Takový byl podzim dorostu U19...

st 28.12., Tomáš Bouda

S o k o l o v – Podzimní část sezony 2011/2012 je několik týdnů za námi a již brzy se začnou týmy připravovat na jarní polovinu sezony. V následujícím článku jsme se zaměřili na hodnocení podzimu dorostu U19, který hraje Českou ligu dorostu.

Po skončení loňské sezony došlo k reorganizaci mládežnických soutěží, tedy i soutěží dorostu. Dorost U19 v sezoně 2011/2012 nastupuje v České lize dorostu U19 skupina A, což je druhá nejvyšší dorostenecká soutěž pro tuto kategorii. Do této ligy byly zařazeny některé celky, které hrály Českou ligu dorostu v sezoně 2010/2011 a nově byly přilosovány i týmy z divize.

Baníku po podzimu a patnácti zápasech patří 7. příčka, když svěřenci Tomáše Hájka osmkrát zvítězili a sedmkrát prohráli. Mužstvo ani v jednom zápase neremizovalo. Za podzim tak Baník získal 24 bodů při kladném skóre 36:22.

Sokolov sice v České lize dorostu U19 patří do lepší poloviny tabulky, ale ke spokojenosti několik bodů chybí. Nejvíce asi mrzí prohry s celky, které jsou v tabulce pod Baníkem. A konkrétně to jsou regionální protivníci (Karlovy Vary, Doubravka, Rokycany). Baník totiž všechna tři západočeská derby prohrál. Nebýt např. těchto ztrát okupoval by Sokolov třetí příčku. Na druhou stranu mužstvo ani v jednom zápase nepropadlo a během podzimu prohrálo maximálně o dvě branky.

Pozitivem je také několik vysokých výher a pak výkony hráčů. Dorostenci Baníku sice střídali lepší zápasy s těmi horšími, ale během podzimu např. odehrálo několik hráčů dobré zápasy na postech, které jim vždy nebyly vlastní. Jmenovat lze třeba Václava Škodu, jenž si dobře počínal na stoperu, ve středu zálohy několikrát táhl tým jinak stoper Dan Martinec, na pravé straně obrany si pak místo pronajal Jakub Chmelenský, který spolu s Martincem dříve nastupoval také na stoperu. Radost udělalo také 13 vstřelených branek útočníka Martina Slámy.

Jsou tu však i další hráči, kteří tvoří osu týmu ať už to je Tomáš Martinec, Ludvík Tůma, Jindřich Pachta nebo Matěj Kravar. Mužstvo mělo na podzim svou tvář, sestava byla poměrně stabilní, což lze vzhledem k problémům v letní přípravě (zranění, nemoci hráčů) považovat za úspěch. Jedním z mála hráčů, jehož zdravotní problémy se táhly delší dobu i v sezoně, byl Tomáš Šturm. Tento fotbalista má v sobě velký potenciál a doufejme, že až se dostane do formy, tak ho ještě prodá. Pozitivní také je, že velká část mužstva (ročníky 1994) může hrát ligu Českého dorostu U19 i v příští sezoně, Matěj Kravar je dokonce ročník 1995 a teoreticky může nastupovat v dorostu ještě další dvě sezony. Někteří hráči pak možná zaklepou na dveře A-týmu, ale to se ještě nechme překvapit. Hráči mají před sebou náročné jaro, v němž někteří zřejmě opět okusí mužský fotbal v ČFL za Karlovy Vary, a především kluky čeká ještě spoustu práce potřebné k úspěchu…

Na podzim nastoupili ve všech utkáních Jakub Chmelenský, Matěj Kravar, Dan Martinec, Jindřich Pachta, Robert Radler a Ludvík Tůma. V jediném utkání pak chyběli Aleš Fidler, Tomáš Martinec, Martin Sláma a Martin Špak. I z tohoto je zřejmé, že sestava byla na podzim stabilizovaná.

Nejvíce minut na hřišti strávil Dan Martinec (1326 minut), následován Jindřichem Pachtou (1308 minut), Ludvíkem Tůmou (1267 minut), Jakubem Chmelenským (1254 minut) a Matějem Kravarem (1248 minut). Jen na pár minut naopak nastoupili Lukáš Kalous, Michael Karlík, brankář Tomáš Rau a David Šamberger.

Nejlepším střelcem týmu je nadějný útočník Martin Sláma, jenž rozvlnil síť soupeřovo brány celkem třináctkrát. O góly se ale starali i defenzivní hráči. Ludvík Tůma vstřelil šest branek, Dan Martinec se pak do černého trefil čtyřikrát. Tři góly má pak na svém kontě Jindřich Pachta.

Mezi brankáři nejvíce prostoru dostal Tomáš Martinec. Pouze dvakrát se v průběhu zápasu dostal mezi tři tyče Tomáš Rau. Tomáš Susko odchytal jeden celý zápas a jednou střídal Martince v průběhu utkání. Susko však ani v jednom případě neinkasoval.

Níže Vám předkládáme statistiky hráčů. Přejme si, aby v druhé polovině sezony byly výsledky týmu ještě lepší a Baník stoupal tabulkou. Dalším přáním určitě je, aby zápasy dorostu U19 navštěvovalo více diváků. „Devatenáctka“ je při absenci juniorky druhým nejstarším týmem Baníku a zaslouží si pozornost. K vidění jsou v České lize dorostu U19 velmi kvalitní zápasy, proto na jaře neváhejte a přijďte dorostence podpořit.