O druholigovém podzimu s Alešem Jindrou

 
O druholigovém podzimu s Alešem Jindrou
 
po 17.12., Lukáš Švéda

S o k o l o v - Během druholigového podzimu zažil jak ty špatné, tak i dobré okamžiky. S mužstvem nečekaně vypadl v poháru, ale také jej vedl během osmizápasové série bez porážky. Podzimní výkony Baníku jsme zhodnotili s trenérem A mužstva Alešem Jindrou, který, jak je jeho zvykem, mluvil otevřeně a upřímně o jednotlivých zápasech, změnách v týmu, co ho potěšilo či naopak zklamalo a závěrem vysekl o podporu fanouškům.

Pojďme se krátce vrátit do léta. Poprvé jste vedl tým v přípravě. Jak probíhala a jak jste s ním byl spokojen?

Musím to vzít trochu zeširoka. Na novou sezónu jsme se připravovali coby držitel 3. místa, což v daných podmínkách bylo skvělé umístění. Byla tam i taková lehká nejistota, kdy jsme si všichni pohrávali s myšlenkou na 1. ligu, ale po reálném zhodnocení bylo jasné, že to nelze přijmout. Vnitřně jsem s tím byl srovnaný, ale horší to bylo pro některé hráče, kteří tu jsou delší dobu. Druhým aspektem byla masivní obměna kádru. Odešlo devět a přišlo osm hráčů, to byl výrazný zásah do týmu. Třetím bodem je změna herního projevu mužstva, na které pracuji od mého příchodu do klubu. Nelíbil se mně, vedení klubu a ani fanouškům. Klíčové bylo vymyslet způsob rozehrávky, abychom nemuseli všechno řešit nákopem. Z tohoto pohledu jsem volil i přípravné zápasy a hráče. Celkově příprava probíhala v domácích podmínkách, v pracovitém duchu a dobré atmosféře.

Vstup do sezóny se ale týmu nepovedl. Vyřazení v poháru, jen tři body z prvních tří zápasů. Čím to podle Vás bylo?

Nechci, aby to znělo alibisticky, nezbavuji se odpovědnosti, ale logicky to bylo dané právě tou obměnou kádru. Hráči se zapracovávali do sestavy a velmi hořkou pilulkou bylo právě to vypadnutí v poháru. To nám na začátek neprospělo. Hledali jsme optimální sestavu a zrovna v 1. kole jsme sehráli nešťastné utkání ve Zlíně. Víťa Vrtělka nesměl nastoupit, Bertymu ten zápas nevyšel. Měli jsme to skvěle rozehrané, ale nepovedlo se. Mužstvo tak utrpělo další šok. Věděl jsem, že doma musíme za každou cenu a jakkoliv porazit Varnsdorf, pro úvod sezóny to bylo klíčové. Silou vůle a maximálním nasazením se nám to povedlo. Jenže pak přišel výbuch na Bohemce. Tam to bylo o individuálních chybách, z mentálního hlediska zápas nevyšel Martinovi Knakalovi. Bylo to vidět už od začátku, ale rozhodl jsem se ho tam nechat. Tím jsme si to však vybrali a se změnou sestavy to začalo být o malinko lepší.

Byl začátek sezóny, ty nepodařené zápasy, nejtěžším momentem podzimu?

Musím říct, že ne, nevnímal jsem to tak. Ty okamžiky přišly daleko později. V tuhle chvíli jsem spíše cítil z mužstva ohromné odhodlání a morální sílu, nehráli jsme špatně a nebylo to tak, že by nám něco nefungovalo. Spíše to bylo o individuálních chybách.

Poté však přišel vzestup tabulkou, který byl dán osmizápasovou sérií bez porážky. Pro trenéra asi výsledkově optimální období, že?

Za zlom považuji zápas ve Znojmě, tuším v 7. kole. Předtím jsme už bodovali, ale bylo to takové upracované, ubojované, uběhané. Když jsem byl ve Znojmě vykázán na tribunu, tak jsem cítil, že pokud to prohrajeme, budeme mít dva vyloučené, žádné body, zraněného Tondu Holubu a mě vykázaného na tribunu. V deseti jsme šli paradoxně do vedení, a kdybychom nezískali ani bod, byla by to asi smrtelná rána. Většina hráčů ale předvedla výkon na hranici, možná i za hranicí svých možností. Nakonec jsme i v devíti remizovali a tenhle zápas nás posunul hodně dopředu. Vím, že Baníku se vždycky dařilo proti silným soupeřům a nás čekal zápas se Žižkovem. Hodně kombinovaná sestava. Kuba Dvořák šel hrát playmakera, ale my to utkání zvládli a to bylo další velké plus. Hráči získali sebevědomí, povedl se zápas v Mostě, doma s Ústím a bylo to rozehrané dobře. Bylo to příjemné období, ale tu euforii jsem krotil.

V poslední části podzimu se Baníku nepovedly především domácí zápasy, které rozhodly o průběžné 8. pozici a 23 získaných bodech. Jak jste s dosavadním průběhem tohoto ročníku spokojen?

Klíčovým okamžikem byly dva domácí zápasy po sobě, ve kterých jsme nedokázali bodovat. A také utkání s Karvinou, které jsme měli dobře rozehrané, ale naplno jsme opět nebodovali. Z bodového hlediska to vyústilo jen ve 23 bodů. Pro mě tohle jsou nejhorší okamžiky v sezóně, které mě mrzí. S HFK jsme vedli, se silným soupeřem jsme hráli velmi dobře, ale HFK vyrovnal a tři minuty před koncem jsme si, dá se říci, vstřelili vlastní gól. Naprosto zbytečná branka. S Pardubicemi jsme propadli a zklamali na celé čáře, i když podle mě se hrálo na neregulérním terénu. Já jsem to utkání hrát nechtěl, ale bohužel to dopadlo jinak. Přesto jsme na to byli připravení, ale nezvládli to. Ovlivnilo to celý pohled na podzimní sezónu.

Během podzimu jsme nasbírali čtyři červené karty, Vy jste také musel několik zápasů strávit na tribuně. Je to náhoda nebo to bylo dané agresivitou mužstva, jeho velkým nasazením a bojovností?

Na náhody já nevěřím, agresivitou to také není. Dvě byly zbytečně za nesportovní chování. Jirka Mlika nepochopitelně rozhodčímu vynadal, stejně jako já. Bylo to pod velkými emocemi a stresem a ještě se neumím v českém nestandardním prostředí tolik ovládat. Musím na tom zapracovat a beru si z toho ponaučení. Další karta byla neoprávněná, tu dostal Kuba Dvořák na Bohemce a rozhodčí za to byl potrestaný. Nesmyslně mu udělil druhou žlutou za simulování. Totéž udělal i domácímu hráči. Poslední dostal Vojta Machek po druhé žluté ve Znojmě. Takže dvě červené by byly trochu v relacích, ale ty dvě za nesportovní chování byly chybami, které částečně tu sezónu vždycky ovlivní.

Zaměřme se nyní na hráčský kádr, což je téma, které je během přestávek vždy nejvíce diskutováno. Jaký je současný stav? A jakým způsobem se uplatnily letní posily?

Je potřeba to říct na rovinu a jasně, řekl jsem to takto i hráčům. Se sportovním ředitelem klubu jsme se domluvili, že Pavel Javorský a Martin Knakal tady nemají ze sportovního hlediska perspektivu. Na podzim neprokázali výkonnost, aby mohli v klubu pokračovat. Momentálně se tedy řeší jejich budoucnost. Ostatní tu perspektivu mají, budeme jednat o jejich dalším setrvání. Co se týče posil, dlouhodobě hledáme tvořivého podhrotového hráče. Vedeme nějaká jednání, ale tenhle typ hráčů je hodně ceněný, takže uvidíme, jestli se to povede vyřešit. Musím zmínit i to, že hledáme trenéra brankářů do realizačního týmu, Michal Kýček už v Baníku nebude pokračovat.

S čím po podzimu panuje spokojenost a na jakých slabinách musíte během zimní přípravy zapracovat? A lze některé hráče vyzdvihnout, popř. překvapil Vás někdo?

V analýze podzimu jsem popsal plusy a mínusy. O mínusech jsme se již bavili – červené karty, vypadnutí z poháru, malý bodový zisk, řadím mezi ně i zklamání z výkonů Jirky Mliky, který přicházel jako klíčová osobnost, nejlepší střelec uplynulého ročníku 2. ligy. A mezi plusy jednoznačně zapracování mladých hráčů do sestavy – Jakubové Dvořákové, Jakub Blažek, David Vaněček mladší. Velké pozitivum byl i herní posun, i když se projevila křehkost v momentech, kdy to byla potřeba potvrdit a ukázat. Proto jsme i některé zápasy nakonec nedovedli do vítězného konce. Změna hry byla poměrně razantní, našli jsme i způsob rozehrávky. Vyzvedl bych i efektivitu Davida Čady, z jeho pozice to není příliš častým jevem. A ještě se do spousty šancí dostal. Také nám pomohla ta série, zvláště ty tři zápasy 3:0. To jsem ve své hráčské i trenérské kariéře ještě nezažil. Je to hezké, ale pořád je za to jen devět bodů.

A lze některé hráče vyzdvihnout, popř. překvapil Vás někdo?

Doufám, že když ty hráče nějakým způsobem pochválím, tak se nezblázní (úsměv). Kromě jmenovaného Davida Čady je to i Zbyněk Vondráček, až na tu kaňku ve Varnsdorfu. Posunul se z takového bojovníka a „kopáče“, pomohl nám s rozehrávkou, zlepšil se po taktické stránce. Tenhle hráč odehrál slušný podzim. Pak i mladí hráči jako Kuba Dvořák, David Vaněček ml. a Kuba Blažek, kteří zaznamenali velký výkonností posun.

Závěrem by mne zajímala ještě Vaše spolupráce s Jiřím Dreiseitlem. Jak funguje?

Musím zmínit fungování celého realizačního týmu, na to bych nechtěl zapomenout. Funguje dobře a stoprocentně musím ocenit profesionální přístup Jirky Dreiseitla. Je to mladý, pracovitý a inteligentní člověk, který mi vytváří základní podporu. Spoustu věcí řeší sám a mě i celému týmu vytváří servis, který je důležitý pro celkové fungování. Má velké znalosti v kondiční připravenosti, fyziologie, v tomto se na něj mohu spolehnout. Je důležité, že kluci v realizačním týmu se sami naučili práci hledat, posouvat se dál a nečekají na nějaké příkazy, pokyny.

Na úplný závěr bych Vás poprosil o krátké zhodnocení zápasu Vašeho týmu s fanoušky. Jak se Vám celá akce líbila?

Musím říct, že já i hráči jsme z toho měli dobrý pocit. Splnilo to moje očekávání a myslím, že i fanoušci to přivítali. Měli možnost zblízka vidět hráče, zahrát si s nimi. Jen škoda toho počasí, kdyby se hrálo na pěkné zelené trávě, bylo by to lepší. Jsem rád, že jsme to zorganizovali a bylo to fakt dobrý! Já jim děkuji, že přispěli k dobrému večeru a chtěl bych to do budoucna zopakovat a vymyslet další věci. Aby ta spolupráce byla častější a byli si společně blíže. Jejich podpory si vážíme a je pro nás nesmírně důležitá.

Aleši, já Vám děkuji za příjemný rozhovor a hodně štěstí v další práci na Baníku.

Také děkuji.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner