Tomáš Hájek: Nechceme učit kluky hrát na remízu

 
Tomáš Hájek: Nechceme učit kluky hrát na remízu
 
pá 17.12., Tomáš Bouda

S o k o l o v - Baníkovskému C dorostu po podzimu patří sedmá pozice v České lize mladšího dorostu. Uplynulou první polovinu soutěže jsme zhodnotili s trenérem Tomášem Hájkem.

Po podzimní části patří C dorostu solidní sedmá pozice. Jak jste s tímto umístěním a také s výsledky spokojen?
Vzhledem k přístupu, který jsme pro tento ročník soutěže zvolili, jsem s umístěním v tabulce relativně spokojený. Výsledky byly často ovlivněny právě tímto modelem, několikrát se ovšem na předvedené hře podepsalo naše nedostatečné nasazení a nezkušenost s ligovou soutěží.

Jak jste byl spokojen s předvedenou hrou svých svěřenců?
Spolu s realizačním týmem se snažíme o změnu herního projevu mužstva, obzvláště v útočné fázi, a je pravda, že tento záměr se daří realizovat velmi pomalu. Je to dáno zautomatizováním některých činností, které není jednoduché zažít, dále také vysokou kvalitou soupeřů v soutěži. V podzimní části soutěže kluci dokázali předvádět nadstandardní, ale i velmi průměrné výkony.

K C dorostu jste přešel po úspěšném tažení u ročníku 1991. Jak moc velká změna to pro Vás byla?
Samozřejmě se to nedá srovnávat. Hráči ročníku 91 jsou velmi silný ročník plný individualit, navíc jsme se navzájem velmi dobře znali, mohli jsme se na sebe spolehnout. Hráči ročníku 94 jsou individuálně nesporně kvalitní ročník, velmi dobře připravený z předchozích let, jejich problém je však týmová práce (i když v některých utkáních byl vidět náznak zlepšení) a hlavně absence 2-3 silných osobností schopných psychicky zvládat zlomové okamžiky utkání a vést tým k vítězství. Někteří kluci k tomu rozhodně mají předpoklady, ale musíme na tom společně pracovat.

Ačkoliv jste typem náročného trenéra, všimli jsme si, že u mladších dorostenců je pro Vás důležitější výkon svěřenců a předvedená hra než konečný výsledek. Je tomu tak?
Jistě, právě teď je k tomu vhodná doba, nehrajeme o umístění, nic nás netlačí. Dnešní výkony jsou devizou do budoucna, můžeme se učit hrát ofenzivně bez přehnaného strachu o výsledek. Není důvod hrát na odbráněné vítězství 1:0, radši kluky pochválíme po „odježděném“ utkání plném brankových šancí a prohře 3:4.

Za remízových stavů či těsného vedení jste několikrát nabádal své hráče k ofenzivnímu a aktivnímu pojetí hry…
Nechceme kluky učit hrát na remízu, cílem je přece utkání vyhrát, navíc pokynem k bránění nejtěsnějšího výsledku vyšlete zároveň signál k obavě o tento výsledek a to je první cesta k tomu dostat se pod tlak a utkání ztratit. Navíc i my nemáme rádi, když soupeř, spokojený s těsným výsledkem, zakopává míče a brání v deseti na hranici svého pokutového území.

Prakticky v každém zápase jste o poločase vyčerpal všechny možnosti ke střídání. Někdy to zvedlo nevoli části publika, jednou se to vzhledem ke zranění i nevyplatilo. Vy jste si však stál za svým a dále dával šanci co největšímu počtu hráčů. Budete v tom pokračovat?
Určitě, budeme v tom pokračovat do konce kategorie mladšího dorostu a pokud možno, tak v omezené míře i v dorostu starším (v trochu jiném modelu). Na předsezónní schůzce byli informováni o tomto záměru rodiče, nikdo nebyl proti, i přesto, že jsem upozorňoval, že to v některých utkáních nemusí dopadnout pro nás zrovna šťastně. Jestli tento systém někomu nevyhovuje, rád se o tom pobavím a vyslechnu si jiný názor. Pro nás je důležitý hlavní přínos tohoto modelu – dostatečně hrají všichni hráči, tudíž všichni získávají dostatečnou zápasovou praxi, do starších dorostů tak budeme mít připraveno ne 11, ale 16 - 18 hráčů se zkušenostmi z dorostenecké ligy. Samozřejmě se také ukáže, kdo bude do budoucna na soutěž staršího dorostu dostatečně připraven.

Zdá se, že Váš postoj již směřuje k chystaným změnám v mládežnických soutěžích. Dle předběžných informací by se nemělo sestupovat a mělo by to mládežnické týmy přimět především k ofenzivnímu pojetí hry. Jste tedy zastáncem těchto změn?
Určitě je to vhodné řešení vzhledem ke stavu jak mládežnického, tak i dospělého fotbalu u nás. Už nyní pociťujeme určitou uvolněnost v ligové soutěži, ať už je to v přístupu rozhodčích, či soupeřů. Já osobně se na tyto změny těším a jsem rád, že se naše družstva můžou těchto soutěží zúčastnit.

Bohužel se musíme zeptat i na vyloučení některých hráčů mladšího dorostu během zápasů. Tři červené karty je velký počet. Martinec byl vyloučen za hru rukou, ale Slimi i Sláma byli vyloučeni jen díky své nedisciplinovanosti. Jaký máte pohled na tuto záležitost?
Určitě je to asi největší kaňka na jinak celkem povedeném podzimu. Jak jste již uvedl, u Dana Martince se jednalo o zákrok plynoucí ze hry, označil bych ho spíše za smolný. U Larbiho Slimiho a Martina Slámy se však jednalo o hrubé prohřešky pramenící z momentálního zkratu. Oba hráči byli údajně vyprovokováni soupeřem, ale to není omluva. Do budoucna jsme naznačili, že podobné jednání poškozující celý tým nebudeme trpět. Pro nás trenéry to znamená pracovat více s těmito hráči na jejich psychické odolnosti vůči podobným stresovým situacím.

V týmu máte jediného hráče v poli, který je ročník 1995. Tímto hráčem je Matěj Kravar, který ale patřil dle našeho názoru k velkým oporám týmu a navzdory svému věku je velmi dobře fyzicky připravený. Ačkoliv asi nejste příznivcem vyzdvihování jednotlivců, můžete tohoto hráče popsat svým pohledem?
Matěj se objevil, určitě ne náhodou, v širším kádru reprezentace ČR U-16. Na svůj věk má velmi solidní fyzickou kondici, důraz a maximální nasazení po celou dobu utkání. K tomu můžeme připočíst velmi dobrou rozehru a ovládání míče, tvrdou střelu ze střední vzdálenosti. Jako defenzivní štít uprostřed zálohy pracuje velmi dobře, rezervy má v taktickém jednání.

Jsou nějací další hráči, kteří Vás potěšili nebo naopak zklamali?
Dá se říci, že všichni hráči, včetně Matěje, se nevyhnuli větším či menším výkonnostním propadům. Lepší výkony jsme čekali zejména od ofenzivních hráčů.

Zimní přestávka je dlouhá, během ní se C dorost účastní např. i memoriálu Vlastislava Marečka. Co tyto zápasy s kvalitními celky mohou našemu družstvu přinést?
Určitě to bude další užitečná konfrontace s mužstvy 1. ligy a České ligy dorostu. Tato těžká utkání nám ukazují jasně na naše slabé a silné stránky.

Na co se chcete zaměřit v tréninkových dávkách?
Nejsem přítelem klasických zimních příprav s obrovskými objemy vytrvalostní práce. Jsme fotbalisti, proto i naše zatížení se musí více přibližovat podmínkám utkání. Pouze začátek přípravy věnujeme vyrovnání deficitu z přechodného období, i tak ovšem budeme pracovat převážně na hřišti a s míčem. Speciálně se budeme věnovat hlavně koordinačním schopnostem spojeným s rychlostí, na to kladu maximální důraz.

Budou v týmu nějaké změny?
Měli jsme vytipováno několik hráčů, ale zatím jsme se, bohužel, s nikým nedohodli. Samozřejmě chceme tým oživit novou tváří, takže uvidíme…

Cíle pro jaro?
Zkvalitnit celkově náš herní projev tak, aby byla na hřišti vidět jasná herní koncepce podpořená sebevědomým výkonem a vystupováním našeho týmu. A rozhodně chceme být slušnější.

Děkuji za rozhovor.


 
 
Podobné články

Otto Urma: Vybral jsem si Baník, protože hraje na špici druhé ligy

S o k o l o v - Jedním z nových hráčů, kteří budou na jaře oblékat dres s logem Baníku na prsou, je dvacetiletý Otto Urma, univerzál z prvoligového celku FK Teplice. Zatím za náš klub stihl odehrát jedno utkání, na levém obránci absolvoval přípravný duel proti Chomutovu. A předvedl solidní výkon. Přihrál na první gól Vaněčkovi a další střelu namířil do tyče. Po zápase jsme nováčka v kádru A mužstva krátce vyzpovídali...

 
 
 
 
Reklama
 
Copyright © 2008-2019 FK Baník Sokolov & eSports.cz s.r.o. | RSS kanál
Partner Partner Partner