Hodnocení podzimu s Vítězslavem Hejretem

 
Hodnocení podzimu s Vítězslavem Hejretem
 
pá 16.12., Zdeněk Plachý

S o k o l o v - Pokračování rozhovoru se sportovním manažerem klubu

Pane Hejrete, co mimochodem říkáte podzimním výkonům Sokolováka Petra Jiráčka? Je to takové mediální téma, které se nabízí. Někdy už je přejiráčkováno, ale zárověň musím říct, je to pro mě velké překvapení.

V čem konkrétně? Není pro mě překvapení to, že hraje Gambrinus ligu a to že se dostal do relativně silného klubu. Překvapení pro mě je, že uspěl na úrovni mezinárodní. Že takhle uspěl v Lize mistrů, že takhle rychle uspěl v národním týmu. To pro mě překvapení je.

Čím si to vysvětlujete? Petr je velmi pracovitý člověk a předvedl to, co už mnoha hráčům v národním týmu chybělo, a to je chuť něco dokázat, chuť být aktivní. Někdy taková již vyhořelost národního týmu převažovala. Kvalita tam byla, ale ta chuť tam nebyla a já myslím, že Petr Jiráček byl zdrojem nové energie. Zároveň si myslím, že mu hodně pomohlo to, že na pozici defenzivního záložníka má vyrovnané obě činnosti. Jako jeden z mála, dnes se dá říct už na té mezinárodní úrovni, dokáže velmi kvalitně bránit, kdy využívá své fyzické dispozice. Stejně tak dokáže být dostatečně kreativní směrem dopředu, zejména ve finálových přihrávkách a poslední dobou i v zakončení.

Vyroste na Baníku nějaký další Petr Jiráček? Možnost tady je. Zda je však někde na obzoru, to nevíme. U nás na Baníku se dlouhodobě zlepšila práce s mládeží. Je to zhruba 5 let, ta tradice našeho sportovního centra mládeže není dlouhá. Momentálně tady tak kvalitní hráč zřejmě není, ale máme řadu hráčů kolem 14, 15 let, kteří jsou již dnes výborní. Kam ale jejich kariéra dojde, tak daleko nevidím.

Co bude v jejich dalším vývoji rozhodovat? Budou to určovat všechny okolnosti, zdraví, podmínky, které budou mít, podpora rodičů, štěstí na správný klub.

Přesto tady máme jednoho odchovance, který již nakoukl do druholigového áčka, Davida Bendu... Tady jdou dva poznatky proti sobě. Je velmi rychlý, dynamický a kreativní hráč, což mu umožnilo se takhle rychle dostat do druholigového týmu. Tyto jeho předpoklady, zejména rychlost, jsou i pro Gambrinus ligu. Zároveň je to hráč, který měl zejména v dorosteneckém věku problémy se svým životem.

Jak si vede v současné chvíli? Teď je úplně bez problémů. Když to shrnu, zatím je to úplně v pořádku. Jako ofenzivní záložník má velké přepodklady.

Před sezonou odešlo několik hráčů, z jakého důvodu? My jsme po třech letech přestavovali tým. Měli jsme tady skupinu hráčů, kteří tady byli již tři roky a někteří věkem, jako Tomáš Pilař, nebo Jaromír Šmerda, pomalu končili kariéru. Někteří naopak dostali nabídku do Gambrinus ligy, jako byl Miroslav Podrazký. Někdo jenom potřeboval změnit prostředí, jako byl v Sokolově populární Oleg Duchnič.

Přišly zkušené posily, Buček, Vrtělka, Dvorník.... Jak jste s nimi spokojen? Při výstavbě nového týmu jsme měli samozřejmě obavy, jak tito noví hráči zapadnou, protože to nejsou hráči z regionu, ale jsou to hráči z Prahy nebo z Moravy. Spokojenost po určité jejich adaptaci je velká. Jsou to profesionálové, kteří plní své povinnosti a někteří i nadstandardně co se týče lidských vlasností a charakteru.

Koho máte konkrétně na mysli? Já bych jmenoval zejména Josefa Dvorníka. Stal se pilířem, takovým tahounem mužstva, nejenom v tom fotbalovém, ale také v lidském hledisku.

Chystáte nějaké změny v kádru během zimní přestávky? Musím říct, že velký pohyb nebude. Ten největší už nastal v letních měsících. Teď jde spíš o to, zaměřit se na nedostatky, které jsme měli. To je ta přechodová fáze, hra záložní řady a určitá pohlednost hry. Na to se hlavně v zimní přestávce zaměříme.

Můžete přiblížit posty, které budete chtít posílit? Chceme posílit zejména na postě ofenzivního záložníka a určitě bychom rádi přivedli jednoho kvalitního útočníka.

Jaký typ hráče hledáte? Musí to být hráč, který u nás chce hrát, který má perspektivu a který si k nám nepřijde pouze prodloužit kariéru. Samozřejmě to zase nemůže být úplně mladý hráč, který by se teprve rozvíjel. Takové máme mezi vlastními odchovanci. Takže spíše hotového hráče, který by relativně rychle zapadl.

Jaký je současný program mužstva? Probíhá dovolená a od poloviny prosince začně individuální příprava, kterou hráči obdrží od trenérů. Nástup do zimní přípravy je 2. ledna 2012.

V minulých sezonách jste sehráli v zimě řadu zápasů s prvoligovými týmy. Zůstane model zachován? Budeme se účastnit Tipsport ligy, skupiny v Berouně, kde je účastníkem mimo jiné Viktoria Plzeň. Zároveň máme domluvené utkání s prvoligovými a třetiligovými týmy. Většinu odehrajeme na hřištích soupeřů, nebo v Berouně, a to proto, že jsme umístěni mimo středočeský a pražský region. A většina prvoligových týmů samozřejmě upřednostňuje, aby hráli na přírodní trávě, nebo tam, kde tým působí.

Není to pro sokolovské fanoušky škoda? Přeci jen přes zimu tradičně ztrácí kontakt se svým mužstvem.... Určitě je. My se ale každý rok snažíme alespoň jedno dvě utkání tady odehrát. I letos jednáme například s Teplicemi a s některými dalšími kluby. Ale musíme říct, že i klima tady v Podkrušnohoří je velmi náročné proto, abychom připravili tak kvalitní terén, aby utkání mělo smysl. Zároveň ale chceme tahle utkání našim divákům umožnit.

Se kterými prvoligovými týme se tedy Baník v zimě utká, ať již doma či venku?

Jsme předběžně domluveni Plzní, s Teplicemi. Vedeme jednání s některým z moravských týmů, máme domluvenou i Duklu Praha.

Před sezonou jste zrušili juniorku a místo ní jste zahájili spolupráci s Karlovými Vary v ČFL... My jsme do toho šli z konkrétních důvodů, z ekonomických a organizačních, po vyhodnocení tříleté minulosti našeho juniorského týmu. Přesně jsme ale nevěděli, co čekat. Měli jsme samozřejmě nějaké cíle, ale nevěděli jsme, jak budou naplněny.

Za sebou máme polovinu soutěže, jaké je teď hodnocení tohoto kroku? Celkově po podzimu můžeme říct, že jsme překvapeni. Převažují pozitivní závěry. Navíc před sezonou se výhled ještě zhoršil, když odešel trenér Šimurka. A není samozřejmě jednoduché týden před sezonou shánět trenéra.

Vy jste situaci ale rychle vyřešili... Nakonec jsme zvolili trenéra z vlastních zdrojů, Jiřího Dreiseitla a on odvedl vynikající práci a tým připravil. Navíc hráči, kteří od nás chodili do Varů, mají teď lepší adaptaci, trenéra znají. Celkově jsme velmi spokojeni.

Po podzimu jste ve druhé lize pouhé tři body od postupu do naší nejvyšší soutěže. A fanoušky nejen v Sokolově napadne otázka, co když na jaře skončíte na místě zaručujícím účast v Gambrinus lize? My máme cíle hrát v horní polovině tabulky a hrát atraktivní fotbal. Všechno další je jak se říká navíc. Já jsem po našich zkušenostech, kdy jsme byli čtvrtí a v jedné sezoně taky blízko od postupu, opatrný. Víme, jak je jarní část náročná. Já mám zvyk se spíše koukat za sebe, abychom při vyrovnanosti týmů viděli, že můžeme být rychle druzí, ale také abychom viděli, že můžeme být rychle šestí, sedmí. Ze sportovního hlediska říkám, že chceme hrát nahoře. Všechny ostatní aspekty, atˇ ekonomické, nebo otázku stadionu a otázku financování další sezony řešíme průběžně, nečekáme na to, jak dopadneme. Postup pro nás ale není priorita a není to pro nás ani zadání od vlastníka.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner