Druholigový podzim Baníku v číslech

čt 8.12., Tomáš Bouda

S o k o l o v – Máme již několik týdnů po konci podzimní části druhé fotbalové ligy. Hráči si užívají zasloužené dovolené a tak nastává čas bilancování a hodnocení. V našem článku jsme se zaměřili na statistiky mužstva a hráčů.

Baník na podzim odehrál 16 druholigových zápasů. Osmkrát se představil na domácím hřišti a stejný počet zápasů odehrál na půdě soupeře. Z 16 utkání dokázal Baník polovinu střetnutí vyhrát, ve třech případech se týmy rozešly smírně a pětkrát odešel Baník poražen. Do jarní sezony bude Sokolov nastupovat s pouhou tříbodovou ztrátou na druhý celek tabulky, kterým je v současné době Bohemians Praha. V počtu vstřelených gólů je Baník na třetím místě, stejně tak v počtu nejméně obdržených branek.

V bilanci domácích zápasů se Baník umístil na čtvrtém místě, když dvakrát prohrál, jednou remizoval a pětkrát zvítězil, což dělá zisk 16 bodů při skóre 15:9. Na domácím hřišti má nejlepší bilanci Zlín, ale jen o skóre před Ústím nad Labem, které doma neztratilo ani bod a hrálo doma o dva zápasy méně než Zlín. V tabulce zápasů na hřištích soupeřů se Baník umístil také na čtvrtém místě, když získal velmi solidních 11 bodů při vyrovnaném skóre 9:9 a bilanci 3 výhry, 2 remízy, 3 prohry. Po Varnsdorfu Baník inkasoval nejméně branek na hřištích soupeřů. Zde je pak nejlepší také Ústí nad Labem.

V návštěvnosti druhé ligy se Baník umístil na sedmém místě. 16 utkání Sokolova vidělo 17457 diváků, což dělá průměrnou návštěvnost 1091 diváků. V Sokolově navštívilo domácí zápasy 9560 diváků, což řadí Baník na šesté místo domácí návštěvnosti za bývalými ligovými celky (Zlín, Opava, Karviná, Jihlava, Brno). Průměr diváků na sokolovském stadionu je tak v letošním ročníku druhé fotbalové ligy 1195 diváků. Venku na Baník chodilo, již trochu tradičně, méně diváků. V tomto směru se Baník umístil na dvanáctém místě, když sokolovské fotbalisty při zápasech venku vidělo v akci 7897 diváků (průměr 987 diváků/zápas).

Na podzim se v dresu Baník objevilo 24 hráčů. Pouze brankáři Jiří Bertelman, Jakub Dvořák a záložník Dominik Vu do hry nezasáhli. Pouze v jediném zápase nastoupil Pavel Javorský a Roman Domin. Naopak ani v jediném zápase nechyběli brankář Antonín Buček, stopeři Josef Dvorník s Tomášem Hájovským a záložníci Martin Šindelář s Davidem Vaněčkem. Jiří Mlika, David Čada a Aleš Hanzlík chyběli pouze jednou, Vít Vrtělka a Petr Glaser jen dvakrát. I z tohoto je zřejmé, že sestava Baníku v letošní sezoně byla stabilizovaná.

V počtu minut strávených na hřišti kralují Antonín Buček, Josef Dvorník a David Vaněček, kteří v sestavě nechyběli ani jednu minutu (celkem tedy 1440 odehraných minut). Následují Aleš Hanzlík (1333 minut), Tomáš Hájovský s Martinem Šindelářem (1303 minut) a Jiří Mlika (1263 minut). Kromě hráčů, kteří do hry vůbec nezasáhli, na hřišti nejméně času strávil František Kura, jenž sice nastoupil ve třech zápasech, ale odehrál pouhých 8 minut. Pavel Javorský „dostal šanci“ pouze na 14 minut a podobně na tom je Roman Domin (21 odehraných minut).

Na podzim se Baník radoval ze vstřelené branky čtyřiadvacetkrát. O čtyři branky se postarali obránci, 8 gólů přidali záložníci a 10 gólů nastříleli útočníci. Jednu branku zaznamenal i benjamínek David Benda, jenž nastupoval v útoku, někdy zase na postu záložníka. Jeden gól si pak soupeř vstřelil do vlastní sítě. Nejlepším střelcem mužstva je Jiří Mlika, jenž se trefil do černého sedmkrát a patří mu dělená druhá příčka v soutěži. Miloslav Strnad z Vlašimi, který je na prvním místě, má o jeden vstřelený gól více. Střelecky se předvedl i stoper Josef Dvorník, který stejně jako David Vaněček, David Čada a Marián Geňo vstřelil tři góly. Po jedné brance pak zaznamenali David Benda, Vít Vrtělka, Petr Glaser a Aleš Hanzlík.

Mezi hráči Baníku se na podzim objevil jeden hříšník, jenž obdržel červenou kartu. Dotyčným byl Jakub Blažek, který červený kartonek od rozhodčího „vyfasoval“ již v prvním kole. Nejvíce žlutých karet posbíral Vít Vrtělka ( 5x ŽK). Trest za čtyři obdržené žluté karty si pak musel odsedět i Aleš Hanzlík. Nepříjemná je situace pro pětici Zbyněk Vondráček, Josef Dvorník, Tomáš Hájovský, Martin Šindelář a David Čada, kteří mají na svém kontě tři žluté karty, a v případě další karty je čeká nucená pauza. Naopak jen tak se nemusí strachovat David Vaněček, který sice nechyběl ani minutu, ale obdržel pouze jednu žlutou kartu.

V letošní sezoně je zatím pozice na brankářském postu naprosto jasná. Antonín Buček své kolegy mezi tři tyče zatím nepustil. V šestnácti utkáních obdržel Buček 18 branek (1,13 obdr. gólů/zápas). Čtyřikrát se pak mohl Buček radovat z čistého konta.