědět, že 99,9% gólů dá z velkého vápna. Na druhou stranu má nadstandardní řešení finální fáze, v koncovce je ohromně klidný. Je střelec a jde o to, aby svoje předpoklady dokázal zužitkovat. Má na to, aby se v Baníku jednou mohl stát klíčovou postavou.

Nemohu opomenout oblíbenou otázku fanoušků a neoblíbenou otázku vás trenérů. Jakou máte představu o posílení kádru v zimní přestávce? Jaké hráče byste chtěl do Baníku získat?

Jako trenér mám jednoznačnou prioritu v příchodu náhrady za zraněného Víťu Vrtělku. Z jednání s vedením klubu vyplynulo, že je to nezbytné. Doufám, že se to uskuteční. Jsme v období, kdy vytipováváme a kontaktujeme hráče. Probíhají určitá jednání, abychom tento post vyřešili. A samozřejmě další prioritou je zvýšení kvality útočné hry. Znamená to, že sháníme ofenzivní hráče.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner